آیا می توان آمیکرون را بدون خاموش کردن آن کنترل کرد؟

فریبا خان احمدی| کارشناسان ویروس شناسی و اپیدمیولوژی پیش بینی می کنند با توجه به افزایش موارد و مراجعه سرپایی در هفته جاری، تعداد بیماران در کشور با رشد انفجاری همراه باشد. بررسی آمار روزانه مبتلایان در کشور نشان می دهد که از نیمه دوم آذرماه و پس از شناسایی اولین سویه اومیکرون در کشور، افزایش بیماری عروق کرونر قلب مشاهده و قابل پیش بینی بوده است.

تحلیل روند صعودی شیب منحنی مربوط به متغیرهای کرونری هم از نظر تعداد موارد سرپایی و هم از نظر تعداد بیماران بستری در کشور نشان می دهد که در روزهای منتهی به آخرین ماه پاییز تعداد موارد روزانه به طور دوره ای کمتر شده است. این روند مستمر ادامه یافت به طوری که بین 2 تا 21 ژانویه (به استثنای 7 ژانویه) تعداد مبتلایان تا 17 ژانویه 1400 به کمتر از 2000 نفر رسید که به دنبال افزایش گسترده واکسیناسیون در کشور بود. مرگ و میر پس از 22 ماه. به کمتر از 20 مرگ در روز کاهش یافت و موارد ابتلا با شناسایی 1187 بیمار، سد سه رقمی را شکست.

به هر حال، با ظهور ژانر جدید Omicron و تداوم هنجار، با رونق رستوران ها، کافه ها، برداشتن ماسک در اماکن عمومی از جمله مراکز خرید و حمل و نقل عمومی، روند مراجعه بیماران به قدری افزایش یافت که ژانویه روز گذشته 16 نفر بود تعداد مبتلایان در کشور کمتر از 3000 نفر در روز است و از آن زمان تاکنون نسبت به روزهای گذشته با فاصله بسیار قابل توجهی 5 برابر شده است.

در حال حاضر تعداد مبتلایان در روز به 15000 نفر در روز رسیده است. در حالی که نزدیک به 65 درصد از ایرانیان (در جمعیت 85 میلیونی) به طور کامل واکسینه شده بودند، با رشد انفجاری و بی سابقه بیماران روزانه، روند بستری شدن در بیمارستان در نهایت پس از 5 ماه و نیم دوباره افزایش یافت و گفته می شود به دلیل مصرف کم دوز سوم واکسن تاج با وجود تنوع زیاد سبد واکسیناسیون تاج، امکان افزایش انفجاری در بستری شدن در بیمارستان بسیار جدی است.

خطر مصرف کم دوز سوم واکسن

اکنون خطر جدی کاهش نوبت سوم واکسن است که با وجود تمام توصیه ها و هشدارهای ستاد ملی تاج و تخت، تنها 18 درصد ایرانیان نوبت سوم واکسن خود را دریافت کرده اند.

با این حال، اگر جمعیت سالمندان بالای 60 سال را در نظر بگیریم، رقم نزدیک به 10 میلیون نفر یعنی حدود 12 درصد و نیم از جمعیت بزرگسال تا پایان مهرماه دو نوبت واکسن را تکمیل کرده اند و در صورت تفاوت بین دوزهای 2 و 3 3 است با توجه به ماه (با توجه به اینکه 86 درصد از سبد واکسیناسیون سهم واکسن سینوفارم است، دوز سوم باید هر سه ماه یکبار تزریق شود)، پس نتیجه می‌گیریم که بسیاری از افراد مسن هنوز برای واکسن دریافت نکرده‌اند. دوز سوم

  قیمت های خیره کننده کالاها؛ تغییر سبک خرید مردم

اسکای نیوز گزارش می دهد که 95 درصد از افراد بالای 50 سال با دوز سوم از مرگ محافظت می شوند. بررسی آمار تعداد تزریق‌های کرونا در کشور نشان می‌دهد از بین افرادی که در سه ماه گذشته دوز سوم تزریق نکرده‌اند، ۵۵ درصد برای نوبت سوم مراجعه نکرده‌اند. دوز واکسن به دوز افزایش یافته پاسخ نمی دهد. میزان انتقال بیماری

حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا گفت: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹، در حال تخلیه بخش‌ها و تبدیل آن به اورژانس تنفسی هستیم. با توجه به شرایط کنونی، وزارت بهداشت باید نسبت به تامین دارو حساس باشد و مردم را به تزریق دوز سوم واکسن و تسهیلات عروق کرونر تشویق کند.

کرمانپور می گوید رعایت نکردن پروتکل ها و افزایش تجمعات، سیر صعودی بیماری را از پیش تعیین کرده است که قابل پیش بینی بود. وی گفت: پروتکل های درمانی Omicron هیچ تفاوتی با سویه های قبلی ندارد. افراد در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی قرنطینه می شوند.

بر اساس آخرین اطلاعات و آمارهای مربوط به رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به 30 دی ماه 93 به 60 درصد کاهش یافت البته میانگین درصد رعایت بهداشت پروتکل های اماکن عمومی در فاز اول مدیریت هوشمند کرونا که از 15 تا 29 دی ماه مورد ارزیابی قرار گرفت، 87.07 درصد بود.

در این میان البته پس از افزایش نرخ واکسیناسیون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به کمترین حد خود رسید، بنابراین کمیته علمی دولتی کرونا بر حذف تدریجی مدیریت هوشمند کرونا تاکید دارد.

با این حال، با وجود شروع فاز یک و دو محدودیت‌های هوشمند کرون، مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد که بسیاری از ادارات دولتی یا مراکز شلوغ هنوز از مشتریان خود کارت واکسن دریافت نمی‌کنند و مردم نسبت به استفاده از ماسک در حمل‌ونقل عمومی حساس هستند. قبلی را ندارند و البته کارمندی هم برای تذکر حضور ندارد.

بی توجهی به معیشت مردم از طریق استراحت، راه را باز می کند

حمید سوری، متخصص اپیدمیولوژی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی و با افزایش موارد و بستری شدن در بیمارستان، تعطیلی کشور چاره ساز است؟ وی به ایران گفت: گسترش واریانت میکرون در کشور و چند برابر شدن موارد شناسایی شده در چند روز اخیر نشان می دهد که با توجه به فوریت موضوع، باید تحلیل های لازم از شرایط انجام شود و توصیه های عملی ارائه شود.

  نقد و بررسی سریال مستوران در «نقد اول»

با این حال، عدم دسترسی به داده‌های ملی در مورد کرونا به این معنی است که یک تصویر اپیدمیولوژیک جامع در دسترس نیست و به ناچار به اپیدمیولوژی و اطلاعات در دسترس جهانی متکی است. استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید: وضعیت اپیدمی و روند پیک ها در کشورهای مختلف متاثر از واریانت Omicron و موارد نشان می دهد که دوره اوج رسیدن این واریته به طور متوسط ​​2 تا 4 هفته بوده و به سرعت اثرات نامطلوب این گزینه می تواند شدت بیماری را در کشور افزایش دهد.

امیکرون بالا

به عنوان مثال، اکثر کشورهای اروپایی با جمعیت بالا مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا، Omicron را از اواخر دسامبر یا اوایل دسامبر تجربه کردند و در اواخر دسامبر به اوج خود رسیدند. در کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه، امارات و عربستان، شروع اوج اومیکرون از هفته دوم آذرماه آغاز شد و به سرعت تا هفته چهارم آذرماه گسترش یافت. در کشور ما بیش از سه مورد از Omicron در حدود دو هفته قابل تکرار است.

با این حال، این زمان ممکن است بسته به گردش ویروس، رعایت پروتکل ها، سطح ایمنی افراد در جامعه و جابجایی جمعیت متفاوت باشد. اطلاعات سایر کشورها نیز نشان می دهد که زمانی که Omicron به اوج خود برسد، حدود دو تا سه هفته بعد، شاهد مراجعه مکرر به مراکز درمانی و افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

به گفته سوری، به دلیل تعداد زیاد موارد بدون علامت و گسترش سریع واریانت Omicron، مدیریت اپیدمی ناشی از این نوع بسیار دشوارتر است و جوامع به مرور زمان تحت فشار قرار می گیرند.

با توجه به اینکه رنگ آمیزی شهری ما را از مدیریت اپیدمی منحرف می کند، باید این معیار را کنار بگذاریم و مدل اپیدمیولوژیک مناسب دیگری را جایگزین کنیم (طبق مدل اپیدمیولوژیک Emicron این امر ضروری و امکان پذیر است).

وی ادامه می دهد: واقعیت این است که تجربه قبلی نشان می دهد که در کشور ما اعمال قوانین و مقررات مربوط به مدیریت کووید 19 و اعمال قوانین و مقررات بسیار کمتر از سایر کشورها است. بنابراین فشار برای اجرای مقررات به دلیل زمان بسیار کوتاه برای مقابله با اپیدمی و همچنین فراوانی علائم بدون علامت یا خفیف اهمیت بیشتری دارد.

اقداماتی که در شرایط کنونی توصیه می شود این است که اولاً باید به ارزش زمان در تصمیم گیری و اجرای آنها توجه ویژه شود. ثانیاً لازم است در مدت زمان کوتاهی به سمت فرآیندهای سریع و قابل اجرا حرکت کرد تا به هدف کنترل سرعت همه گیری دست یافت.

  نبرد حمید لولای در پشت صحنه برنامه زنده تلویزیونی!

این اقدامات را می توان به پنج دسته تقسیم کرد:
1- تلاش برای رسیدن به سطح 100 درصد واکسیناسیون کامل علیه کووید 19
2- تجزیه و تحلیل علمی دقیق و کامل روزانه اپیدمی به منظور شناسایی کانون های اصلی عفونت و واکنش سریع به مدیریت و کنترل کانون ها در کشور.
3- آموزش و تبلیغ گسترده محیطی به گونه ای که حساسیت جامعه نسبت به شرایط نگران کننده کنونی افزایش یابد و شاهد افزایش احترام به مردم باشیم.
4- تغییرات ضروری و سریع در محیط زیست، اجرای قوانین و مقررات سختگیرانه با اولویت بندی محیط زیست سالمتر برای سلامت عمومی.
5- تقویت تشخیص فعال و سریع و همچنین درمان موارد نیازمند به خدمات پزشکی به ویژه با اولویت دادن به گروه های پرخطر مانند سالمندان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و زنان باردار.

وی گفت: «برخی از منتقدان پیشنهاد کرده‌اند که باید قبل از اینکه تعداد کشته‌ها به سه رقم برسد و به 6 برسد، تعطیلی‌های گسترده در نظر گرفته شود. باید به عنوان آخرین راه حل در مدیریت اپیدمی تلقی شود.

برآوردها نشان می دهد که هر روز تعطیلی کشور بیش از 3 هزار میلیارد تن خسارت به اقتصاد کشور وارد می کند که قطعا جبران شرایط سخت اقتصادی کنونی بسیار سخت خواهد بود. یکی از اعضای کمیته دولتی مبارزه با تاج و تخت تاکید کرد:

وقتی صحبت از تعطیلی کشور به دلیل یک بیماری همه گیر می شود، باید ببینیم با توجه به هزینه هنگفت این اقدام می خواهیم به چه نتایجی برسیم. برای تعطیلات کشور چه برنامه ای داریم؟ آیا با کاهش زمان با اسکان مردم و معلق نگه داشتن درخواست‌های خدمات عمومی، به جای کمک به کنترل همه‌گیری، به نتیجه معکوس نخواهیم رسید؟

آیا تا به حال تعطیلی هایی را که در پیک های قبلی در دو سال اخیر داشته ایم، ارزیابی علمی کرده ایم و مهمتر از آن، فایده هزینه ای این کار چقدر بوده است؟ غفلت از معیشت و کسب و کار مردم بدون دلیل علمی به معنای رفع موقت مشکل است تا حل آن!

وی با اشاره به انتقادات از بازگشایی مدارس گفت: یونیسف معتقد است آخرین جایی که در همه گیری کنونی تعطیل می شود مدارس و اولین جایی که باز می شود مدارس هستند.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها اگرچه در جدول مدیریت اپیدمی باید اختیاری باشد، اما باید در شرایط خاص انجام شود، ایجاد و اجرای سیستم نظارت و پایش مستمر اپیدمی در مدارس حائز اهمیت است. لازم به ذکر است که به دلایل مختلف وضعیت فعلی بازگشایی یا تعطیلی مدارس با دو سال گذشته متفاوت است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید