آیا تا به حال در شب یلدا هندوانه خوانده اید؟!

هندوانه؛ یکی از ارکان اصلی سفره شب یلدا همیشه به شیوه های جذابی تزیین می شود، اما چرا هندوانه؟

برگزاری مراسم در یلدا، اگر بتوان آن را جشن نامید، یک آیین خانوادگی است و مجالس منحصر به اقوام و دوستان نزدیک است. در کتب و اسناد تاریخی اشاره ای به برگزاری مراسم شب یلدا نشده است.

ابوریحان بیرونی از جشن روز اول دی ماه به نام خرم روز در حکومت و پادشاهی یاد می کند. نامی از شب یلدا نیست و شاید به همین دلیل تعطیلات خانوادگی و عمومی و غیر رسمی یلدا باشد.

آیین و جشن شب یلدا یا شب سله بزرگ هنوز در تمام سرزمین های کهن ایران و در میان همه اقشار و خانواده ها برگزار می شود.

یلدا یک جشن و جشن خانوادگی است. اقوام نزدیک در شب یلدا در خانه بزرگ خانواده جمع می شوند و در اوایل سرمای زمستان دور کرسی می نشینند و تا نیمه های شب میوه و آجیل و غذا می خورند و به فال حافظ گوش می دهند.

هندوانه و ارتباط آن با گردی زمین

یکی از دلایلی که هندوانه شب یلدا می خوریم ظاهر آن است که ما را به یاد زمین می اندازد. گرد بودن هندوانه مانند رو به روی یک سیاره سبز است. رنگ سبز هندوانه یادآور و نماد رفاه و زندگی روی زمین است.

اگرچه تصور کروی و گرد بودن زمین جدید تلقی می شود، اما ایرانیان باستان معتقد بودند که زمین گرد است که حتی در آداب و رسوم دیگر مانند شناور بودن سیب در آب هنگام سرو سفره نیز دیده می شود.

  Au Casino Online No Deposit Bonus

هندوانه و زمین نماد باروری هستند

از سوی دیگر، این سرزمین در نزد ایرانیان باستان نماد حاصلخیزی بوده و برای ایرانیان که از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کردند، از اهمیت خاصی برخوردار بود.

تا جایی که ایزد سپندارمذ، خدای نگهبان زمین، یکی از خدایان مهم ایرانیان باستان به شمار می رود که بر او تکیه کرده است. از میان تمام میوه های شب یلدا، هندوانه تنها میوه ای است که نماد زمین است.

رنگ سبز زمین و توسعه

اصرار بر انتخاب هندوانه سبز فقط رسیدن میوه نیست. هندوانه سبز نماد رفاه و زندگی روی زمین است.

رنگ قرمز هندوانه و نمادهای آن

اگرچه هندوانه‌هایی که رنگ چندان قرمز ندارند، گاهی طعم شیرینی دارند، هندوانه‌های بالغ قرمز هستند. هر چه هندوانه قرمزتر باشد احتمال رسیدن آن بیشتر است. یکی از دلایلی که در شب یلدا هندوانه می خورید قرمزی و شیرینی هندوانه است. این رنگ قرمز نماد عشق، دوستی، رفاه، آسایش و زندگی آرام در سایه رفاه و سرسبزی است.

گرد بودن هندوانه

اگر به سایر میوه های مورد استفاده در شب یلدا نگاهی بیندازید، انار را با خواصی که به عنوان هندوانه دارد در سفره شب یلدا نیز مشاهده می کنید. انار با رنگ قرمز و ظاهر کروی (گرد) کروی بودن زمین را نشان می دهد و یادآوری می کند. معمولا در این میز گرد از میوه های گرد استفاده می شود.

رنگ سفید هندوانه ای

بین لایه سبز بیرونی هندوانه و خود هندوانه که قرمز رنگ است، یک لایه سفید وجود دارد که حتی این قسمت از هندوانه به دلیل رنگ سفیدش نماد صلح، هماهنگی، آرامش و آسایش است.

  هواشناسی ایران امروز 14:09/09

نماد تخمه هندوانه چیست؟

مغز یا تخمه هندوانه که در برخی مدل ها حتی کباب و آجیل مصرف می کند، نشانه باروری و گسترش نژادهای مختلف بشری در زمین است. از طریق کاشت این دانه ها از خاک است که گیاهان جدید هندوانه ظاهر می شوند و این باروری نمادی از نژاد رو به رشد مردم روی زمین است.

خواص خوردن هندوانه در شب یلدا

هندوانه یادآور گرما و گرمای تابستان است. اعتقاد بر این است که اگر در شب یلدا مقداری هندوانه بخورید در طول زمستان طولانی از سرما و بیماری افسرده نخواهید شد و این باور با خواص هندوانه سرشار از ویتامین های A، B و C همخوانی دارد.

ارزش غذایی هندوانه: 90 درصد بافت هندوانه را آب تشکیل می دهد. در نتیجه برای رفع تشنگی بسیار مفید است. با توجه به آب فراوان در این محصول، برای پیشگیری و از بین بردن سنگ کلیه، خوردن آن بسیار توصیه می شود.

هندوانه منبعی غنی از بتاکاروتن و لیکوپن است که آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و همانطور که ثابت شده آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از ابتلا به سرطان در انسان پیشگیری می کنند، بنابراین این باور که خوردن هندوانه کمتر بیماری محسوب می شود، پنهان می ماند.

هندوانه از آسیب های جزئی پوست جلوگیری می کند. باعث دفع بیشتر و سریعتر مواد زائد از بدن و شادابی و طراوت پوست می شود. درصد قند کمی دارد و کالری آن بسیار کم است.

بسیاری از خانواده ها برای لذت بردن و تزیین سفره زیبای شب یلدا اقدام به طراحی و تزیین میوه ها به خصوص هندوانه می کنند و آن را به اشکال و طرح های مختلف می سازند.

  بهترین آپارتمان های ساحلی کیش را معرفی کنید!

تمام خواص و ویژگی های هندوانه برای سلامتی و لذت بردن از طعم را به کنار، امشب فال هندوانه را آماده می کنیم. اگرچه این رسم در همه شهرهای ایران شناخته شده نیست، اما مثلاً در شهر تالش مرگ پس از خوردن هندوانه با پوست انجام می شود.

برای به دست آوردن این فال، پوست هندوانه ای که خورده را به چهار قسمت تقسیم می کنند. پوست هندوانه یکی پس از دیگری. اما اهمیت هر حالت فال چیست؟

اگر دو تکه پوست هندوانه سبز و دو تکه سفید باشد، فال آنها خوب است (یا بله).

اگر یک قطعه روی قسمت سبز رنگ و سه قطعه روی قسمت سفید بیفتد، فال باطل است و باید دوباره گرفته شود.

اگر چهار قطعه سفید شوند، بدشانسی در کمین است.

اگر هر چهار قطعه سبز شود، فال بسیار خوبی است و روزها برای فرد خوب خواهد بود.

منبع: درخشش جوان

دیدگاهتان را بنویسید