ادامه روند نزولی بورس

محمد خدباش| با وجود تمرکز این نهاد کارشناسی بر ارزش قیمت سهام، روند نزولی بورس در روز سه شنبه ادامه یافت. در چنین شرایطی اما شاهد حرکتی در خلاف جهت سهام بودیم که مورد توجه معامله گران قرار گرفت و نماد آن را با انتشار اوراق تبعی بیمه کردند و در صف خرید نشستند.

این امر نشان داد که ناشران در بورس نه تنها می توانند با کاهش ریسک سرمایه گذاری بر ارزش سهام خود تاکید کنند، بلکه با غلبه بر فضای ترس ایجاد شده، مجددا وارد بورس شوند.

تاکتیک های ترس از شکست بازار سهام

بورس تهران یک روز دیگر برای کاهش قیمت ها وقت گذاشت و در نهایت شاخص آن تا پایان آن روز به مرز یک میلیون و 408 هزار واحد رسید. با وجود این جو بد، معامله گران شاهد افزایش تقاضا برای سهم بودند.

سهم گروه شوینده ها که نه تنها با حاشیه زیاد بیشترین ورود پول واقعی را به دست آوردند، بلکه با مازاد تقاضا و صف خرید در سقف مجاز روزانه معامله کردند. ماجرا از این قرار بود که این شرکت از تحویل 1000 تومان اوراق تبعی به ازای هر سهم و همچنین عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه های خود برای نشان دادن ارزش خود با کاهش ریسک سرمایه گذاری خبر داد.

با وجود اجماع کارشناسان بازار بر سر ارزش سهام اکثر شرکت ها، عدم اطمینان و ترس مانع از ورود سرمایه های بی خانمان به بورس شد.

در چنین شرایطی به نظر می رسد ناشران بازار سهام نه تنها می توانند با کاهش ریسک سرمایه گذاری بر ارزش سهام خود تاکید کنند، بلکه با غلبه بر فضای ترس ایجاد شده، مجددا وارد بازار گریزان سرمایه شوند که می تواند نقش سازنده ای در اقتصاد کشور به عبارت دیگر، ناشر باید بازار سهام را که ناشر آن را ارزشمند می داند، با استفاده از ابزارهایی مانند اختیار فروش اختیاری و سایر ابزارهای پوشش ریسک، مانند فروش وام، از سایر نمادهای بازار جدا کند.

به فضای ماکرو توجه کنید

امروزه ارزش بازار سهام به واژه ای چندوجهی و مبهم تبدیل شده است. تا کنون تکیه بر ارزش سهام می تواند دلیلی برای خرید یا حفظ آن باشد. بیش از یک سال از رکود بورس می گذرد.

در این شرایط، بسیاری از اقتصاددانان این رکود یا روند نزولی مداوم را واکنشی به ادامه افزایش قیمت‌ها می‌دانند که از سال 1997 آغاز شد و تا 11 آگوست 2016 ادامه یافت. داستان از آنجا شروع شد که دلارهای نفتی، مانند شش دهه پیش، ارزش دلار را با مشکل مواجه کردند. پول ملی به طور طبیعی بر اساس پارامترهای مشترک اقتصادی تعیین می شود.

  ماست و خواص آن را که نمی دانید

این امر باعث شده است که مردم به جای کندی و تداوم، خود را با واقعیت های اقتصادی تطبیق دهند و هر چند سال یک بار به دلیل نوسانات ارز در همه بازارها التهاب ایجاد کند.

به همین دلیل است که رونق بورس در ابتدا از سوی بسیاری از فعالان بازار با تردید نگریسته شد و بعداً به دلیل همزمانی با روند مثبت بلندمدت بازارهای جهانی با رشد مداوم قیمت ارز، به روندی سه ساله منجر شد. با مروری بر این روند تاریخی، دانستن این نکته ضروری است که حتی در تاریخ مختصر بازار سرمایه – که بیشتر عمر خود را در یک اقتصاد ناپایدار گذرانده است – وجود چنین رکود طولانی مدتی بی سابقه است، ناگفته نماند که به دنبال چنین تجربه ای هستیم. در کشورهای توسعه یافته بر پایه اقتصادهای باثبات و ایمن هستند.

ریسک سیستمی بالا بازارها را می کشد و با تبدیل فعالان اقتصادی به سرمایه گذاران کوتاه مدت، عملا امکان هرگونه فعالیت اقتصادی مولد را در بستر اقتصاد کلان از بین می برد. در نتیجه، مردم به فعالیت‌هایی روی می‌آورند که نقدینگی بالایی دارند که سودآورتر از ریسکی است که بر مردم تحمیل می‌شود.

این امر باعث می شود که شاهد افزایش سفته بازی در اقتصادهایی مانند ایران باشیم. با این حال، این مشکل با این واقعیت تشدید می شود که خطرات ناشی از محدودیت های تجاری به قدری زیاد شده است که حتی فعالیت هایی مانند تجارت را نمی توان با خیال راحت انجام داد.

در این شرایط همه چیز برای سرایت رکود به بازارهای پر نقدشوندگی مهیا خواهد شد. در چنین شرایطی هم تورم وجود دارد و هم نیاز به حفظ ارزش دارایی، اما جایی برای حفظ این ارزش وجود ندارد، حتی اگر دارایی ها ارزشمند باشند و بازارها تشنه سرمایه گذاری باشند.

ادامه نزول شاخص

آنچه تاکنون شرح داده شد، خلاصه ای از وضعیت کنونی اقتصاد ایران است که با کاهش روزانه میانگین قیمت سهم، آخرین ردپای خود را در بورس نشان می دهد. در این شرایط است که دیروز شاهد افت شاخص کل بورس و برگشت آن در محدوده یک میلیون و 408 هزار واحدی بودیم. این معکوس به دلیل افت 0.54 درصدی نماگر مذکور رخ داد و بر احتمال سقوط مجدد شاخص کل به 1.3 میلیون سوپرکانال افزود.

چنین ارقامی در روز سه شنبه در حالی ثبت شد که شاخص همگن همانند روز گذشته روند نزولی خود را ادامه داد.

  ایمن ترین برندهای خودرو در جهان!

سایر شاخص ها به کاهش ادامه دادند. در شرایط کنونی آنچه که ذهن بسیاری از مخاطبان و فعالان بورس را به خود مشغول کرده این است که اگر نمادهای این بازار واقعا ارزشمند هستند پس چرا ریزش قیمت ها پایان نمی یابد، پس حداقل اگر شاهد افزایش قیمت نباشیم. بازار، ما آن را نخواهیم دید. ?

مشکل اینجاست که در مواقعی که روند نزولی ادامه پیدا می کند، به خصوص در نزولی که کاهش قیمت زمان زیادی می برد، همبستگی نمادهای بازار به طور کلی و خستگی شرکت کنندگان از نوسانات قیمت سهام بعد از متغیرهای اصلی جلوگیری می کند. به خصوص اگر سرمایه گذار در محیطی باشد که ریسک های بالا یا به عبارتی افزایش عدم اطمینان، کاهش پیشرو را محدود کرده و تصمیم گیری را دشوار می کند.

در چنین شرایطی، تحلیلگران می توانند مقادیر زیادی سهام را بیابند که ارزش دارند اما هر روز مقداری از ارزش خود را از دست می دهند. به همین دلیل در روزهای اخیر خروج پول سرمایه گذاران واقعی از بازار ادامه داشته است.

دیروز اکثر صنایع بازار شاهد خروج ارز واقعی از معاملات بورسی خود بودند که در این میان گروه محصولات شیمیایی با اختلاف قابل توجهی نسبت به سایر صنایع موفق به جذب سرمایه واقعی شدند و توانستند بیش از 44 میلیارد تن جذب سرمایه کنند. معاملات خود را اضافه کنید

اما این موفقیت به دلیل جذابیت همه نمادهای گروه نیست. معاملات گروه شیمیایی در بورس تهران در حالی 25 آبان ماه به پایان رسید که این نماد در آن روز عملکرد غیرمنتظره ای داشت.

شوینده روز بخیر

نماد معاملاتی گروه صنعتی پاکشو که در بورس به همین نام نیز معامله می شود، اولین نماد دیروز بود که از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد. «پاکشو» معمولا نمادی از نوسانات کم است و به دلیل ارزش پایین بازار، نام آن به ندرت در صفحه اول سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) دیده می شود.

این در حالی است که دیروز دو اتفاق مهم در این نماد رخ داد؛ ابتدا این شرکت در اطلاعیه ای اعلام کرد که با پذیرش سهام شرکت پدیده شیمی جم (سهامی خاص) از شرکت های تابعه گروه صنعتی پاکشو در دومین بازار فرابورس ایران موافقت کرده است.

این خبر از آن جهت حائز اهمیت بود که با توجه به عرضه اولیه شرکت های تابعه، پولی در اختیار شرکت بالادستی قرار می گیرد که هم از نظر حسابداری سود محسوب می شود و هم به صورت بلاعوض به سرمایه در گردش شرکت اضافه می شود.

  پکن در مورد تایوان به واشنگتن هشدار داد

بنابراین چنین اتفاقی می تواند جذابیت نماد را افزایش دهد. نمونه چنین اتفاقی در نشریه «فجهان» که یکی از زیرمجموعه های خانوادگی است دیده شد. با این حال، عرضه یک دارایی به خودی خود لزوماً منجر به افزایش قیمت سهام و افزایش تقاضا نمی شود تا زمانی که یک صف طولانی برای خرید تشکیل شود. بنابراین دلیل چنین تقاضایی نه عرضه سهام زیرمجموعه، بلکه خبر انتشار اوراق فرعی با سررسید 24 ماهه و قیمت هزار تن بود.

خبر انتشار گزینه های تبعی برای فروش به قیمت هر سهم 1000 تن در حالی منتشر شد که قیمت سهام این شرکت در روز دوشنبه 572 تن بود. با توجه به رشد روز گذشته، قیمت هر سهم جدید به 600 تن رسید. انتشار چنین خبری به این معناست که پاکشو تا 24 ماه آینده تضمین کرده است که ارزش سهام این شرکت کمتر از 1000 تن نخواهد بود.

این اوراق به خریدار این حق را می دهد که سهام خود را در سررسید به قیمت معینی بفروشد. انتشار اوراق فروش یکی از مهم ترین سیگنال های ارزش سهام است که ناشران می توانند در زمانی که بازار در دام روند نزولی گرفتار می شود به فعالان بازار بدهند.

بازی برنده

سوال افت قیمت سهام و چرایی آن در کنار تجربه دیروز پاکشو به خوبی نشان می دهد که علیرغم شکست بازار در مقابل فشار مداوم ریسک های سیستمی، راه حمایت از سهام در بازار مسدود نیست.

با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان بر ارزش نمادها اصرار دارند و شرکت ها اغلب از نظر بهره وری و سودآوری در وضعیت مطلوبی قرار دارند، بهترین راه برای حمایت از سهام به صورت خرد، انتشار گزینه های مختلف اعم از فرعی و بازارپذیر است که می تواند از ریسک های مخاطره آمیز جلوگیری کند. کاهش سیستماتیک و تضمین حاشیه امن برای فعالان بازار.

در چنین شرایطی بهترین راه برای حمایت از بازار از موضع ناظر، تعمیق بازار و افزایش توانایی سرمایه گذاران برای کنترل ریسک سرمایه گذاران سبد است.

علاوه بر این، اصلاح قوانین مربوط به سازوکار فروش اقلام تعهدی که در واقع جایگزینی برای فروش بدهی است نیز می تواند به افزایش ارزش دارایی ها از طریق عمل متقابل و توانایی پوشش ریسک کاهش قیمت سهام در شرایط فعلی کمک کند. در حین مقابله با ریسک های خارجی بازار سهام را هموار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید