ارتباط قد و طول عمر!

440303 824 خبر مرکزی

فرادید| بر اساس این گزارش، زنانی که تا سن 90 سالگی زندگی می کردند تا سن 20 سالگی به طور متوسط ​​قد بلندتر و اضافه وزن کمتری داشتند، در حالی که زنانی که کوتاه قدتر و سنگین تر بودند، عمر کوتاه تری داشتند.

در مردان رابطه بین اندازه بدن و امید به زندگی گزارش نشده است. با این حال، گزارش شده است که مردان بیشتر از زنان از فعالیت بدنی سود می برند.

به گزارش سایت فراد به گزارش مجله پزشکی BMJ، یک محقق ارشد اپیدمیولوژی در دانشگاه بریستول در بریتانیا گفت: این افراد مرد و زن هستند.

شاخص توده بدنی (BMI) اندازه گیری چربی بر اساس قد و وزن است.

مطالعه طولی و بزرگ

در سال 1986، محققان اطلاعاتی را از بیش از 7000 مرد و زن نروژی بین 55 تا 69 سال در مورد قد، وزن فعال و وزن آنها در 20 سالگی دریافت کردند.

هر دو جنس همچنین به سوالاتی در مورد سطح فعلی فعالیت بدنی خود از جمله پیاده روی، باغبانی، خانه داری، دوچرخه سواری یا پیاده روی و ورزش پاسخ دادند.

سپس دو جنس بر اساس فعالیت روزانه به چند گروه تقسیم شدند: آنهایی که کمتر از 30 دقیقه در روز تمرین می کردند، آنهایی که 30 تا 60 دقیقه تمرین می کردند و آنهایی که 90 دقیقه یا بیشتر تمرین می کردند.

هر سه گروه تا زمان مرگ یا تا رسیدن به سن 90 سالگی تحت نظر قرار گرفتند. از 7807 شرکت کننده در این مطالعه، 433 مرد و 994 زن 90 سال عمر کردند. عناصری که می توانند بر امید به زندگی تأثیر بگذارند، مانند سیگار کشیدن یا مصرف الکل، در نظر گرفته شدند.

  پخش زنده مسابقات فوتبال و ورزشی امروز 20 اردیبهشت 1401

نتایج نشان می دهد که شاخص توده بدنی، قد و فعالیت ورزشی در مردان و زنان نقش متفاوتی دارد.
زنانی که در سن 20 سالگی کمبود وزن داشتند و کمتر احتمال داشت اضافه وزن داشته باشند، دیرتر از زنانی که اضافه وزن داشتند، عمر کردند.

قد عامل بسیار مهمی در تعیین طول عمر بود: این مطالعه نشان داد که زنان قد بلندتر از 5 فوت و 9 اینچ (تقریباً 175 سانتی متر) 31 درصد بیشتر از زنان با قد کمتر از 5 فوت و 3 اینچ (تقریباً 160 سانتی متر) قد داشتند. آنها 90 سال عمر کردند.

اما برای مردان وزن و قد عامل مهمی برای رسیدن به 90 سالگی نبود. بلکه نقش فعالیت بدنی در این زمینه پر رنگ تر بود. مردانی که 90 دقیقه در روز پیاده روی می کنند یا فعالیت بیشتری داشته اند، 39 درصد بیشتر از مردانی که کمتر از 30 دقیقه در روز پیاده روی می کنند، تا 90 سالگی عمر می کنند.

به علاوه هر 30 دقیقه فعالیت بدنی در مردان باعث افزایش 5 درصدی طول عمر آنها می شود.

اما در مورد زنان نقش فعالیت بدنی در طول زندگی کمتر گزارش شده است. زنانی که بیش از 60 دقیقه در روز ورزش می کردند، تنها 21 درصد بیشتر از زنانی که فقط 30 دقیقه در روز ورزش می کردند، تا 90 تا 90 سالگی زندگی می کردند. و برخلاف مردان، افزایش فعالیت روزانه تغییر چندانی در زندگی زنان نداشته است.

در واقع این مطالعه نشان داد که 60 دقیقه فعالیت روزانه برای زنان حداکثر مقداری است که می تواند برای آنها مفید باشد و بیش از این اثر برای زندگی ندارد.

  درمان سکته مغزی با فیزیوتراپی

امید به زندگی در سراسر جهان افزایش یافته است، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این روند در کشورهای توسعه یافته رو به کاهش است.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، امید به زندگی در سال های اخیر کاهش یافته است. مصرف بیش از حد و خودکشی به عنوان دلایل کاهش امید به زندگی در این کشور گزارش شده است. اما علت اصلی مرگ، موارد شایع بیماری قلبی، سرطان و سکته مغزی است که همگی نقش مهمی در افزایش وزن و عدم تحرک دارند.

منبع: CNN

ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید