اجباری خواندن روزنامه در زمان امیرکبیر

جواد نوایان رودسری| فرآیند تولید روزنامه پیچیده، پر از مراقبت و مسئولیت است. ممکن است برخی از شما خوانندگان عزیز اطلاع نداشته باشید، اما برای ایجاد همان روزنامه ای که الان دارید و برای تنظیم اخبار و محتوای آن، یک مرحله کامل و دان و فنگ وجود دارد که باید از آن عبور کنید. از تهیه مطالب توسط خبرنگاران و نویسندگان تا تایید دبیران گروه و معاونان سردبیر و سردبیران تا تایید نهایی توسط مدیر عامل.

البته در این بین مطالب قابل ویرایش هستند. ما فقط در مورد صفحه آرایی و تایپ و سایر داستان های تولید روزنامه چیزی نگفتیم تا مدتی گیج نشوید! اگر فکر می کنید که این سازمان های بزرگ و طولانی که در زمان ما و قدیم ایجاد و پرداخته شده اند، بدون این خانه هان روزنامه تولید می کردند، سخت در اشتباه هستید.

171 سال پیش که امیرکبیر تصمیم گرفت اولین روزنامه عادی و رسمی ایران را منتشر کند، آن را به گونه ای ایجاد کرد که جز در برخی تعهدات، تفاوت چندانی با دوره ما نداشت. حالا ممکن است عده ای گلایه کنند و بگویند این اتفاق اولین روزنامه ایران نیست. روزنامه میرزا صالح شیرازی و چند روزنامه غیرفارسی دیگر را فراموش کردید؟

می گویند نه، اما یادتان باشد وقایع میرزاتقی خان اولین روزنامه عادی تاریخ ایران و اولین روزنامه سرمقاله و تیتر است و از این نظر بی نظیر و اولین نمونه در نوع خود است.

امروز، پنجمین جلسه ربیع الثانی، سالروز آغاز انتشار وقایع واقعه است و قصد داریم با شما از اولین شورای تحریریه و تیتر تاریخ 171 سال پیش ایران بازدید کنیم. با ما همراه باشید.

  недалеко Ставить На Киберспорт 2023 Esports

اسامی اولین رئیس شورای اسلامی ایران

امروزه ده ها نفر در روزنامه ها و مجلات به صورت ثابت و ناپایدار با گروه های مختلف برای دسته بندی و انتشار منظم اخبار و مطالب فعالیت می کنند. به طور معمول، یک گروه منتخب از ویراستاران در ساعات پایانی بسته شدن صفحه و آماده شدن برای انتشار گرد هم می آیند تا درباره سرفصل ها، صفحه آرایی، عکس یا عکس های صفحه اول بحث کنند.

این جامعه از دیدگاه ژورنالیستی، شورای تیتر نامیده می شود. هنگامی که در ربی الثانی در سال 1267 (فوریه 1229) افراد مسئول وقایع واقعه گرد هم آمدند تا اولین شورا را تشکیل دهند، تعداد آنها از پنج نفر فراتر نرفت; یعنی هیئت تحریریه و عنوان یکی بود.

در حالی که وقایع این حادثه به صورت هفتگی ابتدا پنجشنبه ها و سپس جمعه ها منتشر می شد و عموما امکان گزارش آن در روزنامه وجود نداشت، به احتمال زیاد جلسه شورای مرکزی نیز هفته ای یک بار برگزار می شد. اعضای اولین شورای ریاست تاریخ ایران عبارت بودند از: 1- میرزاتقی خان امیرکبیر به عنوان مؤسس و مدیر روزنامه (مدیر مسئول)، 2- حاجی میرزا تذکره چی ناظر (سردبیر و معاون مدیر مسئول)، 3- میرزا. عبدا روزنامه نگار و نویسنده، 4- ادوارد برگس، مترجم و مدیر مالی روزنامه و 5- حاجی عبدالمحمد، مدیر کیفیت و ناظر مطبوعات.

اولین تعداد رویدادهای تصادفی

دفتر روزنامه همان محل چاپ بود; چاپخانه وقایع اتفاقیه به مدیریت حاجی عبدالمحمد در دروازه دولاب تهران قرار داشت، اما بعید است که محل جلسه شورای عمومی همانجا بوده باشد. این جلسات احتمالاً با حضور امیرکبیر در دادسرا یا در یکی از ساختمان های دولتی وقت برگزار می شد.

  قطعات BS; آتش سوزی مرسدس بنز

میرزاتقی خان معمولاً بر اخبار مربوط به برقراری امنیت در کشور تمرکز می کند. به همین دلیل از همان شماره اول، اخباری در این زمینه در صدر اخبار قرار گرفته است. مثلاً در صفحه اول گزارش های گسترده ای از سرکوب شورش های فرقه بابیه یا درهم شکستن راهزنان در مناطق مختلف منتشر شده بود.

محتوای آموزشی و ترجمه ها، معمولاً برای اخبار خارجی، در صفحات داخلی قرار می گرفت. کل روزنامه توسط یک مرد نوشته شده است. میرزا عبدا … موظف بود ترجمه هایی را که برگس انجام می داد از روزنامه های خارجی دریافت کند و به نثر سلیس در روزنامه بنویسد.

پس از اتمام، روزنامه برای تایید نهایی به مدیرمسئول و مدیرمسئول ارائه شد و منتشر شد و البته بدیهی است که میرزاتقی خان یا حاجی میرزا تذکره‌چی گاهی تغییراتی در اتاق خبر ایجاد می‌کردند.

هر روزنامه، مرغ!

اما ماجرای جالب‌تری درباره روزنامه وقایع اتفاقیه پس از انتشار و در حین توزیع آن رخ داد. چی میگی من میگم تعداد اتفاقات روزنامه ها زیاد نبود، هرچند آمار دقیقی نداریم، اما گزارش ها نشان می دهد که خیلی زیاد نیست.

اگرچه قیمت روزنامه از ابتدا تا 50 سال بعد تغییری نکرد، اما خب برای همان مدت و 50 سال بعد، مبلغ بالایی بود! به گفته میرزاتقی خان و تایید عنوان روزنامه، تک گویی روزنامه وقایع اتفاقیه به قیمت 10 شاهی فروخته شد و این مبلغ برابر با قیمت خرید یک مرغ زنده در آن زمان است!

اشتراک شش ماهه یک تومان و دو ریال و آبونمان یک ساله دو تومان و چهار ریال می گرفتند و به همین دلیل هیچکس برای خرید روزنامه نمی رفت. روزنامه ها معمولاً به فروشگاه می رسیدند. دلیل اصلی آن گرانی مسابقات بود.

  اثرات جنگ اوکراین بر اقتصاد جهانی در سال 2022

امیرکبیر اقداماتی را انجام داد تا ثروتمندان و کارمندان را مجبور به خواندن روزنامه کند. دستور داد همه این آقایان را مجبور به عضویت در روزنامه کنند و به زور پولشان را بگیرند! و در استان به حاکمان دستور داده شد که تمام شماره های روزنامه را بفروشند و بقیه را به مشترکین مورد نیاز بدهند!

مدیریت و بررسی روند این برنامه ها نیز بر عهده هیئت مدیره اصلی روزنامه وقایع اتفاقیه بود که گاهی در غیاب امیرکبیر جلسه ای به ریاست سردبیر آقای تذکره چی تشکیل می داد.

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید