آیا دلار در آینده رشد می کند؟

424354 306 خبر مرکزی

خدا تو را حفظ کند| با آغاز هشتمین دور مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، اخبار مثبت و منفی درباره توافق یا شکست وین سناریوهای متفاوتی را برای کاهش یا افزایش قیمت ارز در آینده ایجاد کرده است. دلیل روشنی برای رد نیست تایید این خبر در دسترس نیست، اما خوش بینی به تغییر در روابط اقتصادی ایران، احتمال رشد صادرات نفت و پتروشیمی در کنار افزایش قیمت جهانی نفت و بازگشت ارزهای بلوکه شده، نویدبخش بهبود ذخایر ارزی، عرضه و کاهش است. آنها می گویند که من بوی بهبود در جهان را حس می کنم.

البته برخی از تحلیلگران ارزی با نگاه کلی تری به نوسانات نرخ ارز معتقدند حفظ شاخص نرخ ارز بالای 25 هزار تن و تاثیرات میان مدت آن بر قیمت کالاها و خدمات، بازگشت قیمت ها را با مشکل مواجه می کند. از بالا آمدن

شرح

اوایل مردادماه بود که قیمت اسکناس آمریکایی با غلبه بر مقاومت مهم 25 هزار تنی راه را برای صعود هموار کرد و در کمتر از یک ماه با 2000 تن افزایش 27 هزار تنی وارد کانال شد و به 750 تومان رسید و در بازگشت. مساحت 27 هزار تومانی در روند نزولی قرار دارد، اما نگرانی مردم از این نوسانات و تاثیر مستقیم آن بر وضعیت معیشتی سوالاتی از جمله:

آیا دلار در آینده رشد می کند؟

آیا موفقیت برجام در تحقق کاهش نرخ ارز و کاهش تورم واقع بینانه است؟ برای پاسخ صحیح به این سوالات می توان به مذاکرات وین از دو منظر مجزا یعنی دستیابی به یک توافق مشترک یا توافق موقت نگاه کرد، در حالی که توافقات بی اثر می ماند و سناریوهای متفاوتی برای پیش بینی نرخ ارز بیان می شود.

  جوان ترین قهرمان موتور کراس ایران; اعجوبه بال می پوشد

سناریوی اول

مناسب ترین نتیجه، توافق کامل ایران در مذاکرات 1+4 و لغو تحریم ها است که امیدها را برای بهبود تجارت خارجی و صادرات به کشورهای همسایه، افزایش درآمدهای دولت و در نهایت افزایش عرضه ارز ایجاد می کند.

به عبارت دیگر، نهایی شدن مذاکرات و پذیرش ضمانت‌های ایران توسط تیم مذاکره‌کننده که شرکت‌ها می‌توانند بین 4 تا 6 سال با ایران همکاری کنند و ارائه ضمانت‌های حقوقی و سیاسی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا قطعاً خواهد بود. موج امید ایجاد کنید این بهترین انگیزه برای سرمایه گذاری داخلی و عاملی برای کاهش خروج پول از کشور و بهبود وضعیت اقتصادی است.

از دیدگاه این دسته از فعالان بازار در بلندمدت می توان شاهد کاهش و ثبات نرخ ارز در محدوده 20 تا 23 هزار تنی بود.

سناریوی دوم

سناریوی دوم موقتی و ناکارآمد بودن توافق هسته ای است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری در واکنش به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد مذاکرات وین، گفت: همه چیز بستگی به این دارد که ایران چه چیزی سر میز مذاکره یا وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری بیاورد. وی به برجام گفت که مذاکرات بیشتر طول می کشد، در حالی که سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که هیچ بن بست حل نشده ای در مذاکرات وین وجود ندارد و توافقات زیادی حاصل شده است.

برخی کارشناسان ارزی معتقدند با توجه به جمع آوری اظهارات و شنیده ها از ایران و خارج از کشور و ایجاد فضای شوم، نوسان قیمت دلار در منطقه 27 هزار تنی طبیعی است. اما آن آتش زیر خاکستر است و شکست در مذاکره، فضایی از عدم اطمینان را در روابط بین‌الملل ایران و آینده اقتصاد ایجاد می‌کند و زمینه را برای یک مدل رو به رشد فراهم می‌کند.

  برگزاری اولین جلسه تعیین بسته های اجتماعی بازنشستگان

گروهی دیگر معتقدند بازار دیگر به رویدادهای سیاسی حساس نیست و تحریم ها طی دو سال گذشته اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است و به عبارت ساده تر، بازار ارز از این اخبار اشباع شده است، بنابراین نگران نباشید. افزایش قیمت ها

سناریوی سوم

تحلیلگران فنی معتقدند برای درک و پیش بینی روند آتی هر بازار کافی است به قیمت ها توجه کرد زیرا همه چیز در آن گنجانده شده و تاریخ تکرار می شود.

معامله گران بنیادی تاکید می کنند که سقف قیمت دلار همان 32 هزار تنی است که در مهرماه 1395 رعایت شد و با وجود اخبار اولیه از برجام و آثار آن، احتمال افزایش دوباره دلار وجود دارد و البته گروهی از معامله گران فنی معتقدند که تحت تأثیر عوامل سیاسی روانشناسی در جامعه نباید تصمیم به خرید یا فروش داشته باشد و طبق قانون نیوتن حرکت تعادلی بازارها در جهتی منطقی و با توجه به متغیرهای عمده کلان اقتصادی است و افزایش منابع ارزی در آینده ممکن است باعث کاهش بهره شود. نرخ ها در بلند مدت

سناریو 4

معامله گران ارز همواره به بازارهای موازی نگاه می کنند، شاخص کل بورس از ابتدای سال از 1.2 میلیون واحد به 1.5 میلیون واحد تغییر کرده است و اکنون با کاهش شاخص از 1.2 میلیون واحد تا 1.3 میلیون واحد در نوسان است. .

به گفته فعالان بازار، ناتوانی شاخص تالار شیشه ای به دلیل نگرانی سهامداران از شکست مذاکرات در وین یا بی اعتمادی به وعده های دولت و این عامل می تواند زمینه را برای ورود پول به سایر بازارهای موازی مانند ارز و ارز فراهم کند. طلا و افزایش قیمت..

  600 قو در دو روز کشته شدند!

دیدگاهتان را بنویسید