آیا باید حکیم را بیرون بیاوری؟

فرادید| دندان عقل آخرین دندانی است که در بین دندان های دائمی فرد رشد می کند. حکیم ها معمولاً دو تا در فک بالا و دو تا در فک پایین رشد می کنند، اما گاهی متوجه می شود که فرد دو یا سه حکیم بیشتر ندارد.

در موارد نادری دیده می شود که فرد حکیمی ندارد و تا پایان عمر بدون این دندان ها زندگی می کند. دندان عقل آخرین دندان دائمی است که معمولاً در سنین نوجوانی شروع به رشد می کند و به همین دلیل به آن دندان عقل می گویند.

وقتی دندانپزشک به شما می گوید دندان عقلتان را بردارید چون نهفته یا نیمه پنهان است و به هزار و یک دلیل نباید چنین دندانی در دهانتان بماند، این سوال پیش می آید که چرا دندانی وجود دارد که جایی برای رشد ندارد. فک؟ پاسخ تمامی این سوالات توسط دکتر منصوره بدیعی دندانپزشک در مطلب زیر توضیح داده شده است.

دانایان خود را بی دلیل نشویید

حکیم را بدون دلیل نباید حذف کرد مگر اینکه باعث ایجاد مشکل و ناراحتی شود.

اگر حکیم شما درگیر مشکلات خاص دهان و دندان هستند، حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا به موقع آنها را بیرون بیاورید، زیرا نگه داشتن آنها برای مدت طولانی عاقلانه نیست.

در دهان یک فرد بالغ 32 دندان وجود دارد که به 4 تای آن ها بعد از دندان های دیگر در انتهای قوس های دندانی دندان عقل می گویند.سن تقریبی در استخوان فک از 9 تا 10 سالگی است. تاج در 14 سالگی به پایان می رسد و در سال های آخر نوجوانی شروع به رشد در داخل استخوان می کند و پس از 16 سالگی در دهان ظاهر می شود. ویژگی مشترک این دندان ها زمان رشد آنها در حفره دهان است که مصادف با بلوغ فکری است. در طول رشد و نمو فک معمولا فضایی برای رشد این دندان ها وجود دارد. دندان عقل در صورتی که به درستی از آن مراقبت شود به اندازه هر دندان دیگری در سیستم جونده مفید و موثر است و با وجود باورهای غلط رایج در این موارد نباید کشیده شود.

  ولادت با سعادت حضرت علی اکبر و روز جوان مبارک باد

بهترین سن برای جراحی مریم گلی

دندانپزشکان می گویند بهترین سن برای جراحی مریم گلی زیر 20 سال است زیرا عوارض و درد کمتری دارد. این دندان کمی دیرتر از سایر دندان ها رشد می کند و در سن 17 تا 21 سالگی جدید است. با رشد انسان و انقباض فک، فضای رویش دندان عقل محدود شده و در نتیجه دندان عقل به صورت پنهان و نیمه پنهان ظاهر می شود.

در بسیاری از موارد این دندان ها مشکل ساز بوده و منجر به جراحی شده اند. دندان عقل پس از پوسیدگی باعث پوسیدگی دندان های مجاور و عفونت اطراف می شود.

استخراج مریم گلی اکسترود شده را می توان برای بیماران در هر سنی با موفقیت انجام داد و شرایط خاص سنی وجود ندارد. با این حال، از نقطه نظر آماری، تحقیقات نشان می دهد که افراد نسبتا مسن تر در معرض خطر بیشتری از عوارض هستند.

هر آنچه باید در مورد حکیمان بدانید؛  آیا باید حکیم را بیرون بیاوری؟

دندان های نهفته و مشکلات آنها

دندان رپلیکنت دندانی است که پس از رویش آن روییده است و به دلایل مختلف نمی تواند به درستی با دندان های دیگر هماهنگ شود. چنین حکیمی را می توان در بافت نرم یا سخت گیر کرد. مشکلاتی که می تواند توسط دندان عقل آسیب دیده ایجاد شود شامل التهاب بافت های نرم پوشاننده دندان است که اغلب در ارتباط با دندان های نیمه روییده، پوسیدگی یا پوسیدگی نزدیک دندان عقل و خطر آسیب به دندان های مجاور رخ می دهد.

درد استخراج حکیم در پیری

با افزایش سن، ریشه ها ضخیم تر می شوند و کشیدن دندان ها را سخت تر می کند.

  وزارت اطلاعات نقش اساسی در ایجاد اختلال در تولید دارد

بهبودی ضعیف پس از کشیدن دندان

پوسیدگی دندان های مجاور

احتمال پوسیدگی

احتمال شکستگی استخوان در سالمندان در حین جراحی و کشیدن دندان، کاهش تحمل بیمار به دلیل افزایش سن و درمان های دارویی مانند: استفاده از قلب، ریه و …

وقتی عقل راهش را گم می کند

گاهی اوقات دندان عقل شما کاملاً افقی روی استخوان فک است و به جای اینکه به صورت عمودی بالا بیاید به سمت جلو حرکت می کند. در این شرایط ریشه دومین دندان آسیایی قربانی حرکت اشتباه خود می شود.

اگر در این شرایط عمل مریم گلی را ادامه ندهید، پس از مدتی ریشه دومین دندان آسیایی شما از هم می پاشد و باید ریشه این دندان را درمان کنید. بنابراین، با گرفتن عکس اشعه ایکس، مطمئن شوید که دانایان شما به درستی رشد می کنند.

هر آنچه باید در مورد حکیمان بدانید؛  آیا باید حکیم را بیرون بیاوری؟

عوارض کشیدن دندان عقل و اختلالات آن

در بین اختلالات ناشی از کشیدن دندان، دو اختلال وجود دارد که اهمیت بیشتری دارند:

  • حفره خشک: این اختلال زمانی رخ می دهد که لخته در محل کشیدن دندان تشکیل نشود. یا زمانی که لخته جابجا شده و در جای دیگری در دهان قرار می گیرد. این می تواند زمان بهبودی را کاهش دهد. حفره های خشک معمولاً 3 تا 4 روز پس از کشیدن دندان مریم گلی ظاهر می شوند و با درد (خفیف، متوسط ​​یا شدید) و بوی بد دهان همراه هستند. برای درمان آن نیاز به دارو است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
  • خواب آلودگی یا پارستزی: این اختلال نسبتاً نادر است. دندان های عقل اگر در زیر استخوان فک قرار گیرند، اغلب به اعصاب دهان نزدیک می شوند. این اعصاب ممکن است در حین کشیدن دندان آسیب ببینند. نتیجه این آسیب نوعی بی حسی (به اصطلاح خواب آلودگی) در زبان، لب ها یا چانه است که می تواند از روزها تا ماه ها ادامه یابد. ممکن است حتی این بیهوشی دائمی شود.
  مرسدس بنز 300 SL; گران ترین ماشین دنیا!

علت دردسرساز شدن دندان عقل چیست؟

ساختار بدن انسان در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است. یکی از این تغییرات در انسان امروزی انقباض استخوان فک است که باعث می شود همه 32 دندان به درستی در دهان قرار نگیرند. بنابراین زمانی که دندان عقل بیرون می آید به دلیل کمبود فضا می تواند به دندان های مجاور فشار وارد کند و مشکلاتی را ایجاد کند. مشکل دیگر زمانی است که دندان های دیگر اجازه نمی دهند که مریم به طور کامل ظاهر شود و نیمه پر بیرون می آید.

این باعث می شود سوراخ کوچکی در اطراف دندان عقل ایجاد شود و باکتری ها وارد لثه شوند. عفونت ناشی از ورود باکتری می تواند منجر به درد، تورم، خشکی فک و برخی اختلالات دیگر شود. علاوه بر این، زمانی که یک دندان کامل بیرون نیاید، احتمال آسیب یا آسیب لثه به آن بیشتر است، زیرا معمولاً با مسواک تماس پیدا نمی کند و مانند سایر دندان ها از آلودگی پاک نمی شود.

البته هستند کسانی که حکیمان در دهانشان ظاهر نمی شود. یا حداقل زیر لثه می ایستد و اجازه نمی دهد. محققان معتقدند این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد: موقعیت ریشه دندان عقل، زاویه موقعیت آن، اندازه آن و فضای خالی استخوان فک از جمله عوامل موثر بر این مشکل هستند.

حتی اگر دندان عقل در موقعیت صحیح ظاهر شده باشد، باز هم بهتر است با نظر متخصصان آن را کشیده و در نتیجه از بیماری ها و اختلالات احتمالی بعدی پیشگیری کنید. دندان عقل در انتهای دهان قرار دارد و در بسیاری از موارد مانند سایر دندان ها تمیز نمی شود. به همین دلیل است که دندانپزشکان به بسیاری از مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند که دندان عقل خود را خارج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید