اختلاف بر سر افزایش قیمت خودرو

فرادید| سایپا و ایران خودرو در هفته گذشته قیمت خودرو را 14 تا 19 درصد افزایش دادند. اما 48 ساعت پس از افزایش قیمت، وزارت صمت و رئیس جمهور دستور لغو افزایش قیمت خودروهای داخلی را صادر کردند.

به گزارش فرادید; در پی افزایش قیمت ها، وزارت صمت اعلام کرد که قیمت کالاهای مورد نیاز مردم تا زمانی که با مصوبه ستاد تنظیم بازار بر اساس دستورالعمل رئیس جمهور تایید نشود، افزایش نمی یابد، به طوری که وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد: خودرو فعلاً افزایش قیمت را لغو کند.

در پی این دستور، ایران خودرو و سایپا نیز اعلام کردند که قیمت محصولات خودرویی را قبل از افزایش قیمت ها پس داده اند.

همچنین سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد خودروهای پیش فروش شده با موعد تحویل 1400 بر اساس این تعهدات به مشتریان تحویل داده می شود.

البته این سازمان تاکید کرد که افزایش قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا به دلیل اعلام تورم از سوی بانک مرکزی و در چارچوب مصوبات قبلی شورای رقابت است.

طبق اعلام سازمان حمایت، تا پایان سال جاری افزایش قیمتی در این خودروهای پیش فروش شده وجود نخواهد داشت.

اختلاف بر سر افزایش قیمت خودرو

اختلاف برای لغو افزایش قیمت خودرو؛ وزارت صمت و رئیس جمهور در جریان نبودند؟

افزایش قیمت خودرو با مخالفت ابراهیم رییسی از دستور کار خارج شد. رئیس جمهور معتقد است افزایش قیمت کالاها باید به تصویب ستاد تنظیم بازار برسد. این در حالی است که خودروسازان می گویند با مجوز مستقیم سازمان تنظیم بازار قیمت ها را افزایش داده اند.

  جدیدترین عکس های فضایی ساکنان فضایی

علاوه بر این، مسئولان میانی در وزارت صمت پیش از افزایش قیمت اعلام کردند که هماهنگی های لازم برای افزایش قیمت خودرو انجام شده است.

معمارباشی مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در این خصوص گفت: هماهنگی ها و مجوزهای لازم برای افزایش قیمت خودروها انجام شده و موضوع قیمت گذاری و تنظیم بازار خودرو به وزارتخانه محول شده است. از سکوت

با این حال، کارشناسان خودرو می گویند وزارت صمت و رئیس جمهور بدون در نظر گرفتن چنین هماهنگی، فرمان اخیر را لغو کرده اند.

آنها معتقدند دولت در روند افزایش قیمت خودروها بوده است اما در پی واکنش مردم حمایت خود را از خودروسازان پس گرفته است.

اختلاف بر سر افزایش قیمت خودرو

ابطال تصمیم افزایش قیمت خودرو چه تاثیری خواهد داشت؟

گروهی از اقتصاددانان و فعالان رسانه ای بر این باورند که تغییر تصمیم برای افزایش قیمت خودرو به نفع عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است.

علی قنبری، کارشناس اقتصادی می گوید مهم ترین رویکرد رئیس جمهور در مقابله با افزایش قیمت خودرو، حمایت از مردم است. با قیمت فعلی مردم به سختی می توانند خودرو بخرند، بنابراین هرگونه افزایش قیمت کارخانه، خرید خودرو را با مشکل مواجه می کند.

اما برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی و خودروسازی معتقدند لغو مصوبه اخیر بر عرضه و تقاضا تاثیر گذاشته و در نهایت به ضرر مردم تمام می شود.

حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو گفت: زمانی که شرکت های خودروسازی موفق به دریافت مجوز برای افزایش قیمت محصولات خود نمی شوند، به ناچار برای تامین نقدینگی به سمت وام های بانکی روی می آورند که منجر به نقدینگی و افزایش نقدینگی و تورم می شود. .

  آیا پرورش یک سیاه گوش کوچک ایرانی مانند یک بچه گربه است؟

وی معتقد است: اقدام اصلی نیز برخلاف عدالت اجتماعی موعود است چرا که همه اقشار جامعه از خودرو استفاده نمی کنند اما جلوگیری از گرانی خودرو به دلیل تاثیر آن بر اقتصاد کلان جامعه را متضرر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید