آیا دلارهای آزاد شده قبل از ورود به ایران خرج شده است؟

آخرین خبر منابع مسدود شده حاکی از آن است که 3.5 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد شده است. منابعی که از عراق یا کره جنوبی منتشر نشده است.

اکنون سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که چون در تحریم هستیم، اطلاعات دقیقی از منبع آزادسازی دلارهای بلوکه شده ارائه نکرد. اما او همچنین انتشار این منابع را تایید کرد.

اما نکته مهم دیگری را بیان کرد. حاتب زاده گفت: ما منابع زیادی در خارج از کشور داشتیم. ما به تدریج آنها را آزاد می کنیم. به محض ورود کالاهای اقتصادی به کشور، به این معناست که همه آنها به تدریج وارد کشور می شود».

واردات کالا با ارزهای بلوکه شده

بیانیه ای که نشان می دهد بخشی از منابع بلوکه شده کشور آزاد شده اما وارد کشور نشده است و دولت با استفاده از منابع ارزی مسدود شده اقدام به واردات کالا کرده است. یعنی دلارهای بلوکه شده قبل از ورود به ایران خرج شده و ارز جدیدی وارد کشور نمی شود.

این در حالی است که دولت بارها وعده داده است که دلارهای بلوکه شده ایران به زودی آزاد می شود که این امر قیمت دلار را بالا می برد و بر قیمت دلار تاثیر می گذارد. البته در ماه های اخیر بازار واکنشی به چنین اخباری نشان نداده است. به نظر می رسد معامله گران بر این باورند که دولت با انتشار خبر آزادسازی منابع بلوکه شده می خواهد بازار را کنترل کند و انتشار مداوم این خبر جنبه درمانی برای بازار ارز دارد.

اما اکنون حتی امید به بازگشت دلارهای بلوکه شده نیز از بین رفته است و به نظر می رسد دولت می خواهد با بخشی از این منابع وارد کشور شود. البته در بحبوحه اپیدمی کرون، دولت بارها پیشنهاد کرده است که این واکسن با برخی از منابع ارزی مسدود شده آن در کشورهای دیگر معرفی شود.

  قرارهای خانوادگی در وزارت حریم خصوصی

اما نکته مهم دیگری در مورد منابع مسدود شده ایران وجود دارد. بارها عنوان شده است که دولت معادل ریالی این منابع را از بانک مرکزی گرفته است و در صورت آزادسازی این منابع تاثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.

مجموع دارایی های بلوکه شده ایران

مجموع دارایی های بلوکه شده ایران در سایر کشورها چقدر است؟ بر اساس اظهارات پراکنده مقامات ایرانی، حدود 40 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بلوکه شده است. ایسنا، اخیراً در گزارشی به نقل از پایگاه خبری آسیا تایمز، مجموع دارایی های خارجی بلوکه شده ایران را 100 میلیارد دلار برآورد کرده است.

چین بزرگترین شریک اقتصادی تهران با 20 میلیارد دلار بزرگترین بدهکار ایران است و پس از آن کره جنوبی با 8 میلیارد دلار و هند با 7 میلیارد دلار قرار دارند. اگر رقم دارایی های بلوکه شده ایران 100 میلیارد دلار باشد، می توان گفت حداقل معادل درآمد نفتی ایران در 3 تا 4 سال است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید