آیا رژیم غذایی مایع برای کاهش وزن موثر خواهد بود؟!

رژیم مایعات شامل مایعات شفافی مانند آب، آبگوشت و ژلاتین ساده است که به راحتی هضم می شوند و باقیمانده های هضم نشده در مجرای روده شما باقی نمی گذارند.

اگر یک رژیم غذایی مایع را شروع کنید، می توانید انتظار داشته باشید که فقط مایعات یا غذاهایی را مصرف کنید که در دمای اتاق یا بدن مایع می شوند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا پزشک شما ممکن است رژیم غذایی مایع را توصیه کند، به عنوان مثال اگر مشکلات گوارشی دارید یا در حال آماده شدن برای کولونوسکوپی هستید.

این مقاله در مورد خطرات و مزایای رژیم غذایی مایعات و دلایلی که پزشکان گاهی اوقات آنها را تجویز می کنند صحبت می کند. همچنین شامل فهرستی از غذاهایی است که ممکن است به عنوان بخشی از رژیم غذایی مایع مصرف کنید یا نداشته باشید.

فواید رژیم مایعات

اگر در بلع، دیسفاژی یا جویدن غذاهای جامد مشکل دارید، ممکن است پزشک رژیم غذایی مایع تجویز کند. همچنین اگر در معرض خطر خفگی یا پریدن ذرات غذا به مجاری تنفسی (آسپیراسیون) در طول وعده های غذایی هستید، ممکن است نیاز به شروع یک رژیم غذایی مایع داشته باشید.

اگر دندان‌های بلند، زخم‌های باز یا بخیه‌هایی در دهان دارید، ممکن است پزشک رژیم غذایی مایع را تجویز کند. پیروی از یک رژیم غذایی مایع باید تا زمانی که زخم ها و بخیه های شما بهبود می یابند ادامه یابد و از رکود ذرات مواد مغذی در زخم ها و ایجاد عفونت جلوگیری شود.

علاوه بر این، عدم نیاز به جویدن تکه های غذا می تواند به کاهش درد پس از یک عمل دندانپزشکی اخیر یا آسیب فک کمک کند. اگر سیستم گوارش شما به دلیل بیماری، بیماری یا جراحی آسیب دیده یا به تأخیر افتاده است، استفاده از رژیم غذایی مایع در دوران نقاهت می تواند به مدیریت درد و جلوگیری از عوارضی مانند انسداد روده کمک کند.

اگر در حال آماده شدن برای آزمایش یا تصویری برای بررسی معده و روده خود هستید، ممکن است یک یا دو روز قبل نیاز به رژیم غذایی مایع داشته باشید. این تضمین می کند که غذای هضم نشده در دستگاه گوارش (GI) باقی نمی ماند، که می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

  آنها خودشان را گول می زنند تا هواداران استقلال را نگران کنند

همچنین ممکن است برای آماده شدن برای اقدامات پزشکی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند به رژیم غذایی مایع نیاز داشته باشید. نوشیدن فقط مایعات قبل از جراحی خطر خفگی یا استفراغ محتویات هضم نشده معده را در زمانی که عضلات شما در اثر بیهوشی فلج می شوند کاهش می دهد.

مایعات شفاف مانند آب و آب سیب به سرعت معده را ترک می کنند (در عرض 10 تا 20 دقیقه پس از مصرف). جذب غذاهای جامد معمولاً بین 24 تا 72 ساعت طول می کشد.

رژیم مایعات چگونه کار می کند؟

رژیم مایع به شما امکان می دهد مایعات تمیزتر و غلیظ تری مانند شیر، آب میوه، شیک و اسموتی بنوشید. همچنین ممکن است پزشک به شما اجازه دهد تا از غذاهای دیگر مانند ماست یا میوه های پوره شده استفاده کنید تا زمانی که تکه های جامدی وجود نداشته باشد.

اینها تنها برخی از نرم افزارهای اشتراک هدف هستند که می توانید استفاده کنید. شما باید دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت می کنید.

یک متخصص تغذیه می تواند مفید باشد، به خصوص اگر آلرژی غذایی یا محدودیت های غذایی دارید.

مدت زمان مصرف مایعات

رژیم غذایی مایع معمولاً فقط برای چند روز تجویز می شود تا به شما کمک کند به رژیم غذایی عادی خود بازگردید. به ندرت بیش از دو هفته استفاده می شود.

برای افرادی که در حال آماده شدن برای جراحی چاقی پس از شکستگی فک هستند، یا افرادی که رژیم غذایی برای مدیریت عود بیماری های خاص مانند بیماری کرون دارند، می توان استثنا قائل شد. به دلیل ماهیت محدود کننده آن، زمانی که بیش از چند روز در رژیم غذایی مایع هستید، باید تحت نظر پزشک باشید.

رژیم مایعات

در رژیم مایعات چه بخوریم

نوشیدنی های مورد علاقه خود را در رژیم غذایی مایع خود خواهید داشت. با ابزار مناسب می توانید غذاهای جامد زیادی تهیه کنید که برای رژیم غذایی شما نیز مناسب است. فشردن، رقیق کردن، له کردن یا پوره کردن میوه ها، سبزیجات، پنیر و حتی گوشت می تواند کمک کننده باشد.

غذاهای سازگار زیر در حالت مایع مجاز هستند. غذاهای ناسازگار به دلیل تراکم یا بافت بسیار متراکم و حجیم مجاز نیستند.

  انتصاب رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور

غذاهای سازگار

آب میوه و سبزیجات (به استثنای فرنی)
ابگوشت
نوشیدنی غیر الکلی
نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های جایگزین الکترولیت
قهوه، چای
شیر یا جایگزین های شیر بدون فرآورده های شیر (سویا، بادام)
میلک شیک، مالت، اسموتی
سوپ های شفاف یا خامه ای (رقیق، تصفیه شده، جامد)
عسل، شربت، شکر
ژلاتین، پودینگ، خامه
آیس پاپ، بستنی، ماست یخ زده، شربت
ماست (ساده یا یونانی؛ به استثنای دانه ها، دانه ها، تکه های میوه)
پنیر آب شده
پودر پروتئین، پودر شیر، سایر مکمل های غذایی

مکمل های غذایی مایع

آب میوه ها: آب میوه ها و سبزیجات فیلتر شده در رژیم غذایی مایع مجاز هستند. ممکن است لازم باشد از آب پر فیبر مانند آب آلو اجتناب کنید. درست کردن آبمیوه با مخلوط کن یا آبمیوه گیری با سرعت بالا باعث می شود که آب میوه نرم تر شود یا آب آن را از طریق یک صافی یا صافی دم کنید.

سبزیجات: پوره سیب زمینی و سایر انواع پوره سبزیجات معمولا مورد تایید نیستند، اما اگر به اندازه کافی رقیق شوند، می توان آنها را تایید کرد. می توانید آنها را با کره یا سس مخلوط کنید، مزه دار کنید و با آب یا آبگوشت رقیق کنید. وقتی آماده هستند نباید غلیظ تر از اسموتی ها باشند.

غلات: غلات پخته شده را می توان با آب یا شیر رقیق کرد و سپس صاف کرد. دانه های فارینا و برنج نیز با این روش به راحتی رقیق می شوند. اگر می خواهید غذا اضافه کنید، به جای آب یا شیر بدون چربی، غلات کامل را با شیر کامل یا خامه تهیه کنید.

ماست و پنیر شیرینماست ساده به خوبی به عنوان پایه ای برای غذاهای مایع شیرین تر عمل می کند و ماست یونانی می تواند پایه خوبی برای دستور العمل های خوشمزه تر باشد. کشک به راحتی در یک ظرف مایع مخلوط می شود و اکثر پنیرهای رنده شده به راحتی با حرارت کمی ذوب می شوند.

کره: در حین رژیم مایعات، تا حد امکان از کره یا مارگارین برای افزودن کالری و چربی به رژیم غذایی خود استفاده کنید.

پروتئین: گوشت مورد تایید است، تا زمانی که قوام غذای کودک. گوشت را با تکه های سیب زمینی و شیر قبل یا بعد از پختن مخلوط کنید تا برای یک رژیم مایع قوام خوبی داشته باشد.

  احمد شاه قاجار; از ابتدا تا انتها

آجیل کره: روغن آجیل منبع خوبی از چربی ها و پروتئین های سالم است که می توان به راحتی به اسموتی ها یا اسموتی ها اضافه کرد.

تخم مرغ: تخم‌مرغ‌ها را می‌توان به آرامی پخت و در غذای مایع مخلوط کرد. برای اطمینان از تغذیه و هیدراتاسیون خود، سعی کنید تا پایان هر روز حداقل 64 اونس مایعات بنوشید.

آجیل

غذاهای ناسازگار

گوشت (مگر اینکه پوره، رقیق و صاف شده باشد)
توفو، جایگزین های گوشت
آجیل و دانه ها
میوه ها و سبزیجات خام
پنیر سخت
غذای نرم یا پوره شده (مانند سیب زمینی)
سوپ یا خورش با رشته، گوشت یا سبزیجات
نان
ماکارونی کامل یا برنج
غلات، موسلی، بلغور جو دوسر
سس سیب
چیپس سیب زمینی، کراکر، ترشی، ذرت بو داده
کلوچه، کیک، بیسکویت، شیرینی
آب نبات های سفت یا جویدنی

زمان پیشنهادی

یکی از چالش های رژیم مایعات این است که بدانید آیا غذای کافی در یک روز دریافت می کنید یا خیر. به عنوان یک قانون کلی، شما به اندازه کافی احساس رضایت کرده اید.

گفته می شود که اگر دچار اختلالات گوارشی خاصی هستید یا در حال بهبودی پس از یک بیماری یا جراحی هستید، احساس سیری سریع غیرمعمول نیست. این ناراحتی می تواند قبل از دریافت کالری کافی برای یک رژیم غذایی کامل رخ دهد.

نکاتی برای رژیم مایعات

بسته به اینکه چرا رژیم غذایی شما تجویز می شود، ممکن است محدودیت های بیشتری به شما داده شود.

اگر رژیم غذایی شما برای پاکسازی روده بزرگ قبل از کولونوسکوپی است، ممکن است به شما گفته شود که از مصرف ژلاتین یا نوشیدنی قرمز یا بنفش خودداری کنید. رنگ ها می توانند بافت روده را لکه دار کنند که ممکن است با خون اشتباه گرفته شود.

اگر وسوسه می شوید که گزینه های دیگری را به رژیم غذایی کامل خود اضافه کنید زیرا فکر می کنید خیلی محدود هستید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که دستورالعمل ها راحت تر شوند.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید