آیا آب شرب خانگی توزیع می شود؟

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب از قطعی آب شرب خانوارهای کم مصرف و کم مصرف در تابستان خبر داد. به نظر می رسد این اولین و آخرین تصمیم برای اصلاح الگوی مصرف آب ایران باشد.

به گفته وزیر نیرو حدود 20 درصد آب کشور از بین می رود که در برخی مناطق به 50 درصد می رسد. همین موضوع باعث شد آب و فاضلاب تهران امروز نسبت به افزایش شدید مصرف آب در پایتخت هشدار دهد.

بر اساس این گزارش، مصرف آب در چند روز اخیر بین 300 تا 400 هزار مترمکعب در روز افزایش یافته است. بنابراین میزان مصرف آب از حدود 3 میلیون و 200 هزار مترمکعب در روز یکشنبه 15 خرداد به حدود 3 میلیون و 600 هزار مترمکعب رسید.

آن هم تا اینکه پارسال در اوج گرما مصرف آب تهران به 3 میلیون و 800 هزار مترمکعب رسید.

اکنون به گفته محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آب و فاضلاب کشور، آب شرب تابستان امسال مشترکان پرمصرف یا کم مصرف بدون پیامک قطع می شود. همچنین ممکن است در برخی مناطق در زمان های خاصی شاهد قطعی آب باشیم.

90 درصد مصرف آب در کشاورزی

امسال اولین سالی نیست که مردم در فصل تابستان دچار کم آبی یا کم آبی می شوند. با توجه به اینکه طبق آمارهای رسمی بیش از 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی مصرف می شود، همچنان تاکید می شود که با افزایش مصرف آب شرب در فصول گرم سال، به منظور رفع کمبود، مصرف آب در خانوارها کاهش یابد. باید متوقف شود.

بر کسی پوشیده نیست که رعایت طرح صحیح مصرف آب در خانواده ها ضروری است. اما این سوال نیز مطرح می شود که آیا قطع آب شرب خانوارهایی که از الگوی صحیح مصرف پیروی نمی کنند می تواند تنبیه خوبی باشد و راهکار مناسبی برای جبران کمبود آب باشد؟

  پیام مهم بشار اسد در سفر به تهران

در فصول گرم از نوشیدن آب خودداری کنید

شاید بهتر باشد ابتدا نقش دولت و وزارت نیرو در کنترل و حفظ منابع آب و جلوگیری از کم آبی روشن شود. آیا قطع آب تنها راه حل در فصول گرم سال است که به ناچار مصرف آب را افزایش می دهد؟

تجربه کشورهای پیشرفته در این زمینه نشان می دهد که با بهینه سازی مصرف آب در کشاورزی و نوسازی روش های آبیاری می توان تا حد زیادی از بحران کم آبی جلوگیری کرد.

با توجه به اینکه طبق پیش بینی بنیاد توسعه پایدار سازمان ملل، بحران جهانی آب در سی سال آینده به یک معضل جدی تبدیل خواهد شد، مطمئناً ایران نمی تواند صرفاً با صرفه جویی در مصرف آب برای مسکن شهری با این مشکل مقابله کند.

به جای حل مشکل اصلی از یک راه حل آسان استفاده کنید

برخی کارشناسان نیز بر این باورند که صرفه جویی در مصرف آب شهری یکی از ساده ترین راهکارهاست، اما با تهدید به قطع آب مشترکان نمی توان با بحران آب مقابله کرد. با توقف چند ساعته آب آشامیدنی تنها می توان بخش کوچکی از هدر رفت آب را کنترل کرد و باید مدیریت مصرف آب در همه حوزه ها اجرا شود تا مشکل کم آبی در کشور حل شود. البته در کشور مشکل زیرساختی هم داریم.

مصرف آب در بخش کشاورزی در دنیا حدود 70 درصد است که این میزان در کشورهای دارای کم آبی مانند مصر و سوریه 53 درصد و 45 درصد است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید