آیا می دانستید که لبخند یک پدیده مدرن است؟

فرادیک| می گویند: حرف های کی مثل لبخند بود؟ یا به عبارت دیگر «لبخند به هزار کلمه می ارزد». امروزه لبخند به عنوان حالت چهره برای بیان شادی، شگفتی و لذت شناخته می شود، اما آیا همیشه همین معنی را داشته است؟ در این مقاله توضیح می دهیم که چگونه لبخند در طول قرن ها تغییر کرده است.

منشا لبخند چیست؟
به گزارش فرادید، لبخند تاریخچه تکاملی عظیمی به 30 میلیون سال دارد. اگرچه امروزه لبخند به عنوان یک ژست دوستانه در نظر گرفته می شود، اما شواهد ارائه شده توسط دانشمندان رفتار حیوانات از سراسر جهان نشان می دهد که منشاء لبخند “ترس” و “ترسناک” است. یکی از اولین مطالعات در مورد لبخند، ارتباطی بین این پدیده و ایده “ترعید لبخند” یا “نمایش دندان در سکوت” ایجاد کرد.

بر اساس مطالعات انجام شده در دهه 1990 توسط نخستی شناس دکتر سیگی پرشافت، لبخند زدن را می توان در پستاندارانی مانند میمون های رزوس که از لبخند برای علامت گذاری قلمرو یا ابراز برتری، به ویژه در شرایط بحرانی استفاده می کنند، ردیابی کرد. این پدیده مرتبط با میمون منشأ عادت لبخند مدرن ما است!

لبخند قدیمی
بیایید بیشتر به قرن ششم قبل از میلاد برویم و زمانی که یونان باستان از تصاویر طبیعی مردم در هنر استقبال می کرد. این دوره به دوره باستان معروف است. اگر به مجسمه های ساخته شده در یونان در این دوران دقت کنید متوجه می شوید که گوشه لب مجسمه ها کمی به سمت بالا متمایل شده است. این لبخند کم کم به لبخند باستانی معروف شد که در مجسمه های ساخته شده بین 650 تا 480 قبل از میلاد بسیار رایج است.

  حمید استیلی سرمربی تیم ملی شد

اگرچه هنوز مشخص نیست که این نوع لبخند چه معنایی برای سازندگان در آن زمان داشته است، بحث های زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد. برخی می گویند که گرایش به این تصاویر ناشی از علاقه روزافزون به آناتومی انسان است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این لبخندها نشان دهنده سلامت و ثروت ایده آل است.

آیا می دانستید که لبخند یک پدیده مدرن است؟

چرا مردم در تصاویر لبخند نمی زنند؟
شاید متوجه شده باشید که برخی از مشهورترین سوژه های پرتره تاریخ لبخندی بر لب ندارند. مونالیزای لئوناردو داوینچی را در نظر بگیرید، که لبخند معروفش بحث‌های داغی را در سراسر جهان برانگیخت، یا پرتره یان ون آیک از مردی که با دهان بسته و به دور از دندان‌های درخشان لبخند می‌زند.

دلایل زیادی وجود دارد که افراد تمایلی به لبخند زدن در پرتره ندارند. یکی از مهمترین دلایل این بود که لبخند زدن طولانی مدت هم برای هنرمندان و هم برای سوژه ها بسیار سخت بود. مهمتر از آن، در سراسر اروپا، افرادی که لبخند می زنند بسیار غیرحرفه ای در نظر گرفته می شوند، بنابراین لبخند زدن در میان افراد دارای موقعیت اجتماعی بالا رایج نیست. حداقل در جمع لبخند نمی زنند.

بگو پنیر!
با ظهور عکاسی در دوران ویکتوریا، درک لبخند برای همیشه تغییر کرد. اولین سلفی تاریخ در سال 1839 توسط یک شیمیدان آماتور به نام رابرت کورنلیوس در فیلادلفیا ثبت شد – 174 سال قبل از ورود کلمه “سلفی” به فرهنگ لغت!

راه اندازی دوربین کداک در سال 1888 عکاسی را برای مردم عادی آسان تر از همیشه کرد. تبلیغات نقش مهمی در رابطه بین لبخند و عکاسی دارد. در مقاله ای که در سال 1998 منتشر شد، آکادمیک فرد شودر استدلال کرد که در دهه دوم قرن بیستم، بسیاری از تبلیغ کنندگان از لبخند، قابل تشخیص ترین نماد شادی انسان، برای انتقال ایده ایجاد لذت از طریق محصول خود استفاده کردند.

  قیمت جهانی طلا امروز 1401/02/06

مطالعه دیگری که در سال 2015 توسط دانشگاه کالیفرنیا برکلی و براون انجام شد، تصاویر دانش‌آموزان دبیرستانی را بین سال‌های 1905 و 2005 بررسی کرد. با تجزیه و تحلیل 37921 تصویر، محققان نشان دادند که میانگین انحنای لب‌های دانش‌آموزان با هر دهه و با پیشرفت زمان افزایش می‌یابد. زنان در تصاویر بیشتر از مردان لبخند می زنند.

لبخند دیجیتالی
با ظهور اینترنت، طبیعی به نظر می رسید که شکلک در دنیای دیجیتال ظاهر شود. در سال 1982، پروفسور اسکات فاهلمن فکر کرد که باید راهی برای شناسایی پست های طنز در خبرنامه آنلاین دانشگاه کارنگی ملون وجود داشته باشد. در نتیجه به همکارانش پیشنهاد داد که از شخصیت خندان 🙂 برای نشان دادن شادی و شخصیت 🙁 جدیت نشان دادن استفاده کنند.

او در آن زمان نمی دانست که دنیای آنلاین را به گونه ای تغییر می دهد که روزانه به طور متوسط ​​10 میلیارد شکلک ارسال می شود. به گفته کنسرسیوم بین المللی یونیکد، سازمانی که مسئول دیجیتالی کردن دنیای زبانی است، 5 شکلک از 10 شکلک برتر سال 2021 لبخند بوده است. این خبر خیلی خنده دار است!

منبع: BBC World
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید