آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟

فرادیک| باکتری‌ها و ویروس‌هایی که قرن‌ها در یخ‌ها و یخ‌های دائمی زمین به دام افتاده‌اند، ممکن است با گرم شدن زمین دوباره فعال شوند.

به گزارش فرادید،
در طول تاریخ، انسان ها در کنار باکتری ها و ویروس ها زندگی کرده اند. بدن انسان در برابر انواع ویروس ها و باکتری ها، از آبله گرفته تا طاعون ببونیک، مقاوم شده است و در عوض این موجودات کوچک به روش های جدیدی برای آلوده کردن ما متکی هستند.

ما یک قرن است که به آنتی بیوتیک ها دسترسی داریم. یعنی در همان زمان که الکساندر فلمینگ “پنی سیلین” را کشف کرد. باکتری ها نیز در پاسخ به کشف پنی سیلین به ارگانیسم های مقاوم تری تکامل یافتند. این یک نبرد بی پایان است: چون زمان زیادی را در اطراف عوامل بیماری زا می گذرانیم، گاهی اوقات به بن بست طبیعی می رسیم.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟

تاندرای دائمی منجمد در سیبری

اما اگر با باکتری‌ها و ویروس‌های کشنده‌ای مواجه شویم که هزاران سال است خاموش بوده‌اند و ما از آنها اطلاعی نداریم، چه؟

تغییرات آب و هوایی باعث شده است هزاران سال خاک یخ زده ذوب شود. با ذوب شدن این خاک های یخ زده، ویروس ها و باکتری هایی که در آنها مستقر شده اند به چرخه بیولوژیکی باز می گردند.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟
مهاجرت گوزن شمالی

در آگوست 2016، یک پسر 12 ساله در گوشه ای از توندرای سیبری به نام “شبه جزیره یامال” در دایره قطب شمال جان باخت و حداقل 20 نفر به دلیل سیاه زخم در بیمارستان بستری شدند.

فرضیه پیشنهادی مربوط به این موضوع این بود: یک گوزن شمالی آلوده به سیاه زخم حدود 75 سال پیش در آنجا مرد و لاشه این حیوان در زیر لایه ای از خاک یخ زده به دام افتاد. لاشه تا موج گرمای تابستان 2016 در آنجا باقی ماند و پس از آب شدن زمین یخ زده ظاهر شد.

  قتل دلخراش دختر 5 ساله در تهران

سپس احتمالاً آلودگی لاشه از طریق آب و خاک به محیط اطراف سرایت کرده و در نهایت وارد چرخه غذایی شده است. نزدیک به 2000 گوزن شمالی که در این منطقه چرا بودند آلوده شدند و سپس به انسان سرایت کردند. اما نکته نگران کننده این است که اتفاقات تنها به این پرونده ختم نمی شود.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟
زمین یخ زده در سوالبارد

با گرم شدن زمین، خاک یخ زده در مناطق بزرگتر ذوب می شود. در شرایط عادی، هر تابستان حدود 50 سانتی متر از خاک یخ زده سطحی ذوب می شود. اما گرم شدن کره زمین باعث شده است که لایه های زیرین خاک یخ زده در معرض ذوب شدن قرار گیرند.

بهترین مکان برای زنده ماندن یک باکتری برای مدت بسیار طولانی، حتی یک میلیون سال، “خاک یخ زده” است. این بدان معناست که ذوب شدن یخ می تواند انواع بیماری های عجیب و غریب جدید را آشکار کند.

دمای دایره قطب شمال به سرعت در حال افزایش است که سه برابر بیشتر از سایر نقاط کره زمین است. با ذوب شدن یخ و خاک یخ زده، سایر عوامل عفونی نیز ممکن است آزاد شوند.

آیا بیماری های اجداد ما را می کشد؟

منجمد دائمی در فلات تبت

حال سوال اینجاست که چقدر باید نگران این مشکل باشیم؟

اولین بحث این است که خطر پاتوژن های دائمی یخبندان ذاتاً غیرقابل اندازه گیری است. بنابراین نباید آشکارا نگران آن بود. در عوض، ما باید بیشتر نگران تهدیدات جدی تر تغییرات آب و هوایی باشیم. به عنوان مثال، همزمان با گرم شدن زمین، کشورهای شمالی بیشتر در معرض حملات بیماری های کشورهای جنوبی مانند مالاریا، وبا و تب دنگی قرار می گیرند، زیرا این عوامل بیماری زا در دمای بالاتر زندگی می کنند.

  آدم کشی؛ زن جوان جسد را مومیایی می کند!

دیدگاه دیگر این است: از آنجایی که ریسک موجود قابل اندازه گیری نیست، نباید آن را نادیده گرفت. کلاوری می گوید: «به لطف تحقیقات انجام شده توسط ما و دیگران، این امکان وجود دارد که عوامل بیماری زا بتوانند انسان را احیا کنند و انسان را آلوده کنند… ما نمی دانیم چقدر احتمال دارد، اما می دانیم که ممکن است. اگر عامل بیماری زا برای مدت طولانی با انسان تماس نداشته باشد، می توان گفت که سیستم ایمنی بدن ما برای این ویروس ها آماده نخواهد بود. درنتیجه بله؛ می تواند خطرناک باشد.”

* تحقیق این مقاله مربوط به زمان قبل از شیوع کرونا است.

منبع: BBC World
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید