اختلال شخصیت اسکیزوئید را بشناسید

جامعه 24، شادی مکی: شخصیت اسکیزوئید یکی از انواع اختلالات شخصیتی است که نوعی بی تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی در فرد ایجاد می کند. علامت اصلی این اختلال بی میلی به معاشرت با دیگران است به گونه ای که دیگران او را سرد و گوشه گیر توصیف کنند.

این اختلال معمولا از دوران نوجوانی ظاهر می شود اما از دوران کودکی نیز قابل تشخیص است.این افراد علاقه شدیدی به تنها بودن دارند و نمی خواهند این وضعیت تغییر کند. این اختلال معمولاً اطرافیان را بیشتر آزار می دهد و بیشتر از خود بیمار دچار بحران های روحی می شوند و ممکن است به مراقبت های روانی بیشتری نیاز داشته باشند.

به گزارش جامعه 24، اختلال شخصیت اسکیزوئید که به نام SPD شناخته می شود، پایدار و مزمن است و مبتنی بر تعریف یک الگوی کلی از نقایص اجتماعی و بین فردی است که معمولاً با انزوا و دوری از جوامع مشخص می شود و توانایی آن را کاهش می دهد. ایجاد روابط صمیمانه با دیگران تحریفات عاطفی و شناختی ظاهر می شود. در واقع این افراد صمیمیت با دیگران را تجربه نکرده اند و علاقه ای به آن ندارند.

این افراد از کار گروهی اجتناب می کنند و در فعالیت های فردی عملکرد خوبی دارند. از آنجایی که در برخی موارد مبتلایان به این اختلال از افسردگی نیز رنج می برند، این دو اختلال اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. برخی از کارشناسان دلیل پایین بودن روابط اجتماعی این افراد را ترس از طرد شدن می دانند. این نوع اختلال نسبتا نادر است و در مردان شایع تر از زنان است.

علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

عدم ارتباط با دیگران، عدم علاقه به برقراری روابط صمیمانه با دیگران، عدم مشارکت در فعالیت های تفریحی و توریستی، شناسایی به عنوان فردی سرد و منزوی، بی تفاوتی نسبت به ابراز احساسات دیگران از تایید و تشویق تا انتقاد، درون گرایی و فانتزی برخی از علائم است بیماران مبتلا به اختلال اسکیزوئید.

  پشه های گلدانی را با این راه حل ساده از بین ببرید

علاوه بر این، این افراد در بیان احساسات خود به صورت کلامی ضعیف هستند و به آنچه به آن نارساخوانی می گویند مبتلا هستند، برخی از روانشناسان می گویند این افراد عواطف و احساسات درونی خود را به درستی نمی شناسند و دلیل ضعف آنها در ابراز احساسات نیز همین است. در واقع، این افراد فاقد احساسات هستند، اما نمی توانند آن را به خوبی تزئین کنند. سعی می کنند به عنوان همسر در رفتار و کردار علاقه خود را به دیگران نشان دهند.

علاوه بر این، کودک در این افراد به شدت ضعیف است و به همین دلیل از شرکت در فعالیت هایی که ماهیتی هیجانی و پرانرژی دارد، خودداری می کنند. به عنوان مثال، این افراد نه جوک می گویند و نه به جوک های دیگران واکنش نشان می دهند که دیگران آن را خسته کننده توصیف کنند. این افراد می توانند ساعت ها با دیگران بنشینند بدون اینکه حرفی با دیگران رد و بدل کنند.


بیشتر بخوانید: پدوفیلیا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


تفاوت بین اختلال شخصیت اسکیزوئید و اسکیزوفرنی

اگرچه اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات طیف اسکیزوفرنی است و ویژگی های مشترکی با اسکیزوفرنی دارد، تفاوت های مهمی بین این دو اختلال وجود دارد.مبتلایان به اسکیزوئید به ندرت پارانویا را تجربه می کنند. اگرچه این بیماران هنگام صحبت سرد و غیرصادق هستند، اما می توان گفتار آنها را دنبال کرد، در حالی که گفتار بیماران اسکیزوفرنی به سختی قابل پیگیری است.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

علل اختلال اسکیزوئید

به گزارش جامعه 24، علت اصلی اختلال شخصیت اسکیزوئید ناشناخته است، اما آنچه مشخص است طیفی از عوامل ژنتیکی و آموزشی در بروز این اختلال نقش دارند. سابقه ابتلا به این بیماری در والدین یا اعضای خانواده و همچنین والدین سرد و بی تفاوت به نیازهای کودک همراه با تجربه طرد شدن توسط دیگران می تواند خطر ابتلا به این بیماری را در فرد افزایش دهد.

  پوشش جدید رویترز از مذاکرات تحریم ایران

وجود فاصله سنی زیاد بین کودک و والدین می تواند زمینه بروز این بیماری را فراهم کند، این فاصله سنی باعث می شود والدین نتوانند خود را وارد دنیای کودک کنند که می تواند باعث ایجاد تفاوت عاطفی شود.

تک فرزند بودن نیز می تواند در شکل گیری شخصیت اسکیزوئید نقش داشته باشد. کودک فرصت زیادی برای تعامل عاطفی و بازی ندارد و خانواده هایی که درهای خود را به روی دیگران می بندند فرصت تعامل عاطفی و عاطفی را از فرزندان خود می گیرند.

در زندگی کودک، غرق شدن در فضای مجازی می تواند یکی از عوامل اصلی ابتلای او به اختلال اسکیزوئید باشد. همانطور که گفته شد ویژگی اصلی اسکیزوئیدها دوری از صمیمیت است که در نتیجه این افراد به تدریج نیاز به استفاده از تعاملات عاطفی در رابطه با والدین خود را در آینده از دست می دهند.

چگونه با شخصیت اسکیزوئید برخورد کنیم؟

برخی از نکات برای برقراری ارتباط خوب با افراد مبتلا به این اختلال شخصیت عبارتند از: بیمار را قضاوت نکنید و سعی کنید وقتی با شما در مورد بیماری و سایر اختلالات روانی صحبت می کند، او را درک کنید. همچنین سعی کنید در مورد این بیماری و عوارض و علائم آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمان اختلالات روانی زمان بر است. اگر هر یک از اعضای خانواده شما از این بیماری رنج می برند و تحت درمان هستند، باید منتظر بمانید و آنها را به ادامه درمان تشویق کنید.

همچنین با توجه به اینکه این افراد به ندرت متوجه بیماری خود می شوند و معمولاً هنگام مراقبت و تعامل با آنها از بیماری خود بی خبرند، باید همیشه آنها را به انجام کارها و زندگی مانند سایر افراد تشویق کنید.

  یکی دیگر از معجزات قهوه

با این حال، شما باید مراقب باشید که فرد را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید. یافتن فعالیت های خنثی که نیازی به مشارکت و تعامل با دیگران ندارند، راه خوبی برای شروع ارتباط با این افراد است.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

درمان این اختلال طولانی مدت و دشوار است به حدی که ممکن است علیرغم تلاش‌های بسیاری که در درمان این بیماری انجام شده است، ایجاد نشود. اما مهم ترین روش هایی که برای درمان این افراد در نظر گرفته می شود، روان درمانی، دارودرمانی و خانواده درمانی است.

روان درمانی برای این افراد بیشتر جنبه حمایتی دارد و به فرد کمک می کند تا وضعیت خود را بهبود بخشد، به ویژه اینکه این بیماری می تواند مشکلات ثانویه مانند مشکلات زندگی خانوادگی را برای فرد ایجاد کند. بنابراین باید کارهای ساده ای برای انجام فعالیت های اجتماعی توسط فرد در نظر گرفته شود.

از آنجایی که یکی از مهمترین اهداف در درمان این نوع بیماران، حمایت از سلامت روان اطرافیان است، روان درمانگر در جلسات خانواده درمانی به اعضای خانواده کمک می کند تا با روحیه بیمار پذیرا باشند و راه های برقراری ارتباط با او را برای کاهش بیاموزند. سطح تنش بین اعضای خانواده کاهش می یابد.

همچنین این جلسات به درمان اختلالات روانی مانند افسردگی، ناامیدی و اضطراب اجتماعی می پردازد که به دنبال رفتار فرد در بین اعضای خانواده دیده می شود.

2022-07-25 08:36:04

دیدگاهتان را بنویسید