آیا مشاوره زناشویی واقعاً مؤثر است؟

فرادید| احتمالاً بیشتر شما فکر می کنید که فلسفه وجودی مشاوره ازدواج نجات روابطی است که در حال فروپاشی هستند. آن دو که یک بار با خوشحالی به هم «بله» گفتند، به جایی رسیده اند که به سختی می توانند سلام کنند. مشاوره ازدواج و زوجین نه تنها در هنگام بروز مشکل، بلکه برای تعمیق روابط بین زوج هایی که زندگی شاد و با ثباتی دارند مفید است.

به گزارش فراد؛ در این مقاله تعدادی از رایج ترین سوالات مشاوره زناشویی را با سه کارشناس مطرح کرده ایم.

فهرست
آیا مشاوره ازدواج موثر است؟
چه زمانی به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟
– انواع مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج چقدر طول می کشد؟

آیا مشاوره ازدواج موثر است؟

مشاوره ازدواج زمانی مؤثر است که شما «بخواهید» آن را انجام دهید. مشاوره فقط این نیست که به یک دفتر مشاوره بروید، بنشینید و منتظر باشید تا یک متخصص مشکل شما و همسرتان را حل کند. هر دو طرف باید مشکل را بهبود بخشند، شفاف و انتقادی باشند. هنگامی که مشاور مناسب را پیدا کردید و به انجام آن متعهد شدید، جلسات مشاوره به روابط سالم تری منجر می شود. بررسی ها نشان می دهد که تقریباً 44 درصد از زوج ها قبل از رسمی شدن ازدواج با مشاور مشورت می کنند و 98 درصد از زوج هایی که از مشاور کمک گرفته اند از نتایج راضی هستند.

O’Restreet می گوید: “مشاوران آگاهی عمیقی از مشکلات زوج ها و نحوه حل آنها دارند، زیرا آنها به بسیاری از زوج های دیگر با چالش های مشابه توصیه می کنند.” “آنها می توانند نگاه زوج ها به مشکلات خاص را تغییر دهند و می دانند چگونه به طور موثر با آنها ارتباط برقرار کنند.”

مک درموت اذعان می کند که برخی از زوج ها یا افراد ممکن است از بیان شخصی ترین مشکلات زناشویی خود با یک غریبه بترسند: «بسیار عجیب است که بنشینید و درباره عمیق ترین افکار و مشکلات شخصی خود با یک غریبه صحبت کنید. مشکلات جدی در ازدواج وجود دارد. سخت تر از این، شما می خواهید وانمود کنید که همه در راه هستند. همه ما مشکل داریم. اما این مشکلات فرصتی برای رشد ما هستند.»

  لیست قیمت انواع جاروبرقی موجود در بازار

اوریلی می گوید چه زمانییک دوران ایده آل“ماه عسل تمام شد، ما با یک مشاور صحبت می کنیم”دنیای واقعیاین به شما کمک می کند تا برای تغییرات و چالش های ازدواج اجباری آماده شوید. یادگیری صحبت در مورد اهداف مالی، فرزندان، خانواده های متقابل یا ارزش های اصلی چیزی است که در مشاوره ازدواج یاد می گیرید.

چه زمانی به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟

آیا مشاوره زناشویی واقعاً مؤثر است؟

هیچ ازدواجی آنقدر عالی نیست که از مشکلات رهایی یابد. همه ما هر از گاهی نیاز به کمک داریم و نباید فقط از مشاور در شرایط بحران کمک بگیریم. اوریلی می گوید: «بهترین تشبیهی که می توانم به آن فکر کنم، ماشین است. موتور خودرو همیشه نیاز به تعمیر و نگهداری دارد تا به خوبی کار کند. اگر از مراقبت از ماشین غافل شوید، مشکلات جدی تری ایجاد می شود. در مورد ازدواج هم همینطور. ازدواج را ماشینی بدانید که نیاز به مراقبت و توجه مداوم دارد. اما بسیاری از مردم ترجیح می دهند به مشکلات کوچک فکر نکنند و رابطه خود را تحت کنترل کروز نگه دارند.

مشاوره: غفلت مشکلات معمولاً از اینجا سرچشمه می گیرند. با فرض اینکه همسرتان تنبل است و ظرف ها را نمی شویید، ممکن است اعتراض نکنید، اما از درون عصبانی هستید و در نهایت بی احتیاطی و عصبانیت پنهان او منجر به اختلافاتی می شود که منجر به جنبه های دیگری از رابطه شما می شود که ربطی به آن ندارد. شستن آنها ظرف ندارند.

به گفته Overestreet: “حتی در یک رابطه شاد، یادگیری بیشتر در مورد عوامل واکنشی، توسعه روش های ارتباطی سالم، درک مسائلی که بر سطح صمیمیت شما با شریک زندگی تان تاثیر می گذارد و مشاجره صادقانه می تواند برخی از کارهایی باشد که شما با ظرافت انجام می دهید. بینش می افزاید: “شما به مشکلاتی که رابطه شما را شاد نگه می دارد کمک می کنید.”

بنابراین حتی زوج‌های شاد نیز می‌توانند از مشاور کمک بگیرند، اما علائم دیگری که برای کمک گرفتن از مشاور باید جدی بگیرید عبارتند از: قطع رابطه، رنجش، اعتیاد، درگیری عمومی، و احساس غم و اندوه یا نارضایتی از یکی یا دیگری. طرفین اگر احساس می کنید که نمی توانید با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و در مورد احساسات خود با او صحبت کنید، کمک گرفتن از یک مشاور گام مهمی در یافتن مشکل واقعی بین شماست.

  آیت الله علوی گرگانی در قاب دوربین

انواع مشاوره ازدواج

یافتن مشاور مناسب به آسانی جستجو در گوگل نیست. ممکن است تا زمانی که یک مشاور کاربلد پیدا نکنید از کار یک یا چند مشاور کاملاً ناامید شده باشید، بنابراین بهتر است ابتدا با انواع درمان ها آشنا شوید.

به گفته گورنزی، معروف ترین انواع درمان برای زوج ها عبارتند از:
درمان متمرکز بر هیجان (درمان متمرکز بر هیجان: EFT)
گاتمَن (گاتمن)
بالغ (Imago)

درمان متمرکز بر هیجان (EFT)

EFT یکی از پرکاربردترین و پرکاربردترین انواع مشاوره ازدواج و زوجین بود که توسط دکتر سو جانسون در اواسط دهه 1980 توسعه و آزمایش شد. این رویکرد احساسات و کمیت عاطفی را به عنوان عوامل سازمانی کلیدی در تجارب افراد و تعاملات کلیدی در روابط در اولویت قرار می دهد. EFT یک رویکرد ساختاریافته کوتاه مدت است که معمولا بین 8 تا 20 جلسه دارد. هدف کلی آن بهبود دلبستگی و ارتباط است.

روش گاتمن

روش گاتمن توسط دکتر جان گاتمن و همسرش دکتر جولی شوارتز گاتمن بر اساس بیش از 40 سال تحقیق ایجاد شد. “گتمن کشف شد”چهار سوارمشکلات رابطه شامل انتقاد، دفاع، شکست (امتناع از تعامل) و تحقیر است. هفت اصل وجود دارد که شامل آگاهی از واقعیت و احساسات شریک زندگی، عبارات مثبت و ایجاد معانی مشترک برای برخی از آنها می شود. این یک راه بسیار محبوب برای کمک به زوج ها برای کنترل مشکلات در تمام مراحل یک رابطه است.

روش بزرگسالان

Imago توسط دکتر هارویل هندریکس و دکتر هلن لاکلی هانت در دهه 1980 ساخته شد. این رویکرد بر مشکلات یا آسیب‌ها و تجربیات دوران کودکی تمرکز دارد که ممکن است منجر به مشکلات یا درگیری‌های فعلی زوجین شده باشد. به این ترتیب زوج ها تشویق می شوند تا از اتهامات دوری کنند و به همدلی روی آورند. این روش به حل مشکلات ارتباطی موجود، خیانت، بی اعتمادی و مشکلات صمیمیت کمک می کند.

  یک سال قبل از 1/1/1 چه اتفاقی افتاد؟

مشاورهقبل از شروع درمان، وقت بگذارید و از درمانگر سوالاتی بپرسید و در مورد انواع مختلف درمانی که او استفاده می کند بپرسید تا ببینید آیا او موقعیت خاص شما را درک می کند یا خیر. به دنبال مجوز برای کاردرمانگران و همچنین آموزش پیشرفته در درمان دوگانه باشید. البته، اگر مشاور مناسب را پیدا نکردید، ناامید نشوید!

مشاوره ازدواج چقدر طول می کشد؟

برخی از درمان ها مانند EFT ساختار کوتاه مدتی دارند و بسته به زوجین بین 8 تا 20 جلسه طول می کشد، اما این بدان معنا نیست که درمان شما تا پایان جلسه بیستم تکمیل شود. زوج درمانی ممکن است نیاز به نوعی حمایت مداوم برای برخی از افراد داشته باشد، یا ممکن است شما و همسرتان بعد از 12 جلسه احساس قوی‌تر و سالم‌تر کنید و ابزار کافی برای کمک به شما برای پیشبرد زندگی‌تان داشته باشید.

مک درموت پیشنهاد می کند که زوج ها قبل از بروز مشکل با یک درمانگر تماس بگیرند. به گفته وی، حداقل 12 جلسه از ابتدای تلاش زوجین برای نظارت بر پیشرفت مورد نیاز است. مشاوره ازدواج یک تعهد مثبت و یک سفر متقابل بین شما و همسرتان است. اگر نمی‌توانید زمین مناسبی داشته باشید، نمی‌خواهید ناامید شوید، پس روی یک کاپو خوب سرمایه‌گذاری کنید.

O’Restrist می گوید: “با جریان بروید.” از آنجایی که این مشکلات یک شبه به وجود نیامده اند، درک، برخورد و یادگیری مدیریت آنها زمان بر است. به عبارت دیگر، بستگی به ظاهر شما دارد. “اگر مشاوره به شما کمک می کند تا مشکلات خود و همسرتان را حل کنید و درک و عشق بین شما را عمیق تر کند، جلسات مشاوره صرف نظر از اینکه چقدر طول بکشد ارزش آن را دارد.

منبع: عروس ها

دیدگاهتان را بنویسید