آیا حیوانات حس ششم بلایای طبیعی را پیش بینی می کنند؟

فرادید| حیوانات کارهای شگفت انگیزی انجام می دهند. پرندگان برای مهاجرت مسافت های طولانی را طی می کنند. نهنگ ها در اقیانوس های وسیع با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. زنبورهای عسل شبیه گلهای آشنا هستند. کلاغ ها می توانند چوب را به ابزار تبدیل کنند. سگ ها وقتی صاحبشان به خانه می آید احساس می کنند. فیل ها می توانند صداها را تقلید کنند. میمون ها ریاضی ساده انجام می دهند. میمون ها می توانند آثار هنری بسازند.

آیا حیوانات نیز می توانند در صورت وقوع بلایای طبیعی به ما هشدار دهند؟

چند روز قبل از سونامی بزرگ در آسیا، مردی که در تایلند زندگی می کرد، هزاران مورچه را تماشا می کرد که از ساحل به سمت جنگل می شتابند. بر اساس گزارش های دیگر، فیل ها 10 روز قبل از فاجعه در مکانی بالاتر فریاد می زدند و می دویدند. حیوانات باغ وحش در قفس خود پنهان شدند و سگ ها حاضر به بیرون آمدن نشدند.

علیرغم دهه ها تحقیق، دانشمندان نمی دانند چگونه زلزله و سونامی را پیش بینی کنند. شاید حیوانات بتوانند در این زمینه بهتر عمل کنند.

حس ششم حیوانات برای پیش بینی بلایای طبیعی

برخی از مردم می گویند که حیوانات نوع خاصی از قدرت برای درک آینده دارند. آنها آن را “حس ششم” می نامند، بالاتر و فراتر از حواس پنج گانه ای که معمولاً در مورد آنها صحبت می کنیم – چشایی، بویایی، لامسه، بینایی و شنوایی.

با این حال، جان کاپریو می گوید که شواهد علمی کمی برای حس ششم این حیوان وجود دارد. او یک نوروبیولوژیست در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در باتون روژ است. او طعم و بوی ماهی را مطالعه می کند.

کاپریو می‌گوید که اگر گزارش‌های مربوط به فرار حیوانات از خطر واقعاً درست باشد، حیوانات باید به احساسات واقعی پاسخ دهند، نه اینکه از یک نوع مرموز ادراک ماورایی استفاده کنند.

او گفت: «اینها رویدادهای عجیب و غیر طبیعی نیستند. در طول نسل‌ها، حیوانات حواس خود را به گونه‌ای توسعه داده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد صداها، بوها، ارتعاشات یا سایر احساساتی را که انسان قادر به انتشار آنها نیست، منتشر کند.

  توجه؛ راست غذا نخورید!

محدوده وسیع

حس ششم حیوانات برای پیش بینی بلایای طبیعی

ما همیشه از حواس خود برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنیم، از بوی کافه که به شما می‌گوید نزدیک ناهار است تا چهره معلمتان که به شما می‌گوید در آستانه امتحان است.

اما چیزهایی در دنیا بیشتر از چشم، بینی، پوست، گوش و زبان وجود دارد. دانشمندان راه های غیرمنتظره مختلفی را کشف کرده اند که حیوانات و حتی مردم در سراسر جهان می توانند احساس کنند.

از یک طرف، طیف وسیعی از نور و صدا وجود دارد که فراتر از چیزی است که ما معمولاً می بینیم یا می شنویم.

چشم انسان فقط با طول موج های خاص (از بنفش تا قرمز) می تواند نور را تشخیص دهد. برخی از حیوانات می توانند اشعه ماوراء بنفش یا مادون قرمز را تشخیص دهند.

فرض کنید فقط آبی، سبز و زرد را دیدید. احتمالاً از اینکه همه ماشین‌ها پشت چراغ قرمز توقف می‌کنند، تعجب کرده‌اید، زیرا نمی‌دانید چراغ‌های راهنمایی قرمز هستند. در عوض، ممکن است فکر کنید که ماشین‌ها ماشین‌های بیگانه‌ای هستند که دارای ESP هستند و به طور جادویی می‌دانستند چه زمانی باید متوقف شوند.

به طور مشابه، بسیاری از پرندگان و حشرات سایه هایی از اشعه های فرابنفش و مادون قرمز را می بینند که چشمان ما برای گرفتن آن ها مجهز نیستند. دیدن این انواع مختلف نور به آنها کمک می کند تا زنده بمانند، ارتباط برقرار کنند و از دست شکارچیان فرار کنند.

زوایای ما روی محدوده خاصی از صداها تنظیم شده است، صداهایی که فرکانس هایی بین 20000 تا 20000 هرتز دارند. یک هرتز برابر با 1 سیکل (یا ارتعاش) در ثانیه است. با افزایش فرکانس، ارتفاع نیز افزایش می یابد.

فیل ها ممکن است قادر به تشخیص صداها و ارتعاشات در فرکانس های پایین باشند و به آنها اجازه می دهد زلزله های قریب الوقوع را حس کنند. فرکانس هایی که مردم نمی توانند آنها را تشخیص دهند.

سگ ها می توانند صداهایی تا 45000 هرتز را بشنوند. خفاش ها می توانند تا 120000 هرتز را بشنوند. دلفین ها و برخی ماهی ها می توانند فرکانس های بالای 200000 هرتز را بشنوند.

  آیا عفونت گوش باعث سرگیجه و سردرد می شود؟

از سوی دیگر، فیل‌ها و نهنگ‌ها در فرکانس‌هایی با هم ارتباط برقرار می‌کنند که کمتر از فرکانس‌هایی است که ما پیدا می‌کنیم. کاپریو می‌گوید مگس‌ها می‌توانند حتی فرود یکدیگر را بر روی تیغه‌ای از علف بشنوند.

توانایی شنیدن چیزهایی که نمی شنویم می تواند به توضیح رفتار عجیب حیوانات کمک کند. به عنوان مثال، اگر سگ شما ناگهان شروع به پارس کند، ممکن است چیزی را بشنود که گوش شما نتواند آن را تشخیص دهد.

طعم فوق العاده

حس ششم حیوانات برای پیش بینی بلایای طبیعی

برخی از حیوانات به حواس متکی هستند که انسان به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کند.

به عنوان مثال، سگ ها به دلیل حس بویایی قوی خود شناخته می شوند. آنها می توانند بوی خاصی را کیلومترها دورتر تشخیص دهند.

به همین ترتیب، گربه ماهی ها حس چشایی فوق العاده ای دارند. تمام بدن آنها از سر تا پا با جوانه های چشایی پوشیده شده است که به آنها اجازه می دهد دنیای شیمیایی اطراف خود را تشخیص دهند.

کاپریو می گوید: “گربه ها زبان های شناور با بینی های بزرگ هستند.” اگر ما اینگونه خلق شده بودیم، می توانستیم با زانو و آرنج چیزها را بچشیم. تصور کنید غلت زدن در یک تخته شکلات چگونه خواهد بود!

کاپریو گربه ماهی و دیگر گونه های ماهی را مطالعه می کند تا بفهمد چرا حیوانات دارای دو سیستم حسی شیمیایی متفاوت برای چشایی و بویایی هستند، حتی اگر این حواس اطلاعات یکسانی داشته باشند.

لرزه نگاری

حس ششم حیوانات برای پیش بینی بلایای طبیعی

وقتی نوبت به اندازه گیری زمین لرزه ها و سونامی ها می رسد، احتمالاً مهم است که ارتعاشاتی را که روی زمین ایجاد می کنند، احساس کنید.

همه پستانداران، از جمله انسان، حسگرهای بسیار حساسی به نام سلول‌های پاکین در پوست و سایر غشاها دارند. گرینسپن گفت: «در آزمایش‌های آزمایشگاهی، افراد وقتی پوست خود را به عمق تنها یک دهم میکرون فشار می‌دهند، می‌توانند یک چنگال تنظیم ارتعاشی را احساس کنند. در مقایسه، عرض موی انسان 100 میکرون است.

حتی اگر چنین حس دقیقی از ارتعاش داشته باشیم، به اندازه حیوانات در دنیای واقعی از آن استفاده نمی کنیم. حیوانات همیشه در تماس مستقیم با زمین هستند. ما انسان ها دیگر این کار را نمی کنیم. ما کفش و لباس داریم. ما به افراد دیگر، مناظر و صداها توجه می کنیم. سلول های پازین به خصوص در پنجه فیل ها و سایر موجودات و در روده گربه ها فراوان است.

  رفتار سازمانی حرفه ای مهمترین عنصر فرهنگ سازمانی بانک D است.

بنابراین، اگر حیوانی در اطراف ایستاده یا دراز کشیده باشد، می تواند رد پای شکارچیانی را که به سمت خود می آیند احساس کند. حیوانات در آسیا ممکن است زلزله و سونامی را با هیولایی که برای خوردن آنها آمده اشتباه گرفته باشند. در پاسخ آنها به سمت مخالف دویدند و در نهایت فرار کردند.

همچنین ممکن است چیزی در ایده حس ششم وجود داشته باشد، اما با پیچ و تاب. به نظر می رسد حیوانات چیزهایی را حس می کنند که واقعی هستند، اما فراتر از درک ما.

به عنوان مثال، مارهای گودال دارای سیستم جستجوی گرما هستند. و پرندگان، قورباغه ها، سمندرها و سایر حیوانات می توانند میدان مغناطیسی زمین را برای جهت گیری و یافتن مسیر خود حس کنند.

سرنخ های قوی

حس ششم حیوانات برای پیش بینی بلایای طبیعی

اگرچه دانشمندان هنوز از دانستن این که چرا حیوانات این گونه رفتار می کنند فاصله زیادی دارند، اکثر آنها متقاعد شده اند که باید توضیحی منطقی وجود داشته باشد. توضیحات زیادی برای درک حواس با جستجوی سرنخ های محکم وجود دارد.

مطالعه فیزیک و شیمی حواس حیوانات ممکن است هرگز همه چیز را در مورد چرایی رفتار حیوانات به روشی که انجام می دهند توضیح دهد. با این حال، تحقیقات بیشتر می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم ماهی، گربه، فیل یا موش بودن چگونه است. از دیدگاه آنها، جهان باید به نظر، بو، مزه، صدا و احساس بسیار متفاوت از آنچه برای ما است متفاوت باشد.

با توجه به دنیای حیوانات، ما می توانیم یاد بگیریم که چگونه از خود در برابر زلزله، آتشفشان، سونامی و سایر بلایای طبیعی محافظت کنیم.

منبع: Sciencenewsforstudents

دیدگاهتان را بنویسید