ارزشیابی معلم تنها یک سطر از سند تحول آموزش و پرورش است!

جامعه 24- پس از تلاش های فراوان سرانجام طرح ارزشیابی معلمان اجرا شد. با وجود اجرای طرح ارزشیابی معلمان، افق حل همه مشکلات آموزش و پرورش دور به نظر می رسد. وقتی به کوه مشکلات این وزارتخانه نگاه می کنیم، به نظر می رسد که برای رسیدن به رأس اهداف این حوزه باید گام های بزرگتر و بیشتری برداشته شود.

در روزهای پایانی دولت قبل در حالی که بحث ارائه لایحه اجرای طرح ارزشیابی معلمان داغ شده بود، همزمان بسیاری از نمایندگان مجلس این اقدام را تلاشی برای انداختن توپ مشکلات آموزش و پرورش به درون نظام دانستند. دست دولت سیزدهم و با وجود کسری شدید بودجه، اعلام آمادگی برای اجرای این طرح تلاشی برای ایجاد نارضایتی در بین معلمان تعبیر شد. اما پس از طی مراحل طولانی تصویب و نگارش آیین نامه و تخصیص بودجه، اکنون رتبه بندی معلمان رنگ اجرایی به خود گرفته است.

این روزها در شرایطی که بحث اصلاح سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز مطرح است، شاید بتوان این سند را نمادی مناسب برای نشان دادن چشم انداز وضعیت ایده آل آموزش همگانی و راه درازی دانست که همچنان این است. هنوز به نقطه ای نرسیده است از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت ماه سال جاری به یکی از مشکلات حوزه آموزش عمومی اشاره و از محتوای بیهوده کتاب های درسی انتقاد کردند. موضوعی که البته با توجه به چاپ کتاب های درسی سال تحصیلی جدید و مراحل ویراستاری کتاب های درسی، قول داده شده بود که در سال آینده تغییری رخ دهد.

البته همه مشکلات آموزشی در یک سال راه حل ندارند و حتی تضاد فکری قانونگذار و دستگاه های اجرایی مانعی برای حل برخی از این مشکلات شده است. به عنوان مثال در حالی که وزارت آموزش و پرورش در تلاش است تا جذب معلمان مورد نیاز از طریق دانشگاه فرهنگیان را ساماندهی کند، نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا هر چه سریعتر وضعیت معلمان فعلی را به کارکنان قراردادی تغییر دهند.

همین مشکل با توجه به اینکه آموزش و پرورش با منابعی که در طرح ارزشیابی معلمان صرف شده عملاً توان مالی چندانی برای مانور بر توانمندسازی دانشگاه فرهنگیان ندارد، باعث ایجاد اختلافاتی در این زمینه بین دو کشور شد. با وجود همه این مشکلات تصور کنید وزیر آموزش و پرورش معمولاً یکی از کوتاه ترین عمر وزارتی را در میان سایر اعضای کابینه دارد و دور از ذهن نیست که به جای برنامه ریزی های بلندمدت، به نوعی رضایت خود را جلب کند. نمایندگان مجلس و البته مطالبات شورای دولت با این نگاه که گوشه ای از مشکلات آموزشی کشور را به تصویر می کشد به سراغ یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس رفتیم تا ببینیم برنامه شورای اسلامی برای ساماندهی بقیه دوره ها چیست. اکنون که طرح سنجش معلمان را به تصویب رسانده ایم مشکلات این حوزه است و در زمان باقیمانده مجلس چه اولویت هایی باید رعایت شود.

