احتمال دریافت امیکرون 53 میلیون ایرانی

آمارهای روزانه وزارت بهداشت نشان می دهد که تاکنون حدود 16.5 میلیون نفر از جمعیت هدف کشور موفق به دریافت سه نوبت واکسن کراون شده اند.

تاکنون 60 میلیون و 640 هزار و 498 نفر در کشور موفق به تزریق اولین دوز واکسن کراون شده اند. همچنین 53 میلیون و 961 هزار و 998 نفر نوبت دوم و 16 میلیون و 441 هزار و 981 نفر نوبت سوم واکسن کرون را دریافت کردند.

تعداد کل واکسن های تزریقی در کشور به 131 میلیون و 44 هزار و 477 دوز رسید.

سعید کریمی معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه پیک Omicron در حال افزایش است، گفت: تنها نگرانی ما این است که مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند و در صورت ادامه وضعیت بدون پروتکل های بهداشتی در هفته های آینده شاهد افزایش تعداد بستری ها خواهیم بود. و ما مرگ خواهیم بود

وی بر لزوم توجه مردم به واکسیناسیون تاکید کرد و ادامه داد: مقاومت به آمیکرون با تزریق دوز اول و دوم تنها 10 درصد است اما دوز سوم تا 80 درصد منجر به مقاومت در برابر این سویه می شود. معاون وزیر بهداشت باید این فرضیه را در نظر بگیریم که 53 میلیون نفری که تاکنون دو نوبت واکسن کراون دریافت کرده‌اند در معرض خطر ابتلا به امیکرون هستند.

ابراهیم گادری، رئیس بخش مراقبت های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: احتمال دارد در هفته های آینده تعداد زیادی از بیماران سرپایی بیمار شوند. همچنین رو به افزایش است و متأسفانه از آن زمان تاکنون شاهد افزایش آمار فوتی ها بوده ایم. از آنجایی که تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته است، ویروس را نباید دست کم گرفت.

  فرزندان سیاره را در مشتری کشف کنید!

وی افزود: مردم باید دقت بیشتری داشته باشند و بدانند که تزریق دوز سوم واکسن و استفاده از داروهایی که پزشکان تجویز می کنند، حتی اگر داروهای ساده باشند، ضروری است. مسلم است که سرعت انتقال و انتقال سویه امیکرون بسیار بیشتر از دلتا است به طوری که پس از یک تا سه روز علائم بیماری ظاهر می شود.

در همین حال سید علی دهگان منشادی، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) نیز با بیان اینکه تعداد مراجعات سرپایی ما در هفته گذشته تقریباً چهار برابر شده است، افزود: گزینه های قبلی کمتر است، مشکل باعث ایجاد ترس در جامعه شده است.

در حالی که نرخ انتقال omicron بسیار بالاتر از نسخه های قبلی بوده و در روزهای آینده شاهد افزایش انفجاری omicron خواهیم بود.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه میزان شیوع امیکرون زیاد است و هر هفته 5 برابر افزایش می یابد، گفت: omicron تهدیدکننده است و رویکرد جدیدی برای مقابله با آن نیاز است.

وی افزود: در هفته های اخیر با افزایش تصاعدی این بیماری مواجه بوده ایم. هدف از این کار ایجاد وحشت نیست، بلکه افزایش هوش است. سوری ادامه داد: نسخه های قبلی کرونا کمتر از 20 ساعت دوام آوردند اما Omicron دوام زیادی دارد.

وی گفت: اثربخشی واکسن ها کاهش یافته و برای افزایش ایمنی باید نوبت سوم را تکان داد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، جمعیت هدف برنامه ملی واکسیناسیون 75 میلیون نفر است که از این تعداد 16.5 میلیون نفر تا کنون 3 دوز واکسن کراون دریافت کرده اند تا ایمنی خود را در برابر سویه omicron تا حدود 90 درصد تقویت کنند. در عین حال افرادی که 2 دوز واکسن کراون دریافت کرده اند تنها 10 درصد مصونیت دارند.

  واژگونی مرگبار پژو 405 با 24 سرنشین!

دیدگاهتان را بنویسید