آیا فیلم “عنکبوت” فقط شعار می دهد؟!

بهاره بابانکاریان| فیلم سینمایی «عنکبوت» به کارگردانی ابراهیم ایرج زاد، فیلمی شخصی درباره یکی از جنجالی ترین قتل های زنجیره ای از سال 1379 تا 1380 در مشهد است. ساعد حنایی قاتل سریالی پرونده جنایی بود که 16 زن خیابانی را با روسری خفه و کشت و اجساد آنها را در شهر رها کرد.

او با توجه به اعتقادات سخت مذهبی خود ادعا می کند که با این قتل ها می خواسته جامعه را از فساد و تباهی و فحشا نجات دهد. در همان سال، رسانه ها کنعان را به عنوان «قاتل عنکبوت» در کشتار زنان خیابانی گزارش کردند.

اصولاً نام قاتلان زنجیره ای در پرونده جنایی قاتل به دلیل تکرار انگیزه قتل درج می شود، اما در فیلم «عنکبوت» کارگردان به سطحی ترین شکل ممکن تنها به انگیزه قتل اشاره می کند و سعی در به تصویر کشیدن آن دارد. قاتل به عنوان یک فرد معمولی که قبل از حمله همسرش با زنان خیابانی مشکلی نداشت اما پس از حمله به همسرش ناگهان تصمیم می گیرد مردی را که به همسرش حمله کرده است پیدا کند و با او تسویه حساب شخصی کند اما به این دلیل که می تواند به آنچه می خواهد نرسد، زنان خیابانی را شناسایی کرده و آنها را بکشد.

اینها فقط یک تعریف ساده از موارد هولناک قتل های زنجیره ای است که کارگردان برای ساختار «عنکبوت» انتخاب کرده است که تنها تکرار قتل های زنجیره ای و انگیزه ای است که در سعید حنایی به این قتل ها منجر شده است.

حتی نمایش ریتم خطی از صحنه قتل این زنان به گونه ای بیان می شود که قتل در فیلم برای مخاطب تبدیل به یک عمل موجه می شود که چون مورد حمله همسرش قرار گرفته حق قتل را دارد. این زنان خیابانی .

  قیمت بیت کوین، امروز 1401/01/15

فیلم مستقیم و واضح شعار می دهد و می خواهد بگوید این سعید حنایی است، قاتل زنجیره ای زنان خیابانی. این فیلم بر اساس پرونده های جنایی ساخته شده است. بنابراین باید از منظر جنایی نگریست.

در این فیلم قتل های زنجیره ای تنها با استفاده از عنصر تکرار به تصویر کشیده شده است. درست است که این قتل‌ها سریالی بود، اما استفاده از ریتم‌های تکراری برای نشان دادن آن‌ها مانع تماشاگر نمی‌شود. حال به پرونده اصلی سعید حنایی می پردازیم که با داستان فیلم بسیار متفاوت است.

نقطه شروع پرونده جنایی سعید حنایی در واقع این است که ماموران پلیس جنایی مشهد هر از گاهی جسد زنانی را در نقاط مختلف شهر و دور از چشم مردم پیدا کردند و در تحقیقات مشخص شد برخی از آنها دارای سوابق کیفری نیز هستند.

فیلم

آنها به نوعی کشته شدند و اخطار قاتل این بود که در خیابان های شهر کمین کرده است و این ماجرای اصلی وقایع کشور بود و آنقدر توجه مردم را به خود جلب کرده بود که حتی مردم آماده ارائه به پلیس بودند. برای کسب شهرت و به عهده گرفتن مسئولیت قتل ها.

به عنوان فردی که خود را «شکارچی سیمرگ» معرفی کرد و دستگیر شد. اما وقتی از او بازجویی شد معلوم شد که به خاطر شهرت به قتل‌ها اعتراف کرده است. در همین حال سعید حنایی یک بار توسط پلیس دستگیر شد، اما توسط پلیس متواری شد.

هانایی همیشه در صحنه قتل حضور داشت و حتی به پلیس حمل و نقل و آمبولانس ها کمک می کرد. راز این پرونده جنایی زمانی فاش شد که آخرین هدف قاتل از دست زنی به نام “مژگان” فرار کرد و یک هفته بعد وقتی مویگان با نقشه پلیس دستگیر شد، ماجرای سوء قصد را به ماموران اعلام کرد.

  هواشناسی ایران امروز 14:09/09

سعید حنایی به این ترتیب دستگیر شد. فیلم به این نکات و اعترافات مژگان که می تواند در داستان جنایی اجباری باشد، چشم پوشی می کند.

نکته دیگر اینکه اگر به پرونده سعید حنایی نگاه کنیم، می بینیم که اکثر خانواده های زنانی که حنایی را کشتند، به دلیل فقر هزینه تشییع جنازه نداشتند. فیلم به این موضوع توجه کافی نداشته است.

نکته مهم دیگر این است که شخصیت سعید حنایی در این فیلم ابعاد پیچیده ای ندارد. کسانی که پرونده حنایی را خوانده‌اند می‌دانند که او چند سالی است که تحت نظر پزشک مشکلات روحی و روانی دارد و دارو مصرف می‌کند. او یک بار به دلیل دعوا و شکستن شیشه از کار اخراج شد و رفتار پرخاشگرانه او به یک عادت دیرینه تبدیل شد.

قاتل همچنین گفت که ماموریتش از بین بردن زنان “نجس” بوده است. این ابعاد به شخصیتی مثل او پیچیدگی هایی می دهد که «عنکبوت» چندان به آن توجه نکرده است. فیلم با به تصویر کشیدن روایتی خطی و عدم پیچیدگی لازم در انگیزه و نحوه کشتن قربانیان، تنها تفسیری سطحی و ساده از داستان ارائه می کند.

ای کاش شخصیت قاتل تا دستگیری در فیلم ظاهر نمی شد. در آن زمان کارگردان می توانست قاتل را با ابعادی نزدیک به شخصیت پیچیده اش با تمرکز بر قسمت هایی از داستان به ما ارائه کند.

جنبه پیچیده دیگری که در فیلم ساده شده به تصویر کشیده شده پایان آن است. در نهایت با دستگیری قاتل، اختلافی بین او و همسرش به وجود می آید و فیلم به پایان می رسد. در حالی که همسر سعید حنایی هرگز او را مقصر ندانست و معتقد بود که همسرش نیت خیر داشته و نباید اعدام می شد.

  طرز تهیه انار از انار; ویژه شب یلدا

دیدگاهتان را بنویسید