آیا بورس دوباره جای خود را می دهد؟!

شروین شهریاری| بورس در هفته گذشته همزمان با تشدید نوسانات ارزی شاهد شکل گیری موجی از تقاضا از سوی سرمایه گذاران عمدتا حقیقی بود و روز دوشنبه بهترین عملکرد روزانه 6 ماهه اخیر را به ثبت رساند. اما این فضا طی دو روز آینده به شدت تغییر کرد به طوری که با حاکم شدن مجدد رکود، شاخص بورس در روز چهارشنبه دچار نوسان شد.

این در حالی است که دماسنج بورس به صورت هفتگی 2.9 درصد رشد کرد، بنابراین با نزدیک شدن شاخص به مقاومت روانی و فنی 10.6 میلیون واحدی، باز هم شاهد عقب نشینی و احتیاط خریداران خواهیم بود.

از نظر ارزش معاملات، میانگین‌های کوتاه‌مدت همچنان پایین‌تر از سطح میان‌مدت است که از نظر فنی نشان‌دهنده تداوم شرایط ضعیف قبلی است.

این در حالی است که عدم قطعیت در مورد چشم انداز مذاکرات هسته ای از یک سو و نوسانات قیمت جهانی کالاها و همچنین تلاش برای کنترل قیمت کالاها و ارز در سامانه نیما، سرمایه گذاران را نسبت به چشم انداز کوتاه مدت محتاطانه ترغیب کرده است. بازار سهام . .

بارقه امید در نرخ ارز

با افزایش سرعت نوسانات ارز در بازار آزاد، حساسیت موضوع برای سیاستمداران افزایش یافت و جلسات و صدور بخشنامه های جدید برای محدودسازی کاهش ارزش پول ملی شتاب گرفت. در همین راستا هفته گذشته بانک مرکزی موافقت خود را با فروش اسکناس ارزی به صادرکنندگان در صرافی ها با نرخ ارز آزاد اعلام کرد. این تحول که در نگاه اول با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شد، همچنان با ابهاماتی مواجه بود.

اکثر صادرکنندگان عمده کشور در ازای فروش محصولات خود ارز نقدی دریافت نمی کنند، بلکه ارز خود را از طریق واسطه ها در شبکه صرافی به صورت حواله در سامانه نیما و با نظارت بانک مرکزی انتقال می دهند. مقاصد صادراتی

  وام فوری 300 میلیون تومانی طرح فوری بانک تجارت

از این منظر، این بخشنامه گشایش عمده ای ایجاد نمی کند، به استثنای برخی صادرکنندگان کوچک و مرزی که ممکن است برای انجام تعهدات ارزی خود اسکناس دریافت کنند.

موضوع دیگر این است که متقاضیان اسکناس محدود بوده و نیازهای خود را عمدتاً از طریق مجاری غیررسمی (و نه ثبت اطلاعات در شبکه مبادلاتی) برآورده می‌کنند و برای مقاصد رسمی مانند ارز مسافرتی، هماهنگی‌های لازم از قبل انجام شده است، بنابراین منبع احتمالی چیست. فشار بر نرخ آزاد قابل پیش بینی است. این درخواست حواله برای واردات غیررسمی یا تامین ارز برای انتقال سرمایه است که هدف بخشنامه بانک مرکزی نیست.

در هر صورت نگاهی به روند گذشته نشان می دهد که طی دو سال گذشته اختلاف نرخ ارز بازار آزاد با قیمت در سامانه نیما در سه مورد به 30 درصد رسیده است. ، این حاشیه شروع به کاهش کرده و به سمت محدوده پایدار خود (محدوده 10 درصدی) در حال حرکت است، بنابراین با وجود ابهامات مربوط به بخشنامه فروش اسکناس، این امیدواری برای اهالی بازار سرمایه وجود دارد که تعدیل قیمت در سامانه نیما، وضعیت درآمدی را نشان دهد. شرکت های تاثیرگذار و قابل توجهی را بهبود خواهد بخشید. شرایطی که هم از نظر رشد نرخ ارز و هم از نظر افزایش درآمدهای حاصل از فروش محصولات در بورس برای سهامداران امیدوارکننده خواهد بود.

میراث شوم تورم برای بازار جهانی کالا

افزایش تورم جهانی از زمان شیوع ویروس کرونا در ابتدا توجه کمی را از سوی سیاست گذاران پولی و مالی در سراسر جهان جلب کرد. چرا که بسیاری معتقد بودند با سپری شدن فصل بیماری، وضعیت به حالت قبل بازگشت و با بازگرداندن چرخه عرضه و تولید، رشد قیمت کالاها کنترل شد.

  تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

این پیش بینی نادرست محقق شد و تاج سقوط کرد، اما تورم باقی ماند. داده های سالانه اخیر در مورد رشد کالاها و خدمات مصرفی در اروپا و ایالات متحده نشان می دهد که نه تنها تورم کاهش نیافته است، بلکه این متغیر کلیدی در طی بالاترین سطح 40 سال اخیر بسیار بی ثبات بوده است.

واکنش سیاستمداران به این رویداد، بستن کمربند اقدامات پولی و مالی و حرکت به سمت انقباض در هر دو حوزه است.

این وضعیت تأثیرات اولیه خود را بر بازارهای سهام و کالا آشکار کرد و باعث شد بازارهای عمده وارد شرایط نزولی (بیش از 20 درصد کاهش نسبت به اوج اخیر) همراه با افزایش نرخ بهره اوراق قرضه به اوج خود پس از بحران اقتصادی جهانی 2008 شوند. .

در سمت مصرف کننده، رشد دستمزدها به طور مداوم از تورم عقب مانده است، به طوری که کاهش درآمد واقعی خانوار پس از کسر مالیات در 12 ماه گذشته در ایالات متحده در بالاترین سطح خود از زمان جنگ جهانی دوم بوده است!

از نظر عرضه و تقاضا، به استثنای محصولات مرتبط با انرژی، که به دلیل جنگ در اوکراین همچنان شرایط نوسانی را تجربه می کنند، همه چیز تا حد زیادی عرضه قوی است و قیمت ها در حال کاهش است.

ترجمه این وضعیت برای بورس تهران حذف یکی از انگیزه های مطلوب رشد سودآوری شرکت ها در 18 ماه گذشته است. یعنی رونق بازار جهانی کالا. شرایطی که هر رونقی ممکن را در کوتاه مدت بسته به انگیزه های دیگر (نرخ ارز سامانه نیما، باز شدن تحریم ها و…) می کند.

  چرا روانشناسان اینقدر کاریزماتیک و جذاب هستند؟!

فرصتی برای «اقتصاد نوین» در بازار سرمایه

عرضه اولیه تپسی در هفته گذشته راه را برای بسیاری برای ورود به بازار سرمایه ایران با به اصطلاح «اقتصاد جدید» در جهان باز کرد. تا مدت ها شرکت های معدنی، انرژی و پتروشیمی جهان نه تنها «اقتصاد قدیم» نامیده می شدند، بلکه از نظر جذابیت و جایگاه در بازارهای سرمایه پیشرو جهان جای خود را به شرکت های فناوری و فناوری دادند.

بخشی از علاقه سرمایه گذاران به شرکت های درجه دو ناشی از پتانسیل رشد درآمد و رفع نیازهای جدید و رو به رشد مصرف کننده است که منجر به ایجاد فرصت های جذاب برای سرمایه گذاری در حوزه های جدید شده است.

در مقابل، ماهیت پرنوسان شرکت‌های کالامحور، همراه با عدم کنترل قیمت‌های فروش، نه تنها مانع از ماندن بیشتر این شرکت‌ها در غول‌های ارزشی بازار غول‌ها در بورس‌های بزرگ شد، بلکه سر و گردن را نیز به همراه داشت. پایین تر از شرکت های فناوری

حضور و ایفای نقش شرکت های فناوری نوین به طور سنتی در بورس اوراق بهادار تهران کم بوده است و بنابراین فرصت های سرمایه گذاری رشد محور که مربوط به چرخه های رونق و رکود کالا نیست، برای ذینفعان محدود است. امیدواریم با تسهیل ورود شرکت هایی مانند تپسی در آینده خلاء برطرف شود و زمینه برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاران در بورس تهران از طریق حضور نمادهای فعال در «اقتصاد نوین» فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید