احمد مهدوی دامگانی درگذشت

احمد مهدوی دامگانی نویسنده و پژوهشگر روز جمعه 28 خرداد در سن 95 سالگی درگذشت.

اکبر ایرانی، مدیر عامل مرکز مطالعات میراث مکتوب با تایید این خبر گفت: بله، متاسفانه این خبر صحت دارد و دخترش این خبر را به من داده است. نسیم محمدی، نوه احمد مهدوی دامگانی نیز در صفحه خود نوشت: بابا احمد رفت.

احمد مهدوی دامگانی در ۱۳ شهریور ۱۳۳۰ در مشهد به دنیا آمد. علوم عمومی قدیم و جدید را در مشهد آموخت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال 1327 از دانشکده هوش و تحرک (بعدها الهیات) دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در سال 1333 از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران لیسانس ادبیات فارسی گرفت.

در سال 1342 دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد. موضوع رساله دکتری وی تصحیح کتاب کشف الحکائک عزیزالدین نسفی به مدیریت محمدتقی مدرس رضوی بود.

وی پس از پایان دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.

از سال 1974 تا 1975 به تدریس ادبیات عربی و فارسی و حقوق اسلامی در دانشگاه مادرید پرداخت. مهدوی دامگانی چند سالی است که سردفتر تهران بوده و از سال 1354 ریاست کانون سردفتران را بر عهده داشته است.

احمد مهدوی دامگانی از سال 1987 در آمریکا زندگی می کند و در مقطع دکترا و فوق دکترا در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا تدریس می کند. رشته های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، حقوق، تفسیر و برخی از علوم اسلامی است.

  3 گیاه گوشتخوار آپارتمانی; از شر پشه ها خلاص شوید!

از آثار مهدوی دامگانی تا «از علی آموز احلاس عامل»، «رساله هیدرا»، «شاهزاده اعلای شهربانو»، «در باغ نور»، «گزیده‌ای از حدیث حق»، «گزیده‌ای از سعدی». شعر به زبان عربی، «کشف حقایق نسفی _ تحقیق و حاشیه»، «المجدی در شجره مریدان (تحقیق)،» نام سحر از طریق ذکر تشیع و شعر «(تصحیح، تحقیق)» دیوان حزن (عبدالله بن احمد حزن) ) (تصحیح و تحقیق) و وحشیان (ابوتمام) (اصلاح) را می توان نام برد.

«نتیجه زمان» علی محمد سجادی، «مقالاتی در احادیث دیگران»، «خاطره رفقا و قطرات باران» علی محمد سجادی و سعید واعظ، «خاطره اقوام در پرواز» علی محمد سجادی و سعید واعظ و «در پیری برفی» مجموعه ای از مقالات علی محمد سجادی و سعید واعظ.

دیدگاهتان را بنویسید