آیا تاثیر طولانی مدت کووید در زنان بیشتر از مردان است؟!

نتایج تحقیقات و بررسی‌های جدید نشان می‌دهد زنان بیشتر از مردان به نوع طولانی‌مدت کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و علائم شدیدتری از خود نشان می‌دهند.

تحقیقات گذشته نشان داده است که مردان پاسخ ایمنی ضعیف تری به COVID-19 دارند و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به موارد جدی تر هستند. با این حال، اکنون محققان می گویند که زنان بیشتر مستعد ابتلا به کووید در درازمدت هستند و بدن آنها تمایل به تجربه و نشان دادن علائم متفاوتی دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، کارشناسان می گویند این تفاوت به این دلیل است که زنان عموماً سیستم ایمنی قوی تری دارند و بدن آنها نسبت به عفونت ها واکنش متفاوتی نشان می دهد.

این بر اساس مطالعه‌ای است که اخیراً منتشر شده است که در آن محققان دریافتند زنان بیشتر از مردان به COVID-19 مبتلا می‌شوند و همچنین احتمال بیشتری دارد که علائم متفاوتی را تجربه کنند. آگاهی از تفاوت‌های جنسیتی اساسی در زمینه تظاهرات بالینی، پیشرفت بیماری و پیامدهای سلامتی COVID-19 برای شناسایی و طراحی منطقی درمان‌های مؤثر و مداخلات بهداشت عمومی که نیازهای بالقوه درمان‌های مختلف برای هر دو را برطرف می‌کند، حیاتی است.

تفاوت در عملکرد سیستم ایمنی بین مردان و زنان ممکن است عامل مهمی در تفاوت های جنسیتی در سندرم کووید مداوم باشد. زنان پاسخ‌های ایمنی ذاتی و سازگار سریع‌تر و قوی‌تری دارند که می‌تواند آنها را از عفونت اولیه و شدید محافظت کند. با این حال، همین تفاوت ممکن است زنان را در برابر بیماری های خودایمنی طولانی مدت آسیب پذیرتر کند.

نویسندگان این مطالعه یافته های 35 مطالعه مختلف در مورد کووید طولانی مدت را بررسی و تجزیه و تحلیل کردند. از طریق این بررسی، آنها امیدوارند که دریابند آیا تفاوت قابل توجهی در طولانی مدت کووید بین مردان و زنان وجود دارد یا خیر.

  برنامه های توسعه صنعت پتروشیمی مارون - تایم نیوز

محققان دریافتند مردان مبتلا به کووید طولانی مدت بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های غدد درون ریز مانند دیابت هستند. زنان بیشتر با مشکلات گوش، گلو و بینی، مشکلات گوارشی، عصبی، پوستی، خلقی و روماتولوژیکی و همچنین خستگی مواجه هستند.

دکتر لیندا گنگ، یکی از مدیران کلینیک سندرم حاد پس از کووید-19 در کالیفرنیا، می گوید این یافته ها ارزشمند هستند. من فکر می کنم مهم است و ممکن است پیامدهایی برای پاتوفیزیولوژی زمینه ای کووید درازمدت داشته باشد. علاوه بر تفاوت‌های ایمنی، سایر ایده‌های پیشنهادی شامل تفاوت‌هایی در فاکتورهای هورمونی یا غدد درون ریز بین مردان و زنان است که باید بررسی شوند.

اعتقاد بر این است که تفاوت هایی در پاسخ ایمنی به عفونت های ویروسی بین دو جنس وجود دارد. همچنین میزان بیشتری از بیماری های خودایمنی در زنان در مقایسه با مردان وجود دارد، بنابراین باز هم این با این ایده که تفاوت هایی در ایمنی وجود دارد مطابقت دارد.

نسبت جنسی غیرطبیعی در سایر سندرم های ناشناخته و پیچیده مانند سندرم خستگی مزمن نیز دیده می شود که دارای ویژگی های همپوشانی با کووید طولانی مدت است.

منبع: HealthLine

دیدگاهتان را بنویسید