آیا شاخص عمومی در حالت استراحت است یا در حال تنظیم است؟

دانشمندان دیروز توافق تجاری خود را با معادله جدید یارانه های جدید تنظیم کردند. بنابراین در حالی که نمادهای بزرگ کالا محور کمتر مورد توجه قرار گرفتند، شاهد افزایش تقاضا در صنایع مواد اولیه بودیم.

این رویکرد باعث عدم تطابق بین دو شاخص اصلی سالن شیشه ای شد. نگاهی به عملکرد معامله گران نیز نشان دهنده واکنش بورس ها به تصمیمات جدید در مورد ارز ترجیحی است.

بورس اوراق بهادار تهران در چهارمین روز هفته با افت نماگر اصلی خود شروع به معاملات کرد و سپس اگرچه از کف روزانه خود فاصله گرفت اما نتوانست وارد سطوح مثبت تابلو شود، بنابراین دیروز شاخص کل با افت مواجه شد. 0.04% نسبت به دوشنبه او خیلی تجربه نکرد.

این نشانگر همان وزن بود، اما قد را 0.49 درصد افزایش داد، بنابراین دوباره می‌توان دید که گروه‌های کوچک ریالی بر اساس مواد اولیه چقدر از گروه‌های بزرگ جلوتر هستند. صنایعی که پس از گفتگوی دوشنبه شب رئیس جمهور برای حذف ارز ترجیحی تقاضا را افزایش دادند تا شاهد عدم تطابق دو شاخص اصلی تالار شیشه ای باشیم.

تولیدکنندگان کالاهای اساسی در کانون توجه

محور اصلی معامله گران سهام دیروز صحبت های سیدابراهیم رئیسی دوشنبه شب در گفت و گوی زنده تلویزیونی بود. زمانی که گروه های بزرگ کالامحور که چند روزی است چندان مورد توجه معامله گران قرار نگرفته اند، همچنان برای فروش تحت فشار هستند، معاملات از همان دقایق ابتدایی باعث کاهش ارزش شاخص کل بورس تهران شد اما به نظر می رسد اکنون سرمایه گذاران آن را ترجیح می دهند. آنها باید با حذف 4200 دلار سرمایه خود را در سودآورترین سهام سرمایه گذاری کنند.

در این راستا می توان به دو گروه محصولات کشاورزی و غذایی که در راس تقاضای واقعی قرار داشتند و حتی یکی از نمادهای کشاورزی با وجود ارزش پایین بازار، سومین نماد با تاثیر مثبت بر شاخص کل بود، اشاره کرد. .

رئیس جمهور در یک مصاحبه زنده تلویزیونی تاکید کرد که “ارز ترجیحی” از زمان آغاز به کار بین بسیاری از کالاها توزیع شده است. خود دولت قبل هم متوجه شد که این موضوع مشکلات جدی را برای کشور ایجاد می کند و برای حذف ارز ترجیحی در بسیاری از کالاها اقدام کرد.

ارز ترجیحی منجر به فساد و رانت در کشور می شود. “این باید درست شده باشد.” این تمرکز اصلی بر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی سهامداران را امیدوار کرد که سودآوری شرکت‌های مشارکت‌کننده در این نرخ ارز افزایش یابد. میانگین قیمت سهام شرکت های تابعه در گروه مواد غذایی دیروز حدود 40 درصد افزایش یافت و محصولات زراعی با بازگشایی شاخص صنعتی آنها 11 درصد از طریق بازگشایی همراه شد.

بخت دیروز با سهامداران زاپارس رفاقت داشت. با بازگشت نماد معاملاتی پارس در روز پس از وقفه سه ماهه که سهامداران علاقه زیادی به خرید سهام این گروه داشتند، زپارس با افزایش 430 درصدی قیمت مواجه شد، بنابراین این شرکت نسبتا کوچک بود و سهم بازار را به خود اختصاص داد. کمتر از 5000 میلیارد تن، جزو نمادهای بزرگ و از جمله نمادهایی هستند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل در روز سه شنبه داشتند.

  مشکلات قلبی را با ساعت هوشمند تشخیص دهید!

نگاهی به عملکرد سهامداران در معاملات دیروز نیز نشان می دهد در حالی که خالص خرید ملک در معاملات عمومی بورس تنها 70 میلیارد تن منفی بوده اما شاهد ورود 75 میلیارد و 464 میلیون تن سرمایه خرد در زیرگروه ها بوده است. کشاورزی و خالص خرید از این گروه، برعکس، معامله‌گر سهام مواد غذایی بودیم، اما واقعی‌ها گروه‌های فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و شیمیایی را در صدر فهرست فروش خود قرار دادند.

چرا داروها اثر نکردند؟

داروهایی که همیشه در انتظار خروج با قیمت 4200 دلار بودند، دیروز تغییر چندانی نداشتند. شاخص صنعت مواد و دارو در روز سه شنبه تنها 0.05 درصد رشد کرد و خبری از صف خرید در زیرمجموعه های گروه نبود و حتی خالص خریدهای واقعی در گروه دارویی منفی بود.

اگرچه رئیس جمهور در گفت و گو با مردم تاکید کرد که تمام هزینه های دارو از طریق بیمه ها بازپرداخت می شود، اما به نظر می رسد تجربه ناخوشایند مطالبات معوق دارو ناشی از کمبود بودجه بیمه سلامت در سال های 94 و 95 و روند رو به رشد وصول است. در آن سالها، سرمایه گذاران هنوز می ترسیدند، بنابراین خرده فروشان امید زیادی به افزایش واقعی سودآوری داروها با حذف 4200 دلار نداشتند.

یاسر الشریعه، کارشناس بازار سرمایه روز سه شنبه در گفت و گو با دنیای اقتصاد گفت: حذف دلار یارانه ای که از سال 97 به برخی از صنایع ارائه شده است، می تواند با افزایش انتظارات تورمی، وضعیت بورس را بهبود بخشد. در عین حال باعث افزایش قیمت سهام و افزایش سودآوری شرکت ها می شود.»

وی ادامه داد: روز گذشته اما همانطور که پیش بینی می شد شاهد توجه بازار سهام و معامله گران به خبر حذف ارز ترجیحی نبودیم؛ در حالی که این روزها شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم. زیرا این موضوع همچنان با ابهاماتی مواجه است. نحوه اعمال تغییرات در تخصیص دلار 4200 دلاری و نحوه عملکرد صحیح دولت نباید مشخص شود.

شریعتی گفت: به طور کلی وضعیت شرکت ها در صنایع مختلف در مواجهه با این رویداد متفاوت است. برخی از صنایع ممکن است اثر حذف ارز ترجیحی را بیشتر نشان دهند و برخی شرکت ها کمتر. ایجاد شفافیت در این زمینه می تواند به رفع ابهامات کمک کند. «فرایند تجارت نیز به دلیل ابهامات فراوان، ناباوری بازار را به سیاست جدید نشان می دهد.

سیگنال سبز برای ارزش تراکنش

روز سه شنبه اما ارزش معاملات خرد در بورس تهران با کاهش نسبی به زیر کانال 4 هزار میلیارد تنی رسید. به نظر می رسد معامله گران همچنان در حال استقبال از شرایط جدید بازار برای گروه های مختلف و حتی سهام هستند، اما با نگاهی به روزهای ضعیف بازار سهام در اواسط سال گذشته و ارزش معاملات همچنان می توان به آینده این بازار امیدوار بود. کمتر از هزار میلیارد تن

یاسر الشریعه در این باره معتقد است: «افزایش ارزش معاملات به طور متوسط ​​از فروردین آغاز شد و روند آن در اردیبهشت ماه ادامه یافت. اکنون شاهد افزایش متوسط ​​روزانه (بدون احتساب نوسانات مقطعی) هستیم.

  30 مجروح و سه کشته در شش تصادف دیشب

این پارامتر نشان دهنده بهبود رونق بازار سهام است. وی در ادامه عملکرد فعالان بورس را در نظر گرفت. آمارها نشان می دهد که از ابتدای سال تاکنون علیرغم رشد بیش از 12 درصدی میانگین وزنی سهام، تولید خالص واقعی 850 میلیارد تن بوده است.

شریعه گفت: “اگر قرار است بازار به رشد و رشد خود ادامه دهد، موضوع جریان خالص پول جدید از افراد بسیار مهم است.” این هنوز به حد قابل قبولی نرسیده است. اگر بازار به دنبال حفظ تعادل، به عبارت دیگر، رشد پایدارتر باشد، باید پول جدیدی وارد کند.

آیا شاخص در حال استراحت است یا تنظیم؟

دو روز متوالی نمایشگر اصلی سالن شیشه ای سقوط کرد. برخی می گویند پس از رشد 29 درصدی شاخص در 100 روز گذشته، طبیعی است که بازار استراحت کند و نفس بکشد. برخی دیگر اما بر اساس تجربه 1.5 سال اخیر از اصلاح بازار و شاخص کلی صحبت می کنند.

یاسر الشریعه در این باره معتقد است: «وقتی کل بورس بیش از 20 درصد رشد کرد، باید استراحت کند. در همین حال، برخی از سرمایه گذاران در حال جابجایی سهام در پرتفوی خود هستند. این نوع تغییر بازار را اندکی از رشد دور می کند زیرا حجم معاملات در کوتاه مدت افزایش می یابد. الان هم وضعیت به همین منوال است».

این کارشناس بازار سهام همچنین به مقاومت فنی شاخص کل در مسیر صعود اشاره کرد و تاکید کرد: برآوردها حاکی از وجود محدوده مقاومتی در کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی است که برای شاخص کل بورس تهران مشکل قابل توجهی است. .

«یک مشکل مشابه در دو روز گذشته عرضه را بالاتر از تقاضای بازار افزایش داده است. شریعتی گفت: به نظر می رسد پس از توقفی کوتاه، رشد شاخص های بورس مجددا ادامه داشته باشد و در سال 1401 بتوانیم به سقف تاریخی شاخص اصلی نزدیک شویم.

نیمی از بازار به دلار نگاه می کند

اما بورس تهران همیشه شاهد اتفاقات سر چهارراه استانبول و نرخ آزاد دلار بوده است. دیروز قیمت هر اسکناس آمریکایی از 29000 تن گذشت. سطحی که در 100 روز گذشته تجربه نشده است.

به گفته یاسر شریعتی؛ یکی از اتفاقات مهم برای بورس ها این است که انتظار کاهش در بازار ارز در تهران تقریبا از بین رفته است و تحلیلگران در سناریوهای خود محدودیت نرخ ارز را پایین نمی آورند. جلوگیری کرد.

در حال حاضر اما کاهش اخبار مثبت از روند مذاکرات برای احیای برجام و تغییر سیاست در فضای اقتصادی کشور منجر به افزایش تدریجی قیمت دلار شده است.

وی ادامه داد: موضوع مشابهی نیز انتظارات تورمی را برای سال جاری افزایش خواهد داد. بنابراین پیش بینی می شود در صورت تداوم روند صعودی نرخ اسکناس آمریکا، در روزهای آینده شاهد واکنش مثبت معامله گران و رشد مجدد نماگر اصلی در این بازار با تاثیرگذاری سهام دلاری باشیم.

  کدام سریال ها توقیف شدند؟!

آیا کاهش ارزهای دیجیتال به نفع بازار سهام پایان خواهد یافت؟

بیت کوین که در گذشته نزدیک به 70 هزار دلار افزایش یافته بود، پس از چند هفته افت، دیروز به 29 هزار دلار سقوط کرد و سایر ارزهای دیجیتال نیز روند مشابهی را دنبال کردند. برخی کارشناسان از جمله یاسر الشریعه معتقدند این روند نزولی با تاخیر زمانی ممکن است به نفع بورسیه ها تمام شود.

وی گفت: کاهش قیمت بازار ارزهای رمزپایه اگرچه به طور مستقیم بر جریان معاملات در بورس تهران و فرابورس ایران تأثیر نمی گذارد، اما به طور غیرمستقیم بر کاهش سرعت آن تأثیر می گذارد.

وی افزود: در صورت تداوم کاهش قیمت ارزهای دیجیتال و در صورت تند شدن شیب کاهش قیمت در این بازار، ممکن است در ماه‌های آینده شاهد کسب درآمد از این بخش باشیم. بازار ارزهای دیجیتال برای مدتی (یک تا دو سال پیش) یک بازار رقابتی برای بازار سهام بوده است. این احتمال وجود دارد که ریزش قیمت ها در این بازار در نهایت به سود بازار سرمایه کشور باشد، بنابراین روند بازار در ماه های آینده نیاز به بررسی دارد.

در صورت افزایش حجم معاملات و ورود پول از سوی افراد، می توان تشخیص داد که یکی از دلایل این اتفاق سقوط کد ارز است. این کارشناس بازار سرمایه البته به سهامداران توصیه می کند به شرکت هایی مراجعه کنند که سود سهام خوبی دارند.

وی می افزاید: با نزدیک شدن به فصل نصب، انتظار می رود اکثر شرکت ها توزیع سود مطلوبی داشته باشند. بنابراین شرکت‌هایی که معمولا سود سهام خوبی دارند و P/ES بسیار پایین‌تری دارند، می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی باشند.

سه شنبه بازار سهام از طریق آمار

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت 0.04 درصدی از 329 نماد معامله شده مواجه شد، قیمت پایانی 157 سهم (48 درصد) مثبت و 161 سهم (49 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 49 نماد (15 درصد) برای خرید 605 میلیارد تنی صف تشکیل دادند اما در مقابل شاهد تشکیل صف در 2 نماد بورسی (کمتر از یک درصد) به ارزش 1.2 میلیارد تن بودیم.

اما در روز افت 0.03 درصدی آیفکس 143 نماد در بازار فرابورس ایران معامله شد که از این تعداد 75 سهم (52 درصد) مثبت و 64 سهم (45 درصد) منفی بودند. در این بازار 32 نماد (22 درصد) به ارزش 72 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در نماد فرابورس (کمتر از یک درصد) به ارزش 171 میلیون تن بودیم.

بازار پایه نیز دیروز میزبان 149 نماد بود. از این تعداد 91 سهم (61 درصد) مثبت ماند و در مقابل شاهد 54 سهم (36 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 70 نماد (47 درصد) به ارزش 101 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و صف فروش در این بازار به 20 نماد (13 درصد) به ارزش 29 میلیارد تن تقسیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید