اتهام جدید آمریکا به ایران

وزارت امور خارجه آمریکا این سازمان در گزارش سالانه خود در مورد قاچاق انسان، بار دیگر ایران را در زمره کشورهای “سطح سوم” معرفی کرد که گفته می شود کمترین تلاش را برای مبارزه با این مشکل انجام می دهند.

در بخشی از این گزارش که مربوط به ایران در این بیانیه آمده است: دولت ایران حداقل معیارهای لازم برای حذف قاچاق انسان را رعایت نمی کند و حتی با توجه به اثرات احتمالی همه گیر کووید 19 بر توانایی مقابله با این پدیده، تلاش قابل توجهی در این زمینه انجام نمی دهد. “به همین دلیل ایران در سطح سوم باقی مانده است.”

اما در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: «دولت [ایران] وی با وجود عدم تلاش چشمگیر، اقداماتی را برای مبارزه با قاچاق انجام داده و از جمله، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا را در وزارت امور داخله ایجاد کرده است تا راهبردها و برنامه های مقابله با این جنایت را تدوین کند.

اتهام جدید آمریکا به ایران

گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین ایران را متهم کرده است که کودک سرباز را بدون ارجاع به مدارک مورد نیاز جذب می کند. این گزارش همچنین مدعی است که «دولت ایران در شناسایی و حمایت از قربانیان قاچاق انسان در میان جمعیت‌های آسیب‌پذیر ناکام بوده و همچنان با قربانیان قاچاق انسان به عنوان جنایتکار رفتار می‌کند».

در گزارش وزارت خارجه آمریکا به منبع این ادعاها اشاره ای نشده است. روش تحقیق وزارت امور خارجه ایالات متحده برای ارائه چنین گزارش های کشوری بارها مورد تردید قرار گرفته است و به این ترتیب این گزارش ها عموماً مغرضانه و بی ارزش توصیف می شوند.

  پیامک و پیام تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)

هر ساله دولت آمریکا گزارش های مختلفی در مورد تروریسم، حقوق بشر، قاچاق انسان و سایر موضوعات منتشر می کند و تقریباً در همه این گزارش ها، ایران در پایین ترین سطوح قرار می گیرد و هر بار فهرستی از اتهامات علیه ایران ارائه می کند.

بر اساس قانون موسوم به قانون حفاظت از قربانیان قاچاق، که در سال 2000 توسط کنگره آمریکا تصویب شد، واشنگتن از ارائه هرگونه کمک غیرانسانی و غیرتجاری به کشورهایی که ایالات متحده حداقل استانداردهای مبارزه را رعایت نمی کند، ممنوع است. قاچاق انسان و تلاشی برای مبارزه با این پدیده ممنوع است.

این قانون همچنین به دولت آمریکا اجازه می دهد تا علیه چنین کشورهایی تحریم هایی را اعمال کند.

ایران پیش از این ادعای آمریکا در این زمینه را رد کرده و اقدامات یکجانبه از جمله رتبه بندی کشورها در موضوع جرایم سازمان یافته مانند قاچاق انسان و تهیه گزارش های یک طرفه و مغرضانه علیه کشورهای مستقل را روشن کرده است. مقررات و موازین حقوق بین الملل در تضاد است، اما تلاش ها و همکاری های بین المللی دولت ها برای مبارزه با این جنایات را تضعیف می کند.

وزارت امور خارجه ایران سال گذشته در واکنش به اتهامات آمریکا مبنی بر قاچاق انسان به ایران اعلام کرد: اخیراً آمریکا در گزارشی مغرضانه و با استفاده از منابع و اطلاعات غیرموثق، اتهامات بی اساس، ناموجه و غیر واقعی را به ایران نسبت داده است. ما معتقدیم که دولت آمریکا از طریق این اقدامات سعی دارد افکار عمومی جهان را از نقش و مسئولیتی که این کشور بر اساس معاهدات و کنوانسیون های بین المللی مربوطه در زمینه قاچاق انسان بر عهده گرفته است منحرف کند. بنابراین، ما اقدامات ایالات متحده در ارائه گزارش های نادرست در این زمینه و مقصر دانستن دیگر کشورهای مستقل را کاملاً رد می کنیم.

  دانش آموزان قربانی خودروهای فرسوده!

وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضاکنندگان کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) تاکنون اقدامات اجرایی و قانونی گسترده‌ای در زمینه مقابله با پدیده شوم انسانی انجام داده است. قاچاق که به تایید نهادهای ذیربط سازمان ملل رسیده و در گزارش های دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نیز تایید و منعکس شده است. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که در پرداختن به پدیده جهانی قاچاق انسان به ویژه کودکان و زنان، باید به ریشه‌ها و ریشه‌های قاچاق و بهره‌کشی انسان به‌ویژه دخالت‌های خارجی و درگیری‌های مسلحانه پرداخت. بدیهی است که سیاست های مداخله جویانه و بی ثبات کننده آمریکا به طور جدی زمینه را برای گسترش شبکه های جنایی فراملی قاچاق انسان در جهان به ویژه غرب آسیا و آفریقا فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید