آن کلیک را بخور، شکایت پولت را بخوان!

438119 342 خبر مرکزی

سمیرا با خواندن چندبار پیامک روی تلفن همراهش تعجب کرد. او باور نمی کند که سعیده مشکل مالی خود را از او پنهان کرده باشد و حالا در تنگنا مجبور است سه میلیون تومان کمک بخواهد. او تعجب می کند که چرا دیروز که ملاقات کردیم چیزی در مورد مشکل مالی خود نگفت؟

اعتقاد بر این است که او به دلیل آن شخص نتوانسته تماس بگیرد و این پیام را ارسال کرده است. بلافاصله دست به کار شد و در جواب دوستش نوشت: لطفا شماره کارت را به من بدهید. چند ثانیه بعد شماره کارت بانکی یک فرد ناشناس با نوشته «کارت من با من نیست. این شماره کارت فروشنده در فروشگاه است. “لطفا این کارت را ول کنید!”

لحظاتی بعد سه میلیون تن به شماره کارت ارسالی واریز می شود و سمیرا خوشحال است که به سعیده کمک کرده است. ولی این آخر ماجرا نیست. دقایقی بعد با تماس یکی از دوستانش متوجه شد که تلفن همراه سعیده هک شده و برای همه دوستانش که شماره آنها در گوشی او ذخیره شده بود پیام درخواست پول ارسال شده است.

چندی پیش معاون اجتماعی پلیس فتا اعلام کرد که هکرها با ارسال لینک های آلوده و هک گوشی های موبایل اقدام به کلاهبرداری می کنند. پس از دسترسی به دفترچه تلفن، هکرها با ارسال پیامک درخواست پول می کنند و در نتیجه مرتکب کلاهبرداری می شوند.

هفته گذشته گروه دیگری از هکرها به بهانه برنده شدن سه میلیارد تن در مسابقات رادیویی و تلویزیونی با مردم تماس گرفتند.

هکرها پس از هک و تقلید صدای برخی از مجریان رادیو و تلویزیون مدعی برنده شدن در پروژه ماه مبارک رمضان و مسابقات رادیویی شده اند و از شما می خواهند که شماره جایزه را به شماره ملی و کارت بانکی خود واریز کنید و به این ترتیب حساب را خالی کرده و به یک حساب بانکی اجاره می دهند.

«هفته گذشته گوشی من هک شد و برای کسانی که شماره تلفن من بود درخواست پول ارسال شد. «در کمتر از یک ساعت چند نفر شماره کارت بانکی را که هکر اعلام کرده بود واریز کردند. ساناز یکی از کسانی است که در دام هکرها گرفتار شده است. او که سال ها در زمینه فناوری کار کرده است، نحوه هک و کلاهبرداری تلفن را شرح می دهد:

«شماره تماس من نیز در لیست تماس دو کارگر فناوری است. چند وقت پیش تلفن همراه آنها توسط هکرها هک شد و من نیز درخواستی مشابه برای دریافت پول دریافت کردم. این پیام در تلگرام بود و با بیان اینکه از جایی خرید کرده و به سه میلیون تن پول نیاز دارد از من خواست این پول را برایش واریز کنم.

با توجه به هشدارهایی که قبلا در مورد این موضوع شنیده بودم و از آنجایی که در زمینه فناوری کار می کنم، می دانستم که این یک کلاهبرداری اینترنتی است. این مرد دقایقی بعد در فضای مجازی از هک شدن تلفن همراهش خبر داد و در صورت ارسال پیامی مبنی بر درخواست پول اقدامی نمی کند.

  تکثیر ژنتیک اسب برتر با انتقال جنین

اما این پایان ماجرا نبود. با هک کردن گوشی این کارمند، شماره های موجود در لیست مخاطبین او به دست هکرها می افتد و آنها شماره ها را بررسی می کنند و به دست کسانی می رسند که سیستم تلفنشان از نظر امنیتی ضعیف است و به راحتی قابل هک هستند.

ساناز به ضعیف شدن سیستم امنیتی تلفن همراه به دلیل استفاده از فیلتر سوییچ اشاره می کند و می گوید: وقتی از فیلتر سوئیچ استفاده می کنیم، امنیت سیستم های پیام رسان ضعیف می شود. اگر پیام رسان تلگرام فرض کند که شما ممکن است ربات باشید، از شما می خواهد کدی را وارد کنید تا ثابت کنید که ربات نیستید.

تا اینجا مشکلی نیست، اما هک گوشی زمانی اتفاق می افتد که هکر همان پیام را با لینک پیوست شده برای شما ارسال می کند و به محض کلیک بر روی لینک، گوشی شما هک می شود. در حالی که تلگرام وقتی این پیام را برای شما ارسال می کند آفلاین است.

این اتفاق برای من افتاد. در تلگرام پیامی دریافت کردم که اگر هکر نیستم باید روی لینک کلیک کنم. در آن مرحله، من اشتباه کردم و به محض کلیک کردن، پیامی مبنی بر درخواست پول برای کسانی که در لیست تلفن من بودند ارسال شد. پیام با شماره من ارسال شد و در آن نوشته شده بود که به سه میلیون تن پول نیاز مبرم دارم و در صورت امکان این پول را برای من واریز کنید.

با یکی از دوستانم تماس گرفتم و متوجه شدم هک شده ام. اگر گیرنده پیام قبول کند و شماره کارت بانکی را بخواهد، هکر بلافاصله شماره کارت بانکی را برای شخص دیگری در شماره موبایل من ارسال می کند و ادعا می کند که کارت بانکی را همراه خود ندارم. به این شماره پول واریز کنید و عکس آن را ارسال کنید.

