آیا جذابیت بورس از بین رفته است؟!

روند نوسان و منفی در بازار سهام به شدت در حال پیشرفت است. از سوی دیگر وارد پنجمین ماه سال شدیم اما سهامداران همچنان نه تنها حمایت سیاسیون از بورس را نمی بینند بلکه احساس می کنند وعده هایشان محقق نشده است.

در این میان برخی از سهامداران خرد و حقیقی که در بازار حضور دارند و مایل به سرمایه گذاری هستند، با پرسش های زیادی در خصوص سرمایه گذاری های آتی و جهت گیری گروه ها و صنایع مختلف در بورس مواجه هستند. آیا در چنین فضایی تفاوتی در اصل ماجرای سرمایه گذاری در صنایع بورس وجود دارد یا خیر؟ آیا امیدی به بهبود وضعیت سرمایه خود داریم یا خیر؟

احتمال رکود در تمامی بورس ها

در فضایی که بازار ریزش می کند و روزها یکی پس از دیگری می گذرد، این پیش بینی از سوی برخی کارشناسان مطرح شده است که پس از انتشار گزارش های نسبتاً مطلوب برای فصل بهار شرکت ها و برگزاری مجامع، شاهد بازگشت قیمت ها خواهیم بود. رونق به بازار اما بررسی روند معاملات اخیر در روزهای اخیر تا حدودی گمانه زنی ها در مورد احتمال روند تعادلی بورس را وارد فاز جدیدی از عدم قطعیت کرده است.

در روزهای اخیر بازار نه تنها ریزش داشته بلکه شاهد خروجی های بیشتری نسبت به گذشته بوده است. در این شرایط که بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار روزهای مساعدی را سپری نمی کند و از نوسانات، تورم و درهم تنیدگی بورس با سیاست های سیاسیون گلایه و انتقاد دارند، برخی از آنها چشم به راه ماه های آینده هستند.

آنها معتقدند عملکرد گزارشگری برخی از صنایع در سه ماهه اول سال 1401 نشان می دهد که برخی از آنها چشم انداز مثبتی نسبت به سایر شرکت ها در نیمه دوم سال برای بازگشت به روند تعادل دارند.

گمانه زنی آنها حاکی از مولد بودن وضعیت برخی صنایع در ماه های آینده است. پیش بینی ای که موافقان و مخالفانی دارد چرا که از یک سو برخی کارشناسان معتقدند مبدع سیاست اقتصادی بورس مسیر و روشی را در پیش گرفته که به وضعیت خروج سرمایه و زیان آن دامن می زند.

  شاهکاری که اشک تو را در می آورد

آنها همچنین به موضوع احیای برجام و قرار دادن این موضوع در هاله بلاتکلیفی برای بازار و سرمایه گذاران اشاره می کنند که منجر به تاثیر قابل توجه تورم و افزایش ارزش ارز بر وضعیت بازار شده است.

بی ثباتی در سیاست اقتصادی و تصمیمات خلق الساعه از دیگر مواردی است که در گفت و گوهای خود به آن اشاره می کنند. از سوی دیگر برخی دیگر از کارشناسان معتقدند ماه های آینده شاهد رشد بیشتر صنایع در بورس به ویژه فولاد، سیمان، پتروشیمی، مواد غذایی، دارویی، فلزات اساسی و اوره خواهیم بود.

آنها معتقدند بورس در نهایت مانند سایر بازارهای موازی خود را با تورم منطبق خواهد کرد و شاهد رشد آن خواهیم بود.

این گروه از کارشناسان بر این باورند که سیاست گذار در ماه های آینده متوجه خواهد شد که باید از بازار سهام و همچنین سایر بازارهای مالی مراقبت و حمایت کند. کارشناسان در گفتگو با روزنامه دنیای اختاز نظرات مثبت و منفی خود را در این زمینه بیان کرده اند.

در بورس شاهد رشد در تمامی صنایع خواهیم بود

علی بهشتی روی، کارشناس بازار سرمایه: مهمترین دلیل و عاملی که می تواند برخی از گروه ها و صنایع سهامی را در ماه های آینده جزو سودآورترین گروه ها قرار دهد، اخبار بنیادی و تحلیلی شرکت ها است. باید به این نکته توجه داشت که اخیرا در فضای اقتصادی کشور ما اتفاقات زیادی رخ داده است که همگی به نوعی بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده اند.

از جمله این رویدادهای تاثیرگذار می توان به تورم، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت محصول و … اشاره کرد. تاثیر این اتفاقات را می توان در صورت های مالی شرکت ها مشاهده کرد اما در قیمت نهایی آنها نه.

