ادامه دعوا برای کپی کردن شخصیت; عسگر فرهادی چه گفت؟

فرادید| عسگر فرهادی مظنون به کپی برداری از فیلمنامه بانوی قهرمان مستند سه روزه «دو سر، دو سر گمشده» ساخته آزاده مسیح زاده است. اما او دیروز در جریان رقابت سالانه فصل جوایز سینمایی در لس آنجلس اعلام کرد که ایده این فیلم را از دوران دانشجویی در سر داشته است.

به گزارش فرادید؛ این مستند مستندی 44 دقیقه ای و 47 ثانیه ای دو سر و دو گمشده ساخته محمدرضا شکری زندانی در عادل آباد شیراز است که سه صحنه از یک زندانی را به دنبال زهرا یعقوبی و حقیقت گمشده به تصویر می کشد.

به گفته محمدرضا شکری، همان سال کیف پولی را مقابل زندان پیدا کرد و به صاحبش پس داد. بنابراین قابل تقدیر است. اما برخی در آن زمان معتقد بودند که داستان توسط یک زندانی ساخته شده است.

این مستند در سال 1376 در هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز جایزه گرفت. اما وقتی عسگر فرهادی از قصد خود برای ساخت فیلم «قهرمان» خبر داد، آزاده مسیح زاده گفت که فیلمنامه این اثر از مستند «دو پیروزی» کپی شده است.

او سه روز پیش این مستند را در یوتیوب منتشر کرد و ادعای خود را تکرار کرد.

ادامه دعوا برای کپی کردن شخصیت;  عسگر فرهادی چه گفت؟
دعوای وکیل عسگر فرهادی با آزاده مسیح زاده و منتقدان

در پی این اظهارات برخی از منتقدان و مصرف کنندگان سینما به انتقاد از عسگر فرهادی پرداختند. البته علاوه بر آزاده مسیح زاده، روزنامه جام جم که در 20 اردیبهشت 1391 گزارشی مبنی بر یافتن کیسه ای پر از پول محمدرضا شکری منتشر کرده، مدعی شده است که نقش روزنامه در تهیه فیلم برای شخصیت ها نادیده گرفته شده است. . .

  انتقاد کتایون ریاحی از مهران مدیری

در نهایت کاوه رضوانی راد، وکیل پروژه سینمایی قهرمان، ادعای مجانی مسیح زاده را صحت ندارد.

او در بیانیه‌ای گفت: کارگردان مستند «دو سر برد، دو سر گم» در سمینارهای عسگر فرهادی در سال 1393 شرکت کرده و فرهادی ایده آن را به او داده است.

علاوه بر این رضوانی راد مدعی است که آزاده مسیح زاده قبل از فیلمبرداری فیلم «قهرمان» با حضور دو شاهد در تاریخ 15 مرداد 1388 در مؤسسه آموزشی بامداد متنی را با دستخط و امضای خودش تهیه کرده که در آن به صراحت گفته اند. ایده و طراحی مستند «دو فصل برد، دو فصل از دست رفته» متعلق به آقای فرهادی است.

وکیل عسگر فرهادی می گوید اصل سند در اختیار مؤسسه در بامداد قرار گرفته و نسخه مشابه آن به خانه سینما و دادگاه فرهنگ و رسانه (شعبه 4) تحویل داده شده است.

ادامه دعوا برای کپی کردن شخصیت;  عسگر فرهادی چه گفت؟

توضیح عسگر فرهادی درباره شکل گیری ایده قهرمان

اگرچه وکیل عسگر فرهادی در پروژه فیلم قهرمانانه پاسخ منتقدان و آزاده مسیح زاده را داد، اما این اختلاف به پایان نرسید. در نهایت عسگر فرهادی بدون اشاره به تناقضات و ادعاهای مطرح شده درباره فیلمنامه این شخصیت توضیحاتی را ارائه کرد.

او که اکنون برای شرکت در جشنواره های سینمایی به لس آنجلس سفر کرده است، گفت که ایده شخصیتش برای اولین بار در دوران دانشجویی به ذهنش خطور کرد و بر اساس تماشای یک نمایش انگلیسی که توسط دانشجویان دیگر اجرا می شد، شکل گرفت.

فرهادی می‌گوید این نمایش انگلیسی علاقه به داستان‌هایی را در مورد افرادی برانگیخته است که بازگرداندن وسایل گمشده و جستجوی صاحب خود را تحسین می‌کنند و به شخصیت‌های محلی تبدیل می‌شوند.

  فواید ورزش های قدرتی انجمن 24

این قهرمان-کارگردان در زمان نگارش این مقاله گفت که ایده خلق شده توسط جوامع قهرمان همیشه در ذهن او بوده است، اگرچه در آن زمان هرگز فکر نمی کرد که درباره این ایده فیلم بسازد.

اما او سال ها بعد پس از تبدیل شدن به یک کارگردان موفق و حرفه ای و اندکی پس از ساخت فیلم اسپانیایی «همه می دانند» در سال 2018 به این ایده بازگشت.

دیدگاهتان را بنویسید