آیا انسان باعث ناپدید شدن ماموت های پشمالو شده است؟

فرادید| ماموت های پشمالو هزاران سال در اوراسیا پرسه می زدند و سپس ناگهان ناپدید شدند. این حیوانات بزرگ فیل مانند بیش از 4000 سال است که منقرض شده اند، اما واقعا چه چیزی باعث انقراض آنها شد؟

به گزارش فرادید; دانشمندان دانشگاه آدلاید و دانشگاه کپنهاگ فسیل های باستانی و DNA را تجزیه و تحلیل کردند و از مدل های کامپیوتری برای ردیابی انقراض 20000 ساله ماموت های پشمالو استفاده کردند.

یک باور رایج وجود دارد که ماموت های پشمالو تا زمانی که ناپدید شدند توسط انسان ها شکار می شدند. اما این فرضیه کاملاً دقیق نیست، زیرا این حیوانات عظیم الجثه به اندازه کافی قوی و قوی بودند که به راحتی شکار می شدند. دانشمندان مطمئن نیستند که انسان چه تأثیری بر ناپدید شدن ماموت مو داشته است، به همین دلیل چنین تحقیقاتی بسیار مهم است.

آیا انسان باعث ناپدید شدن ماموت های پشمالو شده است؟

عوامل زیادی در کاهش اولیه جمعیت ماموت های پشمالو نقش اساسی داشته اند. برخی از سوابق فسیلی و همچنین تجزیه و تحلیل DNA باستانی نشان می دهد که در برخی موارد انسان ها انقراض ماموت پشمالو را حداقل تا 4000 سال سرعت بخشیده اند. ماموت های پشمالو 5000 سال پیش در سیبری پرسه می زدند و اینجاست که انسان ها بیشتر آنها را شکار می کردند.

دیوید نوگز-براوو از دانشگاه کپنهاگ گفت: «تحلیل ما به عنوان عاملی در کاهش جمعیت و فروپاشی زیستگاه‌های بزرگ حیوانات در اوراسیا در اواخر پلیستوسن، نقش تأثیر انسان را تقویت می‌کند و بهتر به این موضوع می‌پردازد». او همچنین این نظریه رایج را رد می کند که فقط تغییرات آب و هوایی جمعیت ماموت های پشمالو را از بین برده است.
آیا انسان باعث ناپدید شدن ماموت های پشمالو شده است؟

  موشن گرافیک / این نکات را هنگام بستن چمدان مسافرتی در نظر داشته باشید

شاید تعجب آور نباشد که انسان ها نقش مهمی در کاهش ماموت های منقرض شده داشته اند. انسان ها از گوشت، پوست، استخوان و عاج ماموت استفاده می کردند. ماموت های پشمالو منبع ارزشمندی برای بقای انسان در منطقه بوده اند. با این حال، اکنون دانشمندان بر این باورند که انقراض ماموت های پشمالو در اوراسیا هزاران سال دیرتر از آنچه قبلا تصور می شد رخ داده است. به نظر می رسد آنها در گروه های کوچکتر و در زیستگاه های کوچکتر با شرایط محیطی مطلوب و تراکم جمعیت کم زنده می مانند.

ماموت‌های پشمالو به دلیل تغییرات آب و هوایی منقرض شده‌اند، اما انسان‌ها قطعاً انقراض این حیوانات باشکوه را چندین هزار سال تسریع کرده‌اند. دانشمندانی وجود دارند که ادعا می کنند برای بازگرداندن ماموت پشمالو به شبیه سازی نیاز دارند، اما باید دید که آیا این تلاش نتیجه خواهد داد یا خیر.

منبع: فناوری

دیدگاهتان را بنویسید