  عکس/ انیس الدوله; همسر ناصرالدین شاه در لباس عروس

بیشتر بخوانید: آیا اصلاحات طرح ارزشیابی معلمان نگرانی ها را برطرف می کند؟


نگلی شادمهر، عضو کمیسیون آموزش و پرورش شورای اسلامی، طرح ارزشیابی معلمان را مایه افتخار کمیسیون آموزش می داند که به اتفاق آرا در مجلس تصویب شده است و می گوید: اگرچه لایحه ارزشیابی و همسان سازی ممکن است از جمله مهمترین طرح ها باشد. عملکرد درخشان مجلس، مجاهدت هایی که برای نگارش آیین نامه و تدوین دستورالعمل انجام شد، اگرچه معلمان 12 سال در مورد این طرح معطل شدند، اما زیبایی و شیرینی طرح درجه بندی و سطح بندی را که تمام اعتبار دارد، گرفت. و فقط بحث قواعد.کتاب و سبک نامه و اشکالات به حال خود رها شد و این باعث تلخی معلمان شد.

شادمهر در خصوص برنامه های آتی مجلس در حوزه آموزش و پرورش ادامه می دهد: در حال حاضر بحث تامین نیروی انسانی و ساماندهی وضعیت آشفته آموزشی را در شرایطی مطرح کرده ایم که آمار و اطلاعات مناسب و راه حل دقیق وجود ندارد. کمبود معلم در ما آموزش نداریم. یک سازمان می گوید 176000، دیگری 200000 و یک طرف می گوید 220000 تعداد کمبود معلم، البته در هر مورد نتیجه آموزش وجود دارد. وی ادامه داد: در خصوص موضوع کمبود معلم، چندین طرح را در کمیسیون آموزش مجلس بررسی کردیم و تصمیم گرفتیم آنها را با هم ترکیب کنیم و در هفته های آینده یک طرح را به مجلس برسانیم.

وی درباره لزوم تامین امنیت و ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش می گوید: استفاده از نیروی انسانی در آموزش و پرورش اکنون به بازاری آشفته تبدیل شده است. برای خرید خدمات بخشی از حرکت هایی که 6 هزار نفر از آن باقی مانده طرح مهر آفرین، مربیان قرآن، پیش دبستانی است. قبلاً آنها را بدون ضابطه گرفته بودند و حالا که می خواهند تنظیم کنند، نمی شود. جلسات مختلفی با سازمان استخدامی و سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم و بسیاری از این مسائل نیروی انسانی در کمیسیون برنامه ریزی و در قالب تیم ها و کارگروه ها مطرح شد. بر این اساس به دنبال ساماندهی این موضوع هستیم».

  قیمت بیت کوین امروز 05/05/1401

شادمهر در بخشی دیگر از این گفتگو در خصوص آخرین وضعیت جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه این طرح رها نمی شود، می گوید: طرح تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش در راه است و یکی از طرح ها برای پذیرفته شدگان از طریق آزمون برای تحصیل به مدت یک سال در دانشگاه فرهنگیان.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در خصوص برنامه وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان معتقد است: «ظرفیت دانشگاه فرهنگیان 25 هزار دانشجو در سال است، در حالی که تعداد بازنشستگان آموزش و پرورش در سال 50 هزار نفر است و این اصلا مطابقت ندارد.»

وی با بیان اینکه معلمان دیگر نیز باید درگیر مشکل جذب معلم باشند، ادامه داد: به عنوان مثال آموزش عالی باید از فضای آموزشی، مربیان و معلمان پیام نور یا دانشگاه های جامع علمی و کاربردی استفاده کند و به دانشگاه فرهنگیان بیاورد. اما این کار انجام نشده است. پیام نور اگرچه بسیاری از اختیارات خود را اصلاح کرده است، اما می توان آنها را به عنوان معلم یا در دانشگاه فرهنگیان استخدام کرد، اما با این سیستم راکدی که الان داریم، اصلاً چنین چیزی امکان پذیر نیست.»

شادمهر با اذعان به اینکه مجلس در حال حاضر چنین برنامه ای برای دانشگاه فرهنگیان ندارد، خاطرنشان می کند: در حال حاضر مشکل جذب، افزایش سهمیه و افزایش جذب معلم است.

وی با بیان اینکه اکنون مشکل ظرفیت آموزشی، فضای آموزشی و همچنین تامین نیروی انسانی داریم، می گوید: اخیراً طرحی ارائه شد که دانشجویان ترم آخر موسسات آموزش عالی یا دانشگاه فرهنگیان معلم دوره شوند. مثلاً کسانی که در حال حاضر معلم ادبیات فارسی، فیزیک و شیمی هستند، بیایند و یکی دو سال آخر خود را در دانشگاه تربیت معلم بگذرانند و بعد وارد آموزش و پرورش شوند. البته این طرح کامل و شفاف هنوز در مجلس ارائه نشده اما در مورد آن بحث شده است».

یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس، ساماندهی و ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش را یکی از موضوعات مورد بررسی در کمیسیون آموزش مجلس می داند و می گوید: اخیراً سازمان استخدامی گلایه داشت که می توانیم نزدیک به 200 هزار نیرو داشته باشیم، حال این سوال مطرح است که مطرح کرد که همه اینها ستاد در آموزش و پرورش چه می کند؟ آیا این بدان معناست که دستگاه ها آنقدر گسترده و طولانی شده اند که همه این افراد بیکار شده اند؟ اگرچه ممکن است خودشان معلم شوند و تدریس کنند».

  داستان پایان جنگ اوکراین از زبان پاپ

وی با طرح این ایده که شاید بتوان 90 هزار نفر از کادر آموزشی را به بخش یاددهی و یادگیری جذب کرد، گفت: این 90 هزار نفر می توانند در نظر بگیرند که آموزش و پرورش به طور متوسط ​​200 هزار نفر کمبود دارد. بسیار مفید باشد؛ البته متاسفانه ما داده ها و آمار درستی در مورد مسائل استخدامی نداریم و آمار موثق و شفاف ارائه نمی شود، اما پنهان است و به نظر می رسد دستگاه ها از هم می ترسند و نمی خواهند همدیگر را افشا کنند. از سوی دیگر تا آمار دقیق و محاسبه نشده باشد، کاری نمی توان کرد».

شادمهر دستور کار بعدی در کمیسیون آموزش مجلس را بحث کنکور می داند و می گوید: در شرایطی که با مداخله شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع کنکور مواجه هستیم. یکی از نمایندگان پیشنهادی را در این راستا و حتی استیضاح وزیر مطرح کرد.

وی با تاکید بر اینکه اکثریت کمیسیون آموزش مجلس مخالف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور بودند، گفت: در حالی که در حال بررسی طرح دادن به کنکور بودیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع پرداخت. مصوبه ای و بلافاصله با نامه وزیر آن را قانونی کرد. ما معتقدیم تنها قانونگذار کشور مجلس است و شورا باید سیاست گذاری کند.»

همچنین عضو کمیسیون آموزش مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه های مجلس برای نظارت بر اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش گفت: یکی از کارهایی که مجلس تنها برای یک ردیف از سند انجام داده است این است که در مورد ارزیابی های معلمان بحث کنید که هنوز نداریم به حجم کامل آن نرسیده ایم. حالا اگر بخواهیم سند را به طور کامل اجرا کنیم، بعید می دانم که دولت بتواند این کار را انجام دهد چون مشکلات زیادی در سازمان وجود داشت.

وی همچنین از اینکه سازمان استخدامی یا برنامه و بودجه فقط معلمان را در مدارس می بیند انتقاد می کند و می گوید: این نوع نگاه شبیه به این است که مثل بیمارستانی که به پرستار، مدیر داخلی، پزشک نیاز دارد. و یک پیراپزشکی، مدارس هم نیاز به مشاوره دارند، او همچنین یک نوکر، یک مشاور تحصیلی، یک معاون اجرایی و یک معاون پذیرش دارد، اما ما همه اینها را کنار گذاشته ایم و کاملاً کم کار هستیم. «حتی برخی مدارس هم اکنون با یک مدیر کار می کنند یا یک معلم پنج کلاس دارد که واقعاً وضعیت آشفته ای در آموزش و پرورش ایجاد کرده است.

2022-08-19 06:26:02

دیدگاهتان را بنویسید