نکته دیگری که در این خصوص باید به آن اشاره کرد این است که بازارهای موازی در بازار سرمایه رشد قابل قبولی داشته و تورم آنها را متزلزل کرده است، اما در بازار سرمایه سهامداران دائماً با این موضوع سروکار دارند و این سوال را مطرح می کنند که چرا بازار سرمایه به سرعت حرکت نمی کند. با تورم و حرکت نکردن در پاسخ به این افراد باید گفت که بازار سرمایه همیشه دیر به این مشکل واکنش نشان داده است اما پیش بینی من برای این وضعیت این است که به احتمال زیاد ناشی از تورم است. در همه صنایع در بورس شاهد رشد خواهیم بود، اما زمان این رشد فعلا به تعویق افتاده است، اما در آینده نزدیک فنر فشرده ای که رشد بورس را متوقف کرد باز خواهد شد و این زمانی است که سیاست گذاران دوباره به بازار سرمایه فکر کنید و استفاده کنند.

  جدیدترین محصول شورولت; بزرگ، ساکت و تمیز

جذابیت بازار از بین رفته است

مهدی افنانی، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به وضعیت فعلی بورس و خروج سرمایه گذاران واقعی از بازار و عدم ورود پول واقعی، پیش بینی می کنم هیچ یک از گروه های بورس در ماه های آینده سودآور نباشند زیرا متأسفانه بازار ضرر کرده است. جذابیت آن به چند دلیل این دلایل این روزها برای اکثر مردم و سهامداران روشن است.

از جمله این دلایل می توان به گرانی ارز، تورم، بی ثباتی فضای اقتصادی کشور، عمل نکردن به وعده های دولتمردان و… اشاره کرد. نمونه بارز این اتفاقات را می توان در افزایش نرخ سود بانکی مشاهده کرد که بازار سهام را روز به روز بی ثبات کرده و جذابیت خود را برای سهامداران از دست می دهد.

علاوه بر این، در حوزه‌های کلان اقتصادی، شاهد رفتارهایی هستیم که به نوسانات بازار سهام دامن می‌زند. نمونه ای از این مشکل، تصمیم گیری در مورد برق و سایر حامل های انرژی است. در مجموع همه این اتفاقات بازار را با بلاتکلیفی مواجه کرد و می توان گفت بعید به نظر می رسد که گروه ها در ماه های آینده سودآور باشند اما اگر فرض کنیم به زودی از بورس حمایت می شود یا تصمیمات مردم ال. – مداخلات ساعا و سفارشی برچیده می‌شود گروه‌هایی هستند که از نظر گزارش‌های فصلی، فنی و مونتاژی احتمالاً می‌توانند در ماه‌های آینده جزو سودآورترین گروه‌های بورسی باشند. بهبودها جزو اولین موارد در این گروه هستند.

این گروه در بازار به همان اندازه ارزش دارند و البته اگر حمایت بورس و ثبات وضعیت اقتصادی کشور را فرض کنیم می توانند جزو سودآورترین گروه ها باشند. همچنین برخی پتروشیمی ها مانند تولیدکنندگان اوره را می توان در گروه های دیگری قرار داد که عملکرد بالایی دارند. موضوع دیگری که ما در پیش بینی خود برای ماه های آینده داریم، بحث در مورد احیای یا عدم احیای برجام است.

  ایران به دلیل تغییرات اقلیمی در محاصره است

در صورت احیای برجام، گروه بانکی نیز می‌تواند جزو پردرآمدترین گروه‌های مردمی باشد، اما در این بین، گروهی با برجام یا بدون برجام، در ماه‌های آینده در میان گروه‌های پردرآمد قرار خواهند گرفت.

این گروه خودروهایی هستند که اگر صحبت از جابجایی بلوک های حالت باشد، احتمالاً سودآور هستند. امروزه گروه های جهانی نیز متاثر از تحولات بین المللی هستند. فولاد مبارکه و هخشتی از جمله گروه هایی هستند که گزارش های خوبی دارند.

در گروه های غذایی به دلیل تورم احتمالا بازده خوبی را شاهد خواهیم بود. داروها هم گزارش های خوبی دارند. این گروه با توجه به اتفاقاتی که در ارز ترجیحی رخ داده حاشیه سود خوبی هم دارد اما با همه این صحبت ها و پیش بینی ها نگرانی امروز بازار تصمیمات خلق الساعه است.

بازار می بیند که تصمیمات اقتصادی جهت خاصی ندارد و نوسانی در جو حاکم است، بنابراین می ترسند که شاهد خروج وجوه از بورس باشیم. در پایان در خاتمه لازم به ذکر است که بهبود وضعیت بازار در گرو برقراری ثبات اقتصادی در کشور است.

شرایطی که سرمایه گذار از تصمیماتی که یک شبه گرفته و اجرا می شود نمی ترسد و به راحتی می تواند فضای مورد نظر را برای سرمایه گذاری انتخاب کند.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید