آیا قیمت برنج کاهش می یابد؟

جامعه 24 بررسی قیمت ها در بازار خودرو نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج حدود 80 تا 180 هزار تومان است.

برنج هاشمی معطر ممتاز آستانه اشرفیه همانطور که از قیمت ها مشخص است در بازار 98 هزار تومان قیمت دارد. برنج عنبر نیز 85 هزار تومان به فروش می رسد.

این در حالی است که برنج گیلان هاشمی معطر کیلویی 91 هزار تومان و برنج دم سیاه درجه یک 135 هزار تومان به فروش می رسد. در لیست قیمت برنج ایرانی هاشمی 95500 تومان و برنج طارم هاشمی 174000 تومان قیمت گذاری شده است.

در همین رابطه حسن تقی زاده، عضو انجمن برنج فروشان استان مازندران اخیرا گفته است که قیمت برنج ممتاز هاشمی و طارم در شمال به 90 تا 95 هزار تومان رسیده است که بین 25 تا 30 هزار تومان بیشتر است. نسبت به هفته های قبل کم است.

این در حالی است که به گفته وی در هفته های اخیر قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم در شمال کشور به 120 هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه برداشت برنج ممتاز طارم و هاشمی از هم اکنون آغاز شده و از اوایل شهریور ماه برداشت برنج های پرمحصول فجر، شیرودی و ندا آغاز می شود، اظهار داشت: برداشت محصول برنج ممتاز طارم و هاشمی آغاز شده است.

تقی زاده تصریح کرد: اکنون قیمت برنج درجه یک هاشمی و طارم در هر کیلوگرم از سال گذشته 80 تا 85 هزار تومان از کشاورزان است و با نرخ 90 تا 95 هزار تومان در بازار به فروش می رسد. همچنین سال گذشته قیمت فجر 67 هزار تومان، شیرودی 55 هزار تومان و ندا 50 هزار تومان با احتساب 10 تا 15 درصد در بازار شمال به ترتیب به 75 هزار تومان، 62 هزار تومان و 58 هزار تومان شکسته شد. کشور فروش می رسد.

  حراج خودرو سایپا; تیبا 60 میلیون ارزانتر از بازار می فروشد

بیشتر بخوانید: آیا برنج از سفره ایرانیان حذف می شود؟


یک رویداد مهم در بازار برنج

این در حالی است که طبق اعلام معاونت گمرک ایران، ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری لغو و اجرایی نمی شود. بر این اساس واردات این محصول همانند گذشته ادامه دارد.

فرود عسگری معاون امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد بر اساس مصوبه سی امین جلسه ستاد تنظیم بازار و بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد، ممنوعیت فصلی برنج در سال جاری لغو شد.

به گفته وی، لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج امروز همزمان با اول مردادماه به گمرکات اجرایی ابلاغ شد.

در این رابطه لازم به ذکر است که بر اساس بند 8 تبصره مندرج در فصل 10 قانون مقررات صادرات و واردات، ترخیص برنج در فصل برداشت ممنوع و زمان این ممنوعیت از اول مرداد ماه تعیین شده است. هر سال تا پایان نوامبر همان سال.

اما با توجه به وضعیت بازار داخلی و افزایش قیمت، مدتی است که مذاکرات برای رفع ممنوعیت واردات در سال جاری ادامه دارد و واردکنندگان خواستار ادامه روند واردات بودند.

سال گذشته با توجه به وضعیت واردات برنج و هشدارهای افزایش قیمت، رایزنی های زیادی برای رفع ممنوعیت انجام شد اما با آن موافقت نشد.

2022-07-24 06:42:50

دیدگاهتان را بنویسید