آیا می دانید گرما چه تاثیری بر مغز انسان دارد؟

آیا شما نیز احساساتی مانند مه مغزی، گیجی، یا خستگی آیا برای شما اتفاق افتاده است؟ با گرم شدن هوا، بسیاری از ما نمی‌توانیم کارهایی را که معمولاً بدیهی می‌دانیم انجام دهیم.

از آنجایی که گرمای بی سابقه اروپا را فرا گرفته است. دانشمندان می گویند اکنون زمان آن است که نگاه جدی تری به اثرات گرما بر مغز داشته باشیم.

دکتر لورنس وین رایت، کارشناس بهداشت محیط در دانشگاه آکسفورد، می گوید: امواج گرما تاثیر قابل توجهی بر سلامت روان دارد.

او گفت: بخش‌های کلیدی ذهن – به‌ویژه آن بخش‌هایی که وظایف شناختی را بر عهده دارند – با استرس گرمایی مختل می‌شوند.

همچنین در مورد افزایش خطر علائم افسردگی، اضطراب و حملات خشونت آمیز در هنگام گرمای شدید هشدار داد.

پروفسور تروور هارلی، روانشناس دانشگاه داندی در اسکاتلند که متخصص اثرات رفتاری آب و هوا است، می گوید: “وقتی دمای بیرون به بالای 25 درجه سانتیگراد می رسد، مغز برای محاسبه کارهای پیچیده تلاش می کند.” آنچه بیشتر نگران کننده به نظر می رسد این است که در این مورد خطر خودکشی و خودآزاری افزایش می یابد.

تاثیر گرما بر مغز

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که عملکردهای کلیدی مغز، از جمله عملکردهایی که در یادگیری، حافظه و تمرکز انسان نقش دارند، عملکرد کمتری را در گرما نشان می‌دهند.

در تابستان 2018، محققان دانشگاه هاروارد آزمایشی را روی دو گروه از دانشجویان در کمبریج ماساچوست انجام دادند، زمانی که دمای هوا به 36 درجه سانتیگراد رسید. یک گروه از دانش آموزان در ساختمانی با تهویه مطبوع درس می خواندند و گروه دوم تهویه مطبوع نداشتند. دانش آموزانی که کولر ندارند ده تا 15 درصد از نظر توجه، حافظه و سرعت پردازش اطلاعات کمتر هستند.

  چگونه اطلاعات شخصی را از نتایج Google حذف کنم؟

سایر مطالعات انجام شده در زمینه بهره وری و فعالیت نیروی کار در آمریکا و ژاپن نشان می دهد که وقتی دمای هوای بیرون به اوج خود می رسد، تمرکز افراد کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید