آیا رنگ آمیزی مرکبات واقعی است؟!

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از رنگ‌ها برای حذف میوه‌ها از دوران بلوغ آن‌ها منتشر شده است. رنگ آمیزی میوه ها پدیده ای است که در این سال ها بیشتر به چشم می خورد.

برداشت پرتقال و نارنگی در اواخر پاییز و اوایل زمستان انجام می شود در حالی که امسال شاهد مرکبات زرد و نارنجی و رنگی بودیم که از اواخر تابستان به تدریج وارد بازار شد.

محمد جوادپور یکی از مشتریان یک میوه فروشی در بازار رشت گفت: سود با استفاده از دستگاه های مخصوص مرکبات به ویژه پرتقال را گرم می کند و رنگ آمیزی می کند و مسئولان مربوطه باید جلوی این سود را بگیرند.

خوشمزه است که به میوه ها زمان دهید تا برسد

وی افزود: چرا باید میوه را قبل از رسیدن و تحویل مردم از درخت چید و اگر کمی به میوه زمان داده شود هم خوشمزه تر و هم سالم تر است.

جوادپور گفت: دلالان می خواهند میوه نارس را با حرارت دادن و رنگ آمیزی به مردم تغذیه کنند و امسال شاهد بودیم که قبل از رسیدن پرتقال های رسیده گران قیمت توانستند محصولات رنگی نارس را در بازار بفروشند.

رمضان ضیایی یکی از میوه‌فروشان رشت می‌گوید: چندی پیش شاهد پرتقال‌ها و نارنگی‌های رنگارنگ بودیم که با رنگ‌های چشم نواز خودنمایی می‌کردند و تقریباً همه می‌دانند که این میوه‌ها رنگ‌های غیرطبیعی دارند و رنگ آن‌ها طبیعی و نشانه بلوغ است. ” نیست.

استفاده از روش های اشتباه برای رسیدن میوه نارس

وی افزود: از خرید و پوشاندن این مرکبات رنگارنگ خودداری کردم زیرا درست نیست میوه های خام و نارس را به روش های مختلف رنگ آمیزی کنیم و به جای میوه های رسیده در اختیار مصرف کننده قرار دهیم.

  افزایش قتل همسر در کشور در ماه های اخیر

وی افزود: البته در ابتدا این موضوع خیلی جدی گرفته نمی شد و مردم با توجیه اینکه فقط برای میوه تازه است به آن بی توجهی می کردند، اما به مرور زمان مشخص شد رنگ آمیزی میوه به یک کار دائمی برای گروه تبدیل شده است. وی افزود: امیدواریم نظارت بر اقدامات این گونه افراد که اعتماد جامعه را تهدید می کند یا آنها را تهدید می کند، هر روز بیشتر شود تا از سال های بعد هر میوه در فصل خود با رنگ و طعم و سلامت طبیعی به دست مردم برسد. و سود آن بیشتر از آن خواهد بود که دست دلالان به جیب باغداران روستا بیفتد.

میوه هایی که به طور طبیعی نمی رسند طعم خوبی ندارند

وی افزود: بعد از گاز زدن این میوه ها معلوم می شود طعم مطبوعی ندارند اما برای مشتریان راحت است. مردم مواظب باشند با عدم استقبال از خرید این گونه مرکبات افراد سودآورتر را تشویق به ورود به این مناطق نکنند.»

ابراهیم حسنی، رئیس اتحادیه میوه و تره بار رشت در این باره به ایسنا گفت: دو ماه پیش مطلع شدیم که در استان همجوار از پرتقال برای تغییر رنگ پوست استفاده می شود که روش خوبی نیست و این موضوع باعث شده است. متوقف شده است.”

وی افزود: متأسفانه هرجا که پول و سود بیشتر باشد عده ای تمام تلاش خود را می کنند تا در این زمینه سوء استفاده کنند.

مرکبات دیگر رنگ نمی شوند و در بازار طبیعی موجود هستند

حسنی ادامه داد: در حال حاضر مرکبات موجود در بازار به صورت طبیعی روی چوب رنگ می شوند و هیچ میوه ای رنگ نمی شود. وی افزود: اعتراضات گیلان و تهران پیش بینی می کند که در سال آینده شاهد رنگ آمیزی مرکبات نارس نباشیم.

  Mostbet Kabddi Betting & Сoefficients & Bonus Garthor Com

رئیس اتحادیه میوه و تره بار رشت گفت: امسال بار مرکبات زیاد و از قیمت مناسبی برخوردار است که می توان گفت نارنگی و پرتقال نسبت به سایر اقلام موجود در بازار ارزانتر است. حسنی افزود: پیش بینی می شود با توجه به فراوانی مرکبات امسال مشکلی برای تحویل میوه در شب عید وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید