اثرات شدید استرس بر نوجوانان

مطالعه جدید در روانپزشکی تصویربرداری بیولوژیکی، عصبی و عصبی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) برای بررسی اثرات استرس حاد و “آسیب های متعدد” یا ضربه های مکرر به سه شبکه مغزی در نوجوانان استفاده کرده اند.

در حالی که پیامدهای منفی سلامت با سوء استفاده اولیه، رشد عصبی نوجوانان و پاسخ های غیرعادی شبکه عصبی به استرس حاد مرتبط است، هیچ مطالعه قبلی نشان نداده است که رابطه بین این عوامل را بررسی نکرده باشد. اما یک مطالعه جدید سعی کرده است این معماها را کنار هم بگذارد.

3 شبکه مغزی

پروفسور کوور و همکارانش به دنبال مطالعه این هستند که چگونه استرس حاد بر اتصال عملکردی سه شبکه مغزی، از جمله شبکه حالت پیش فرض، شبکه شناخته شده و شبکه اجرایی مرکزی تأثیر می گذارد.

این سه شبکه با هم برای کنترل دانش، احساسات و تعامل اجتماعی ضروری هستند. فعالیت انحرافی در داخل و بین این سه شبکه مدت‌هاست که با علائم روان‌شناختی همراه بوده است.

محققان داده‌های مربوط به عملکرد FC را که قبلاً از 79 کودک 9 تا 16 ساله جمع‌آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند که بسیاری از آنها مکررا مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

برای اندازه گیری اثرات استرس حاد بر اتصال مغز، شرکت کنندگان یک کار را در طول اسکن fMRI انجام دادند. در شرایط کنترل، شرکت کنندگان تکالیف ریاضی را با سرعت خودشان انجام دادند و به آنها گفته شد که پاسخ های آنها ارزیابی نمی شود. تحت استرس، شرکت کنندگان مجبور بودند به سرعت مسائل ریاضی را در یک دوره زمانی حل کنند و بازخورد منفی در مورد عملکرد خود در طول آزمون دریافت کنند.

  بهترین نوع ماسک برای مقابله با Omicron

اتصال عملکردی متغیر

در طول استرس حاد، شرکت کنندگان ارتباطات عملکردی تغییر یافته بین سه شبکه مغزی را نشان دادند.

به طور خاص، محققان شاهد افزایش اتصال عملکردی بین شبکه های پیش فرض و شبکه اجرایی مرکزی و کاهش بین شبکه برجسته و دو شبکه دیگر بودند.

محققان پیشنهاد کردند که اینسولا، یک ناحیه متصل به داخل مغز، می تواند تغییرات مشاهده شده در اتصال عملکردی را واسطه کند.

محققان همچنین بررسی کردند که چگونه استرس شبکه عصبی تحت تأثیر قلدری چندگانه قرار می گیرد، زیرا نوجوانان می توانند انواع سوء استفاده از جمله خشونت والدین، همسالان یا سایر بزرگسالان را تجربه کنند.

اثرات شدید استرس بر نوجوانان

با مطالعه سوء استفاده های متعدد، محققان می توانند اثرات تجمعی قرار گرفتن در معرض مکرر احتمالی بر روی مغز را مطالعه کنند. نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگانی که اغلب مورد سوء استفاده قرار می‌گرفتند، به احتمال زیاد کاهش بیشتری در اتصال عملکردی بین شبکه‌های مستقر، حالت پیش‌فرض و به‌ویژه جزیره نشان دادند.

به طور کلی، یافته ها نشان می دهد که مغز ممکن است با شوک های تکراری سازگار شده باشد تا کمتر بتواند به تجربیات استرس زا پاسخ دهد. درک بهتر از اثرات رشد آسیب های عصبی بر روی مغز به محققان کمک می کند تا نتایج روانی را بهتر ارزیابی کنند.

پروفسور کامرون کارتر، سردبیر روانپزشکی بیولوژیکی، می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که چگونه ترومای تکراری می تواند منجر به پاسخ ناسازگار به استرس حاد در شبکه های عملکردی مهم مغز شود. بر اساس این مطالعه، استرس زندگی می تواند منجر به افزایش آسیب پذیری عصبی در برابر استرس و مسئولیت مرتبط با مشکلات سلامت روان در آینده شود.

  خریداران وفاداری و عزت از 130 شهر کشور

منبع: العربیه

دیدگاهتان را بنویسید