آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

جامعه 24، مهدی توفیقی: با فرا رسیدن ماه محرم به ویژه روز عاشورا، مردم منطقه لرستان عزاداری ماه محرم را با آیین گلزار گرامی می دارند.

به گزارش جامعه 24، البته این سبک عزاداری در بین مردم لر مختص محرم نیست و این رسم را در رحلت عزیزان خود و یا در تمامی عزاداری های مذهبی انجام می دهند.

عشق به امام حسین (ع) و عزاداری آن حضرت، مردم لر را فارغ از سرما و گرما یا تابستان و زمستان واداشته است و مردم این منطقه از کشور هر ساله مراسم سنتی گل مالی را با شکوه هر چه بیشتر برگزار می کنند. آیین رنگارنگ مردم لرستان در روز عاشورا شهرت جهانی دارد و از جالب ترین و منحصر به فردترین سبک در میان مراسم های مختلف مذهبی پیروی می کند.

آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

تاریخچه آیین گل مالی در استان لرستان

آیین گل مالی قدمتی طولانی دارد و آغاز آن را می توان به زمان درگیری هابیل و قابیل که به فرمان خداوند زمین را کنده و جسد برادرش را به خاک سپرد و با این اقدام بازمی گردد. بدن با خاک یکی شد و به اصل خود بازگشت.

در گذشته پارچه سیاه کمیاب بود و مردم تکه ای از چادر سیاه را بریده و روی دوش خود می گذاشتند. سپس گل درست کردند و روی شانه هایشان مالیدند به این معنی که بدن ما از خاک است و به خاک برمی گردد.

پس از ورود اسلام به ایران، مردم لرستان مسلمان و شیعه شدند. مردم لر در ایام محرم با برپایی خیمه و شبیه سازی واقعه عاشورا داستان این واقعه تاریخی را روایت می کنند و همزمان دعا می خوانند و شانه های خود را با گل می پوشانند و سپس آتش روشن می کنند. نشانه پاکی و بدون آلودگی است. ، تقلب کردند و تقلب کردند.

  مترو پرند تا پایان سال به بهره برداری می رسد

آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

مراسم گل مالی مردم لر چگونه برگزار می شود؟

آیین گل مالی در غرب ایران در ایام محرم و عاشورا در شهرهای خرم آباد، کرمانشاه و ایلام اجرا می شود. گلمالی در زبان محلی به «هاراگیری» و لری به معنای «گل» تلفظ می شود.

کشیدن گل های مالی در چند مرحله مختلف و به ترتیب انجام می شود. این آیین از روز هفتم محرم که روز ترش عباس است آغاز می شود و تا بعد از شام غریبان ادامه دارد.

در روز ترش عباس مردان لر به حمام می روند و سر و صورت خود را می تراشند و لباس تمیز می پوشند. چند روز مانده به روز عاشورا عده ای از مردم محل برای جمع آوری چوب می روند و اهالی بسته به نذری که دارند به آنها چوب می دهند.

همچنین شهرداری شهر درختان خشک و دارای هیزم را جمع آوری و در اختیار شوراهای شهر قرار می دهد. از چوب های جمع آوری شده برای روز عاشورا و برای افروختن آتش استفاده می شود تا افرادی که در گل افتاده اند با آتش خشک شوند و در زمستان سرما نخورند.


بیشتر بخوانید: بازار پرچم تهران، بهترین مکان برای خرید اقلام هیئت کجاست؟


یک روز قبل از روز عاشورا، یعنی. روز تاسوعا، زمان جمع‌آوری گل‌ها است، برای این منظور مردم در جلوی خیمه‌ها و تکیه‌های شهر، حوض‌های مربعی و مدور با آجر چینی درست می‌کنند که در آن خاک نرم می‌ریزند و در روز عاشورا این کار را انجام می‌دهند. خاک با گلاب مخلوط می شود.

همچنین این دریاچه ها با گلاب تزیین شده و مردم در شب شام غریبان با روشن کردن شمع در این مکان ها سعی می کنند نیازهای خود را برآورده کنند.

  رئیسی علاقه خاصی به احیای روحیه جهادی دارد

آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

آیین گل دهی روز عاشورا در خرم آباد

صبح روز عاشورا همه اهالی لهر اعم از زن و مرد با هیئت های محلی به دریاچه ها می روند و پس از پرداخت پول، دور آتش می ایستند تا بدن و لباس های خود را خشک کنند، سپس به نوحه سینه می زنند. .

زنان به یاد مصیبت حضرت زینب(س) بر سر یا خیمه خود گل می مالند و مردان لباس خود را کاملاً گل می پوشانند و با همان لباس نماز ظهر عاشورا را می خوانند.

در این میان برخی افراد سر، صورت و چشمان خود را رنگ می کنند و برخی دیگر شانه و شانه خود را رنگ می کنند. بسیاری از افراد مانند زنان، کودکان و سالمندان که نمی توانند در حوض های گل آلود غلت بزنند، مقداری از گل را با ظروف می گیرند و به خانه های خود می برند و در آنجا سر و صورت خود را به گل می مالند.

برخی از مردم محلی بر اساس اعتقادات خود لباس های گل آلود فرزندان خود را برای حفظ جان و مال و سلامتی خود تا سال بعد و عاشورای بعد نگه می دارند.

آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

به گزارش جامعه 24، نکته جالب در مراسم رنگ آمیزی در مالی این است که مردم این مراسم مذهبی را برای متوفیان و اهل قبور انجام می دهند و با اینکه او دیگر در این دنیا نیست اما همچنان در عزاداری های ماه محرم شرکت می کند.

آیین گل لرستان، مراسم عزاداری معروف جهان

عزاداری محرم پس از اجرای آیین گل مالی در هیئت ها و بخشهای محلی شهر به سینه زدن و زنجیر زدن ادامه می دهند و این همه تکیه و هیئت به سمت مرکز شهر حرکت می کنند و عزاداران حسینی به هر تکیه ای که می رسند جلوی تکیه می ایستند. عزاداری می کنند و به جایگاه بعدی می روند تا در نهایت به مرکز شهر برسند.

  روند ناامیدکننده شاخص بورس

2022-08-05 06:49:02

دیدگاهتان را بنویسید