آیا روند کرونا در کشور کاهش می یابد؟

جامعه 24- دکتر محمد وایقانی با اشاره به اینکه در حال عبور از موج جدید کرونا هستیم، گفت: با توجه به تعداد مبتلایان، کاهش مبتلایان، فوتی ها و کاهش شهرهای قرمز به نظر می رسد که از آن عبور کرده ایم. اوج موج هفتم .

وی افزود: البته مهم این است که موج هفتم تمام نشده است. اما به نظر می رسد اوج یا اوج بیماری را پشت سر گذاشته ایم و روند کاهش کرونا را در کشور شاهد خواهیم بود.

وی در خصوص پیش بینی وضعیت کرونا در کشور در روزهای آینده اظهار کرد: در حال حاضر تنها دغدغه ما واکسیناسیون با دوزهای تقویت کننده است که مردم جدی نمی گیرند و این در حالی است که شش ماه از واکسیناسیون می گذرد. تزریق دوز قبلی واکسیناسیون مجدد به ویژه برای افراد بالای 50 سال ضروری و مفید است.

وی افزود: در واقع تزریق واکسن باعث ایجاد حاشیه ایمنی می شود، اما آمار واکسیناسیون حتی نسبت به یک ماه قبل کاهش یافته است و این یک خطر است. لحظه ای که ممکن است با یک فشار جدید و دشوار روبرو شویم. البته، حتی این احتمال وجود دارد که یکی از گونه‌های خطرناک قبلی مانند دلتا دوباره گسترش یابد. در چنین شرایطی که سطح ایمنی جامعه کاهش یافته است، یکی از مهمترین راهکارها تزریق واکسن کووید-19 است.


بیشتر بخوانید: کاهش طول مدت علائم کرونا در سویه های BA 4 و BA 5


این عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: احتمال موج هشتم کرونا وجود دارد اما زمان وقوع آن فعلا قابل پیش بینی نیست. از سوی دیگر، اگر زیر سویه های آمیکرون همچنان موج ایجاد کنند، نگرانی ما کمی کمتر از سویه های دیگر خواهد بود، زیرا تا حدودی با آنها آشنا شده ایم، اما در سایه اتمام واکسیناسیون، می توانیم دید مطمئن تر از آینده

  بالاترین تورم در 14 سال گذشته در اسرائیل

وی در خصوص تشکیل کلینیک های پساکرونا برای مقابله با عوارض درازمدت کووید-19، اظهار کرد: در این حوزه کارگروه ویژه ای در کمیته علمی برای مقابله با تمامی عوارض کرونا از جمله تشکیل شده است. عوارض عصبی، روانپزشکی، اثرات بر روی اندام های مختلف، آسیب اندام ها و … که نیاز به بررسی دارد اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم.

وی در خاتمه بیان کرد: پس از برگزاری رویدادها و تجمعات مختلف در روزهای اخیر، باید منتظر رصد پیشرفت بیماری باشیم. موضوع مهم بعدی راهپیمایی اربعین این است که بستگانی که قصد سفر دارند باید واکسیناسیون خود را تکمیل کنند. این امر یک وظیفه انسانی و اخلاقی است تا فرد بیماری را به دیگران سرایت نکند.

2022-08-15 06:34:27

دیدگاهتان را بنویسید