اجرای کامل توافق هسته ای برجام با ایران هنوز امکان پذیر است

اکانت رسمی سفارت فرانسه در آمریکا وی امروز به نقل از وزیر امور خارجه کاترین کولونا نوشت: بازگشت به اجرای کامل برجام هنوز امکان پذیر است، اما برای رسیدن به آن مرحله باید هر چه زودتر پاسخ مثبت ایران را ببینیم: این پیامی است که فرانسه و شرکای آن به ایران می فرستند.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ادامه عملیات‌های رسانه‌ای و روانی خود پس از شکست مذاکرات وین، به‌جای عمل به تعهدات خود در احیای برجام، به بهانه‌های مختلف برای مقصر دانستن ایران متوسل شده‌اند.

این کشورها در ابتدا مدعی شدند که روسیه مانع از پیشرفت مذاکرات شده است و موضوع مذاکرات را به جنگ اوکراین مرتبط می‌دانند.

پس از اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران گفت که موضوع درخواست مسکو برای تضمین همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، کشورهای غربی تاکید کردند که به موضوع ایران پرداخت و مدعی شد که درخواست تهران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را به بن بست رسانده است.

در آوریل ۲۰۱۸، دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» (FTO) قرار داد. این اولین بار بود که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را در فهرست “سازمان های تروریستی” قرار داد. پس از این تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران، مقر فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

    اجرای کامل توافق هسته ای برجام با ایران هنوز امکان پذیر است

پیش از اقدامات دولت ترامپ در این زمینه، کارشناسان در آمریکا نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده و سعی کردند در مورد آن به کاخ سفید هشدار دهند. روزنامه نیویورک تایمز به عنوان اولین رسانه ای که در ماه مارس 2017 از مقاصد دولت آمریکا خبر داد، هنگام ارائه این طرح با مخالفت مقامات پنتاگون و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مواجه شد.

  سفرنامه های ناصرالدین شاه; مرغ همسایه همیشه غاز بوده!

در آن زمان، پنتاگون و سیا احساس کردند که چنین اقدامی ارتش آمریکا و مقامات اطلاعاتی آن را در معرض خطر تلافی‌جویانه دولت‌های خارجی قرار می‌دهد.

کارشناسان حقوقی در آن زمان گفتند که اگر طرف‌های کنوانسیون ژنو در یک بدعت نظامی جدید از یکدیگر به عنوان “سازمان تروریستی” یاد کنند و این رویه گسترده شود، اعضای نیروهای مسلح ایالات متحده در صورت دستگیری در کشور ثالث ، همچنین می توان آن را “تروریست” نامید.

دولت فرانسه را یکی از دلایل وضعیت کنونی برجام می دانند. پاریس اولین کشوری بود که از طرح دونالد ترامپ برای افزودن بندهایی به برجام برای “قوی تر” کردن آن در زمانی که هنوز از برجام خارج نشده بود، استقبال کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه چند هفته پیش گفته بود که تنها چند هفته تا دستیابی به توافق با ایران باقی مانده است. در همین حال، کشورهای غربی بر این موضع تاکید می‌کنند که پنجره مذاکره با ایران تنها برای چند هفته باز است.

مذاکرات در دوحه در 7 و 8 ژوئیه انجام شد. در این گفت‌وگوهای دو روزه، ایران و آمریکا به‌طور غیرمستقیم و با میانجی‌گری «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، توافق هسته‌ای برجام را بررسی کردند.

پس از پایان این مذاکرات، ایالات متحده استدلال کرد که برخی از خواسته های خارج از برجام دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات بوده است. ایران بیهودگی مذاکرات را رد کرد.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی در ایالات متحده، پشت بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر بوده است.

  تصادف یک دستگاه خودرو با قطار مسافربری در کرج

دیدگاهتان را بنویسید