ادموند هیلاری؛ اولین فاتح اورست

422356 909 خبر مرکزی

سر ادموند هیلاری، اولین فاتح اورست، در 11 ژانویه 2008 درگذشت. برخی می گویند بهتر است بگوییم اولین انسانی که از فتح اورست زنده بازگشت، زیرا هنوز گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه آیا هربرت مالوری قبل از مرگش توانسته بود به اورست برسد وجود دارد.

ادموند هیلاری در سال 1919 در یک کوهنورد نیوزیلندی متولد شد که خود را به عنوان اولین فاتح اورست معرفی کرد. پس از زنده ماندن از جنگ جهانی دوم، این کوهنورد به عنوان عضوی از نیروی هوایی سلطنتی نیوزلند سفرهای تحقیقاتی را آغاز کرد.

در اوایل دهه 1950، وضعیت صعود به اورست خوب نبود. قبل از جنگ جهانی دوم، تعداد کمی از گروه ها سعی کردند به اورست برسند، اما شکست خوردند، کشته شدند یا دست نخورده باقی ماندند. یکی از آن گروه هایی که به ارتفاع 250 متری رسید، یک گروه سوئیسی بود که به قله نرسید. دولت نپال تنها به یک گروه تحقیقاتی اجازه داده است که هر سال در یک زمان صعود کنند. دولت چین همچنین مسیر تبت را بست.

در ماه مه 1953، دو گروه انگلیسی به سمت قله اورست حرکت کردند. یکی از این دو گروه شامل ادموند هیلاری و یک شرپا به نام تنزینگ نورگی بود. شرپاها گروهی از نپالی ها هستند که در ازای دریافت پول به کوهنوردان برای صعود به اورست کمک می کنند. البته در سال های گذشته اعتقاد بر این بود که نباید به اورست صعود کرد زیرا قله ای مقدس است.

مسیر انتخاب شده توسط هیلاری و تانزینگ از طریق یخچال Khombo بود. پس از استقرار ارتفاع 7900 متری در کول جنوبی، آخرین کمپ خود را برپا کردند. گروه دوم با عزیمت به بریتانیا شانس خود را در مسیر دیگری امتحان کردند و حتی به مسافت 100 متری رسیدند اما موفق به برداشتن آخرین گام نشدند.

  راوی سریال «کاتون» درگذشت.

سپس نوبت به هیلاری رسید. دو روز پس از تلاش تیم اول، در 8 اردیبهشت به ارتفاع 8500 متری رسیدند و صبح آخرین گام را برداشتند. می گویند هوا به قدری سرد بود که چکمه های هیلاری که بیرون چادر مانده بود یخ زد و فقط دو ساعت طول کشید تا کفش هایش گرم شود.

هیلاری و شرپا پس از یک صعود موفق به مسافت 12 متری رسیدند. نزدیکترین فاصله ثبت شده سپس یک مسیر یخی سنگی خطرناک بین آنها و بالای آن وجود دارد. هیچ برگشتی در کار نبود. طلسم اورست باید شکسته می شد.

ادموند با نبوغ کوهنوردی خود موفق شد این مسیر را طی کند. این مسیر بعداً به پیاده‌روی هیلاری تغییر نام داد. او سپس همکار خود را برداشت و سرانجام در ساعت 11:30 صبح روز 28 می 1953 بر بام جهان ایستاد. یکی از وظایف اصلی ادموند و همکارش یافتن شواهدی از هربرت مالوری در کوه اورست بود. این بسیار مهم بود زیرا افتخار اولین صعود به اورست بود.

در سال 1921، کوهنورد انگلیسی هربرت مالوری برای اولین بار با ابتدایی ترین تجهیزات سعی کرد به اورست صعود کند، اما موفق نشد. هربرت بار دیگر در سال 1924 شانس خود را امتحان کرد، زمانی که در آخرین تلاش، صعود به ارتفاع 8600 متر، در فاصله 250 متری ناپدید شد و به یکی از معماهای بزرگ تاریخ کوهنوردی تبدیل شد.

وقتی هیلاری به قله اورست رسید، به دنبال آثاری از مالوری در کوه اورست گشت، اما گفت که چیزی پیدا نکرده است.

پانزده دقیقه پس از رسیدن به قله، هیلاری و شرپا پس از گرفتن عکسی به یاد شرپا، پایین آمدند. هیلاری از عکس گرفتن در بالا منع شد زیرا همکارش کار با دوربین را بلد نبود! اولین کسی که بازگشت هیلاری را از اوج دید، شنید که او گفت: “ما با این کار لعنتی تمام شدیم.” در همان سال ادموند هیلاری شوالیه شد و سر ادموند هیلاری شد.

  واتس اپ و اینستاگرام را نمی توان رفع فیلتر کرد

در سال‌های بعد، ادموند در اوج شهرت به ارتفاعات دیگری صعود کرد و سپس عازم یک سفر به قطب جنوب شد. جدای از توانایی های شخصی اش، ادموند به طور کلی خوش شانس به نظر می رسید. او نه تنها در حالی که از انفجار و آتش سوزی هولناک جان سالم به در برده بود، زنده از جنگ بازگشت، بلکه شانس صعود به اورست را نیز داشت.

ادموند دو فرصت عالی دیگر در سال های 1968 و 1977 داشت. او ابتدا دو قایق جت کوچک را در رودخانه های طوفانی نپال به آب انداخت. قایق جلویی هیلاری بر اثر تلاطم آب غرق شد و ساکنان آن جان باختند!

بار دوم او قرار بود در یک پرواز شناسایی بر فراز قطب جنوب باشد، اما در آخرین لحظه لغو شد. هواپیما با سایر افراد در راه در کوه سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. همچنین در سال 1975، همسر و دختر هیلاری هنگام سفر به کاتماندو، نپال، در یک سانحه هوایی کشته شدند.

ادموند هیلاری علاوه بر گردشگری و ماجراجویی، در بسیاری از فعالیت های خیریه نیز شرکت داشت. او 17 مدرسه کوهستانی، پل و بیمارستان در نپال ساخت. در سال 1985 به سمت کمیساریای عالی نیوزلند در هند منصوب شد و چهار سال را در دهلی گذراند.

او 27 مدرسه، دو بیمارستان، 12 کلینیک پزشکی، تعدادی پل و قنات در منطقه اورست ساخت و یک برنامه جنگل کاری را در پارک ملی ساگارماتا در منطقه اورست اجرا کرد. او همه این کارها را به درخواست و با کمک شرپاها انجام داد.

  رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت بدن

هیلاری در 11 ژانویه 2008 بر اثر سکته قلبی در شهر اوکلند درگذشت و علاوه بر تمام افتخاراتی که دریافت کرده، راز بزرگی نیز دارد. آیا او واقعاً اثری از هربرت مالوری در اورست پیدا کرد؟ داستان جالبی در این زمینه وجود دارد.

در سال 1999، یک کوهنورد آمریکایی سرانجام هربرت را دست نخورده در اطراف کوه اورست یافت. تمام مدارک و لباس هایش سالم بود و تنها چیزی که نداشت عکس همسرش بود.

دختر مالوری گفت که شواهد نشان می دهد که پدرم قله را فتح کرده است زیرا به مادرم قول داده بود که عکس او را در قله اورست بگذارد. ادموند یک بار در پاسخ به این جمله گفت که مالوری ممکن است زودتر از او اورست را فتح کرده باشد، پس ما اولین نفری هستیم که از فتح اورست زنده برمی گردیم.

دیدگاهتان را بنویسید