آیا شما کبد چرب دارید؟ یک رژیم ضد التهابی را امتحان کنید!

چاقی کبد شایع ترین بیماری مزمن کبدی در جهان است که 30 درصد از جمعیت اروپا و ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

اهمیت یادگیری بیشتر در مورد کبد چرب و عوامل موثر بر آن زمانی آشکارتر می شود که بدانیم انتظار می رود در دهه آینده درصد افراد مبتلا به این بیماری به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

کبد چرب در حال حاضر شایع ترین بیماری مزمن کبد در جهان است و شاید تعجب کنید که 30 درصد از جمعیت اروپا و ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. اهمیت یادگیری بیشتر در مورد کبد چرب و عوامل موثر بر آن زمانی آشکارتر می شود که بدانیم انتظار می رود در دهه آینده درصد افراد مبتلا به این بیماری به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

به راستی کبد چرب چیست؟

چاقی کبد یک بیماری خطرناک است که متاسفانه در آن زمان ترسناک بود و مثلا در انگلستان از هر سه نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است.

این بیماری مزمن نتیجه تجمع چربی در کبد افراد است و اگرچه در مراحل اولیه خطر زیادی برای انسان ایجاد نمی کند، اما به زودی می تواند باعث ایجاد بیماری های خطرناک کبدی مانند هپاتیت و سیروز شود.

جالب است بدانید که طبق مطالعه جدیدی که در مجله Human Nutrition and Dietetics منتشر شده است، ایجاد تغییرات ویژه در رژیم غذایی روزانه می تواند به میزان شگفت انگیزی به سلامت کبد شما کمک کند. در این مطالعه عادات غذایی 4000 بزرگسال بین 20 تا 80 سال و البته رابطه بین این عادات غذایی با میزان چربی در کبد و سایر عوامل سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

  اسکوچیچ با بازگرداندن بازیکنان استقلال موافقت کرد

بر اساس این مطالعه، مهمترین برنامه غذایی که می تواند به سلامت کبد شما کمک کند، رژیم ضد التهابی است. اولویت اصلی در این رژیم مصرف سبزیجات و میوه های تازه حاوی آنتی اکسیدان است و همچنین مصرف ماهی های چرب به عنوان منبع اسیدهای چرب مانند امگا 3 را ترویج می کند.

یک مثال خوب از رژیم ضد التهابی رژیم مدیترانه ای است که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل است.

غذاهایی در رژیم ضد التهابی وجود دارد که باید از آنها پرهیز کرد. اینها شامل گوشت قرمز و سفید (به استثنای ماهی های روغنی) و البته محصولات فرآوری شده و همچنین غذاهای پر قند می شود.

یکی دیگر از محصولات رژیمی محبوب که بخشی از رژیم ضد التهابی است Dash است. Dash (DASH) به معنای یک رویکرد غذایی “برای توقف فشار خون بالا” است که توسط موسسه سلامت آمریکا طراحی شده است. Dash برای کمک به افراد مبتلا به فشار خون بالا از طریق رژیم غذایی ساخته شده است.

خوب است بدانید که فشار خون بالا و سایر بیماری های قلبی عروقی در بین افراد مبتلا به کبد چرب بسیار شایع است و به همین دلیل در بسیاری از موارد برنامه های غذایی مفید در بین افراد مبتلا به کبد چرب و بیماری های قلبی عروقی رایج است.

رژیم دش
اگر بخواهیم اطلاعات مختصری در مورد رژیم دش داشته باشیم باید بگوییم که تمرکز اصلی این رژیم بر کاهش مصرف سدیم است. همانطور که احتمالا می دانید مهمترین راه مصرف سدیم نمک خوراکی است که مصرف زیاد آن مضرات زیادی از جمله ایجاد فشار خون برای بدن دارد.

  افزایش حقوق کارمند کجا رفت؟

در طرف دیگر رژیم ضد التهابی یک رژیم غذایی التهابی وجود دارد و همانطور که احتمالاً حدس می زنید، التهاب کبد و تجمع چربی در آن توسط فردی که از این برنامه استفاده می کند به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. متأسفانه چنین رژیمی شانس شما را برای ابتلا به کبد چرب افزایش می دهد و بدن شما را مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک دیگر می کند.

به عنوان مثال، پنج درصد از جمعیت بریتانیا به همین دلیل از NASH رنج می برند. نش نوع خاصی از هپاتیت است که در نهایت منجر به سیروز می شود و پس از آن کبد به تدریج به طور کامل از بین می رود.

به گفته NHS، اگر آسیب کبدی بیشتر از توانایی کبد برای التیام خود باشد، تنها درمان باقی مانده برای فردی که پیوند کبد دارد، یک دوره انتظار پیوند 135 روزه در بریتانیا است.

سایر عوامل موثر بر کبد چرب

به گفته NHS، علاوه بر رژیم غذایی، عوامل دیگری نیز در افزایش یا کاهش شانس ابتلا به بیماری کبد چرب نقش دارند. شاید شایع ترین شرایطی که شانس ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می دهد دیابت نوع 2، فشار خون بالا و کلسترول بالا باشد.

اضافه وزن و چاقی و همچنین همانطور که حدس زده اید، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل نه تنها شانس ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را افزایش می دهد، بلکه احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب را نیز افزایش می دهد.
از سوی دیگر، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که یک برنامه ورزشی منظم و مداوم حتی اگر منجر به کاهش وزن نشود، در بهبود سلامت کبد موثر است.

  مدیرعامل جدید فولاد مبارکه در جلسه شورای نمایندگان تاکید کرد: لزوم تداوم فضای کار و تلاش با تکیه بر تجربیات موجود در تمام بخشهای فولاد مبارکه

به یاد داشته باشید که به یاد داشته باشید

توجه داشته باشید که بیماری کبد چرب در مراحل اولیه علائم و نشانه های هشدار دهنده خاصی ندارد و تنها راه اطلاع از بیماری و در نتیجه ساده سازی روند درمان، انجام آزمایش ویژه کبد در آزمایشگاه است.

همچنین اگر به این بیماری مبتلا نیستید، به یاد داشته باشید که البته موثرترین راه برای درمان این بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن، تمرکز بر از بین بردن شرایطی است که بر آن تأثیر می گذارد، مانند کلسترول بالا، همان روش سالم زندگی. ، و غیره. مهم است که رژیم غذایی و عادات روزانه خود را انتخاب کنید، بنابراین بهتر است با ایجاد تغییرات هوشمندانه در سبک زندگی، شانس ابتلا به بیماری را قبل از انجام آن کاهش دهید.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید