آیا اسب متقلب دلار را رام می کند؟

علیرضا ریاضی| تجارت ایران در 1400 ماهه از مرز 63.1 میلیارد دلار عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد رشد داشت، این در حالی است که در 8 ماهه نخست سال جاری 18.1 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما فروخته شد که 69 افزایش داشت. درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. روند افزایش عرضه ارز در سامانه نیما ادامه دارد.

بر این اساس احتمال می رود در سه ماهه پایانی سال سناریوی احتمالی دیگری ارائه شود که بر اساس آن کشور عرضه کننده ارز به شدت تقویت شده و شاهد کاهش قیمت دلار باشیم.

بسیاری بی دلیل پیش بینی می کنند که قیمت دلار از حد مجاز فراتر رود و ارقام عجیبی شنیده شود. در این یادداشت کوتاه می‌خواهیم بگوییم که تجربه سال‌های اخیر و روند بازار ارز به ما نشان می‌دهد که قیمت‌ها همیشه در رکود هستند و ممکن است دوباره قیمت دلار به شدت کاهش یابد.

اما بیش از هر چیز برای درک رفتار بازار بهتر است به صورت ساده و قابل فهم توضیح دهیم که چه شباهت ها و تفاوت هایی در رفتار هر ساله بازار ارز وجود دارد.

روند تغییرات نرخ ارز نشان می دهد که بیشترین هیجان بازار در یک ماه گذشته بوده است. دلیل اصلی این شکاف احساسی در بازار چه بود؟ پاسخ به این سوال می تواند چشم انداز بهتری برای توسعه تحلیل و پیش بینی ما از روند قیمت ها در بازار ارز در نیمه دوم سال جاری ایجاد کند.

بانک مرکزی در سال های اخیر تجربه موفقی در مدیریت انتظارات بازار ارز داشته است و اگرچه عوامل خارجی در تورم بازار ارز نقش داشته است، اما بازارساز با شناخت رفتار مشارکت کنندگان، نوسانات را به حداقل رسانده است.

  نوسانات قیمت دلار در بازار

علیرغم فشار تحریم ها که درآمدهای ارزی دولت را به پایین ترین سطح تاریخی رسانده است، همه اصرار دارند که سیاست بازار مانع از حرکت غیرمنطقی دلار شده است. اما با شیوع همه‌گیری کووید 19 که در اوایل سال 2020 در چین آغاز شد، بسیاری از مشاغل تحت تأثیر قرار گرفتند و تجارت بین‌المللی در منطقه راکد شد.

بانک مرکزی که در سال 98 توانست قیمت دلار را با نوسانات معقولی مدیریت کند، با عامل نامعلومی مواجه شد که کل چرخه اقتصاد را آغاز کرد.

جدی بودن توزیع کووید 19 در ایران که در اسفندماه سال گذشته رسماً شناسایی شد، چالش‌های مرتبط با ورود ارز به کشور را نیز برجسته کرد. تا جایی که ارز بسیاری از صادرکنندگان و درآمدهای ارزی ناچیز دولت غیرقابل برگشت بود و دست بازارساز را در مدیریت بازار ارز بیش از پیش خالی کرد.

در واقع بر اساس نسخه ساده اقتصاد، بانک مرکزی به عنوان تنظیم کننده بازار ارز (اعم از عرضه و تقاضا) انتظارات بازار را مدیریت می کند تا عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ارز باشد. امسال اما تعادل بازار بر هم خورد، سمت عرضه (ارز در اختیار بازارساز) با چالش مواجه شد و سمت تقاضا تحت تأثیر عوامل خارجی (مولفه های سیاسی و اقتصادی) و عوامل داخلی (التهاب روانی شرکت کنندگان) قرار گرفت.

جریان های تاثیرگذار و متقابل بازار (سهام، ارز، سکه و مسکن) نیز بازار ارز را شعله ور کرد. در ابتدای سال اما بازار ارز به دلیل عدم انجام معاملات در بلاتکلیفی بود (بسیاری از بنگاه های اقتصادی نیز رکود داشتند).

  نوشیدن آب زیاد باعث مرگ می شود!

با شیوع همه‌گیری تاج و تخت، ارز صادراتی و درآمدهای ارزی کمیاب دولت به سختی به کشور بازگشت، در حالی که با از سرگیری رسمی تجارت در اواسط فروردین و اوایل اردیبهشت، نیاز به ارز در بخش‌های مختلف اقتصاد (در سمت تقاضا) پیشنهاد همچنان به چالش کشیده شد، فعال شد.

کرون گفت که با فعال‌تر شدن نیازهای ارزی کسب‌وکارها، عوامل روان‌شناختی، مانند فشار فزاینده ناشی از تحریم‌ها، طرف عرضه را عقب رانده و چالش‌ها را افزایش داد.

اما امسال بازارساز به ابزار مدیریت نرخ سود با ابزارهایی روی آورد تا با یک عملیات منطقی و حساب شده بازار را کنترل و مدیریت کند. در واقع بانک مرکزی با ابزار سیاست های باز و سیاست های جدید مانند اصلاح نحوه توزیع ارز در 25 مورد و حذف ارز خدماتی به دنبال کاهش تدریجی نرخ ارز و کنترل آن است.

منطق بانک مرکزی برای استفاده از ابزارهای باز در کریدور نرخ سود، چارچوبی منطقی و علمی برای سیاست گذاری و پرهیز از آشفتگی بازار است. با این وجود بانک مرکزی در این شرایط سخت و شکننده همچنان تا حد زیادی از ورود نوسانات غیرمنطقی در بازارها جلوگیری کرد و بخشی از مدیریت انتظارات را پاسخ داد.

در این راستا، با تمرکز بانک مرکزی بر بازگشت ارزهای صادراتی و همکاری صادرکنندگان، مبادلات تجاری ایران در 1400 ماهه نخست از مرز 63.1 میلیارد دلار عبور کرد که با 40 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 18 دلار رسید. 1 میلیارد ارز. سامانه نیما در 8 ماهه امسال با 69 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال فروخته شد. روند افزایش عرضه ارز در سامانه نیما ادامه دارد.

  اکونومیست رویارویی ایران و آمریکا در سال 2022 را پیش بینی می کند

بر این اساس به احتمال زیاد سناریوی احتمالی دیگری در سه ماهه پایانی سال ارائه خواهد شد که بر اساس آن سمت عرضه ارز به شدت تقویت شود.

تغییرات سه سال متوالی (از ابتدای سال 97 تا مهر 1400) نشان می دهد که بیشترین تقاضای تقاضا (افزایش هیجان در بازار ارز) در شش ماهه اول هر سال و سپس در شش ماهه دوم بازار رخ داده است. روند معقول تر است و دامنه تغییرات بسیار کم است.

با ذکر دلایل فوق، سناریوی مورد انتظار در سه ماهه سوم سال جاری با توجه به جدی بودن تاثیر رویدادهای بین المللی بر وضعیت درآمدهای ارزی (نرخ بازده ارز صادراتی) و البته احتمال کاهش نوسانات در سه ماهه سوم سال جاری مذاکرات مثبت باید در نظر گرفته شود.

این بازارساز تاکید می کند که شدت احساسات کاهش می یابد و شاهد منطقی شدن روند خواهیم بود، زیرا بسیاری از نوسانات قیمت با عوامل خاص و قابل مدیریت در هم تنیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید