احمد مهدوی دامگانی درگذشت پایگاه خبری افکارنیوز

احمد مهدوی دامگانی معلم، محقق، مترجم و کاوشگر حوزه علمیه امروز (جمعه 28 خرداد) در سن 96 سالگی دار فانی را وداع گفت. در 13 شهریور 1340 در منطقه نوگان مشهد به دنیا آمد. می گوید: خانه کوچکی که در محله نوگان (یکی از چهار محله آن روزگار مشهد) و در بازار معروف به صاحبکار و نزدیک مسجد و حمام به همین نام و در نزدیکی تازه تاسیس شده در آن به دنیا آمدم. میدان ساخته شده که امکانات محیطی آستان قدس و مسجد گوهرشاد آنجا بود، آنجا بود».

پدرش آیت الله حاج شیخ کاظم مهدوی دامگانی از بزرگان خراسان و از اساتید نامدار حوزه علمیه مشهد است. از مراجع تقلید، مجتهدان و اساتید برجسته فقه و اصول حوزه علمیه خراسان و سایر کشورها شدند.

مهدوی دامگانی به تحصیل علوم عمومی قدیم و جدید در مشهد پرداخت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال 1327 لیسانس ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و در سال 1333 – لیسانس ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت کرد. در سال 1342 دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد. موضوع رساله دکتری وی تصحیح کتاب کشف الحکائک عزیزالدین نسفی به مدیریت محمدتقی مدرس رضوی بود.

احمد مهدوی دامگانی درگذشت

وی پس از پایان دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت. از سال 1974 تا 1975 به تدریس ادبیات عربی و فارسی و حقوق اسلامی در دانشگاه مادرید پرداخت. مهدوی دامگانی چند سالی است که سردفتر تهران بوده و از سال 1354 ریاست کانون سردفتران را بر عهده داشته است.

  انسان در لحظه مرگ چه می بیند؟!

احمد مهدوی دامگانی از سال 1987 در آمریکا زندگی می کند و در مقطع دکترا و فوق دکترا در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا تدریس می کند. رشته های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، حقوق، تفسیر و برخی از علوم اسلامی است.

احمد مهدوی دامگانی مقالات متعددی در مجلات یغما، کلک، گلچرخ، ایران نامه، ایران شناسی، ره آورد و گلستان به چاپ رسانده است. یکی از معروف ترین مقالات او منبع ابیات عربی کلیله و دمنه و منبع ابیات عربی مرزبان نامه است. از جمله کتاب های منتشر شده توسط مهدوی دامغانی، علاوه بر نسفی کشف الحقایق، تنقیح نسمه السحر در خاطره تشیع و شعر و تألیف شاهزاده و ننه عالی امام علی بن الحسین الحسین(ع) است.سجاد. (مانند) “.

مهدوی چون خراسانی بود و در مشهد بزرگ شده بود معمولا تعبیر «ما مشهدی هستیم» را به کار می برد. او از شیعیان متدین حضرت ثامن الحج (ع) است. به همین دلیل از آستان مقدس خود می گفت و روحانیت و علما و خدمه این حرم را می شناخت.

چندی پیش که استاد مهدوی دامغانی به صورت مجازی به برنامه تلویزیونی شوکران دعوت شده بود، سخنان خود را با هیجان فراوان و اشک های تبریک و ارادت به حضرت علی بن موسی الرضا (ع) آغاز کرد که مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید