ارتش ایران در دوره مشروطه; یک ارتش غیرمنتظره

یکی از مواردی که در بررسی تاریخ اجتماعی ایران به ویژه در سال های آغازین قرن بیستم و در آستانه مشروطه چندان مورد توجه قرار نگرفت، وضعیت نظامی ارتش ایران در آن زمان بود.

در متون مختلف تاریخی از خاطرات گرفته تا اسناد رسمی و داستان های تحلیلی و مکتوب می خوانیم که وضعیت نظامی و موقعیت ارتش ایران در زمان حکومت مظفرالدین شاه قاجار چندان مناسب نبود.

حکومت مظفری مصادف با مبارزات گسترده بریتانیا برای برتری کامل سیاسی و نظامی در خلیج فارس بود.

در این دوره، در سال 1903، نیروی دریایی بریتانیا علاوه بر ادعای مالکیت چند جزیره دیگر ایرانی، سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را به زور از ایران تصرف کرد و به مدت 68 سال آن را اشغال کرد. مهاجران محلی عرب

در تاریخ ایران در اوایل قرن بیستم اطلاعات ثابت زیادی در مورد وضعیت نظامی ایران در آن زمان وجود ندارد.

از آنجایی که نظم و امنیت اجتماعی از ابتدا تا انتها یکی از خواسته های مشروطه خواهان ایرانی بود، آگاهی از وضعیت ارتش و نظام و سایر مسائل پیرامون آن می تواند تا حدودی به درک بهتر توسعه اجتماعی در ایران در آستانه مشروطه کمک کند. انقلاب

تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد، در میان اسناد داخلی، به ویژه اسناد موجود در سازمان اسناد ملی ایران و مؤسسه مطالعات تاریخ ایران، گزارش های گوناگون و پراکنده ای از وضعیت ارتش در دوره مظفری به دست آمده است، اما هیچ کدام از اینها این مشکل را ندارد ارائه ندهید.

در میان مجموعه اسناد و کتاب های خارجی به ویژه به زبان انگلیسی، گزارش های پراکنده ای از وضعیت ارتش در آستانه انقلاب مشروطه به چشم می خورد.

  خواص درمانی هندوانه در ماه مبارک رمضان

در قرن نوزدهم، سنت نگارش گزارش های مفصل درباره ارتش ایران در میان فرستادگان نظامی و دیپلمات های بریتانیا رایج بود. اولین گزارش باقی مانده از این دست در سال 1855 توسط چارلز ماری، نخست وزیر بریتانیا در تهران، در آستانه جنگ ایران و انگلیس بر سر هرات، با عنوان «ایران: گزارش، بررسی، قدرت و وضعیت ارتش ایران» گردآوری شد.

گزارش های مشابهی در سال 1877 توسط ژنرال فرانکینی، در 29 مارس 1883 توسط کلنل اسمیت، در 7 ژوئن 1886 توسط هربرت، و در 2 اوت 1890 توسط سرتیپ T. Oh you ارائه شد. گوردون و در ژانویه 1900 توسط سرهنگ دوم پیکو تولید شد.

در برخی موارد، این گزارش‌ها بر وضعیت نظامی در بخش‌های خاصی از ایران متمرکز است، از جمله گزارش چهار جلدی ارتش بریتانیا در مورد جنوب غرب ایران در سال‌های 1884 و 1886 و گزارش کاپیتان ناپیر در سال 1900 با عنوان «گزارش نظامی جنوب ایران».

در سالهای پس از ناپدید شدن سلسله قاجار، این گونه گزارش های کاغذی مفصل به تدریج جای خود را به گزارش های سالانه متحدان نظامی انگلیس در ایران داد.

با گسترش نیروهای مسلح ایران در زمان سلطنت پهلوی و افزایش روابط نظامی دو کشور، گزارش هایی (ماهانه، فصلی یا سالانه و پایان مأموریت شاخه های نظامی) از نیروهای سه ارتش ایران از نیروی دریایی، زمینی و … و بریتیش ایر خریداری و به لندن فرستاده شد.

در 31 ژانویه 1905 و حدود یک سال و نیم قبل از صدور فرمان مشروطیت در ایران، وزارت جنگ انگلیس گزارشی 114 صفحه ای در قالب کتاب تهیه کرد که در طبقه بندی محدود و محرمانه منتشر شد و برای برخی فرستاد. یگان های امنیتی، سیاسی و نظامی به این کشور.

  واکنش ساعد سهیلی به قیمت خانه 18 میلیاردی!

تا آنجا که به نویسنده مربوط می شود، در حال حاضر تنها یک نسخه از این گزارش در آرشیو وزارت جنگ و در آرشیو ملی بریتانیا در آرشیوها و کتابخانه ها در دسترس عموم است. نسخه‌های دیگری از این گزارش قبلاً در آرشیو وزارت امور خارجه و همچنین در آرشیو دیوان هند در کتابخانه ملی بریتانیا وجود دارد، اما اکنون به وضوح اثری از آنها نیست.

عنوان این گزارش 114 صفحه از «گزارش نظامی در فارس» است. این گزارش شامل صفحات عنوان و عنوان، مقدمه، محتوا و توضیح واژه ها و اصطلاحات خاص، 96 صفحه متن اصلی، پنج صفحه پیوست و مراجع و دو صفحه نقشه می باشد.

در مقدمه کتاب، هدف از نگارش این گزارش، آشنایی ارتش انگلیس با ابعاد کلی ایران و به ویژه مسائل نظامی آن است.

به نظر می‌رسد نسخه بررسی‌شده این کتاب نسخه اصلی نویسنده باشد، زیرا یادداشت‌ها و توضیحات اضافی بین صفحات مختلف آن به صورت دست‌خط و به خط گردآورنده یا سایر پرسنل نظامی در حال بررسی آن در وزارت جنگ بریتانیا وجود دارد. . .

اطلاعات اولیه در این گزارش در ابتدا در ماه می ارائه شده است. AD Geddes افسر ستاد مشترک ارتش، بر اساس منابع مختلف نظامی، تاریخی، سیاسی و دیپلماتیک، با تلاش، بررسی، ویرایش و ارائه سرتیپ جیمز گریسون، افسر ارشد ستاد مشترک، گردآوری و سپس ویرایش شد.

سر جیمز مونکریف گریسون در ژانویه 1859 در گلاسکو، اسکاتلند (متوفی 17 اوت 1914 در فرانسه)، در گلاسکو، اسکاتلند، فرانسه به دنیا آمد. سرزمین بریتانیا در حال پیوستن است.

پس از اتمام تحصیلات و آموزش نظامی، مأموریت خود را در سال 1882 در جنگ های توسعه طلبانه و استعماری بریتانیا در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا در مصر، از جمله نبردهای کیساسین و تل الکبیر آغاز کرد.

  4 علامت اصلی اومیکرون در کودکان

از سال 1882 تا 1885 او به سمت های مختلف نظامی از جمله دستیار و معاون فرمانده ارتش بریتانیا در هند و سودان منصوب شد. او همچنین در نبردهای ارتش استعمار انگلیس علیه نیروهای محمد احمد بن عبدالله المهدی در سودان شرقی در سال های 1884 و 1885 میلادی در نبردهای سواکان، هشین، خزر و تمنیه شرکت کرد.

گریسون در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از نظر حجم نوشته ها و یادداشت های تاریخی و عملی در مورد مسائل استراتژیک و نظامی در نقاط مختلف جهان یکی از پرکارترین افسران بریتانیا بود. او نویسنده و ناشر چندین فهرست نظامی و همچنین ده ها گزارش و تحلیل منتشر نشده است.

برگرفته از مقاله مجید تفرشی، محقق اسناد

دیدگاهتان را بنویسید