«خوشبختانه بلافاصله به همه افرادی که در لیست تلفنم بودند اطلاع دادم و همچنین در صفحات اینترنتی به همه اطلاع دادم که تلفن همراهم هک شده است و اگر پیامی مبنی بر درخواست پول وجود داشته باشد توجهی نمی کنند.

بزرگترین درس زندگی تجربه است. ساناز این را می گوید و به افزایش امنیت پیام رسان های تلفنی اشاره می کند: «از آن روز به بسیاری از دوستان و همکاران می گویم که چگونه امنیت تلفن همراه خود را افزایش دهند. حتما رمز عبور پیام رسان ها را دوباره چک کنید و اگر از طرف یکی از دوستان یا اقوام پیامی مبنی بر واریز پول برای آن ها آمد، حتما قبل از هر کاری با آن شخص تماس بگیرید. متأسفانه پشت ربات هایی که تلفن های همراه را هک می کنند، هکرهایی هستند که این روبات ها را می سازند و آنها کلاهبرداران حرفه ای هستند.

  افزایش قیمت 4 کالای اساسی

کلاهبرداری اینترنتی فقط هک کردن تلفن همراه نیست. برخی از این کلاهبرداران با شماره های ناشناس تماس می گیرند و ادعا می کنند که شما برنده شده اید و شماره کارت بانکی و کد ملی شما را می گیرند و بلافاصله موجودی کارت بانکی شما را خالی می کنند.

محمد یکی از آن مالباختگانی است که موجودی کارت بانکی اش هشت میلیون تن خالی بود: «سرکار بودم که تلفن همراهم زنگ خورد. جوانی گفت از برنامه رادیویی زنگ می زند و ما همچنان روی آنتن زنده برنامه هستیم.

همه چیز آنقدر سریع اتفاق افتاد که نمی دانم چگونه اطلاعاتی را که آنها می خواستند دادم. این شخص می خواست شماره کد ارسال شده به تلفن همراه من را بخواند. اگر دقت کرده بودم می دانستم که این کد رمز دوم کارت بانکی من است. دقایقی بعد پیامک بانکی ارسال شد و متوجه شدم که هشت میلیون جلد از حساب بانکی ام برداشت شده است.

سعید یکی دیگر از مالباختگانی است که تلفن همراهش با لینکی به پیام دادگاه هک شده است: «من در بازار کار می کنم و همیشه مطمئن هستم که قبل از سررسید چک هایی که به مردم می دهم حسابم را شارژ کنم. هفته گذشته پیامکی دریافت کردم مبنی بر اینکه پرونده دارم و برای ادامه دادگاه باید روی لینک زیر متن کلیک کنم.

با وجود اینکه سازمان پیشگیری از وقوع جرم اجتماعی قوه قضائیه بارها به ما هشدار داده که گول پیامک را نخوریم، اما در آن لحظه مغزم قفل شد و ارتباط را باز کردم. تلفن همراهم بلافاصله هک شد و به دلیل اینکه شماره حساب بانکی ام روی تلفن است، موجودی حسابم در کمتر از پنج دقیقه خالی شد.

چگونه مجرمان سایبری و کلاهبرداران به کلاهبرداری و حساب های بانکی متوسل می شوند؟ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: مجرمان سایبری همیشه منتظر مناسبت های خاص هستند.

وی افزود: ماه مبارک رمضان، ماه محرم، بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله یا افتتاح مدارس و قبل از شروع سال جدید، کلاهبرداران و مجرمان سایبری گرفتار شده اند.

آنها با انجام تبلیغات مختلف از جمله جمع آوری کمک ها و هدایا یا کمک های مردمی و بشردوستانه و با استفاده از تکنیک های حرفه ای دست به کلاهبرداری می زنند. برای این کار حتی خود را به عنوان دوستان نزدیک هنرمندان یا بازیگران معرفی می کنند. «گاهی این افراد خود را نماینده یک موسسه فعال و حتی دارای مجوز معرفی می کنند.

  دولت بنت رو به پایان است

وی گفت: بسیاری از این کلاهبرداری ها در صفحات مجازی به ویژه اینستاگرام انجام می شود.

او همچنین مقالاتی منتشر می کند و از مردم می خواهد که به او و خانواده های نیازمند کمک کنند. به عنوان مثال در یک مورد کلاهبرداری، ۱۲۰ میلیون جلد برای درمان بیماری کودک مورد نیاز بود، اما کلاهبردار اینترنتی با استفاده از نام هنرمندان مشهور، صفحه ای در اینستاگرام ایجاد کرد و از مردم خواست تا هزینه درمان کودک را بپردازند.

متاسفانه پس از مدتی از اطلاعیه های مردمی مشخص شد که سه و نیم میلیارد تومان به حساب این مرد واریز شده است. آنها یکسری کارهای انسان دوستانه انجام می دهند و این کلاهبرداری ها به دلیل عدم نظارت صورت می گیرد.

افرادی که می خواهند کمک کنند باید توجه داشته باشند که سایت هایی که دارای مجوز هستند و دارای حساب های دولتی هستند بیشتر مورد اعتماد هستند. علاوه بر این، اگر می‌خواهند کمک‌شان به افراد نیازمند واقعی برسد، باید از طریق مؤسسات دارای مجوز که آدرس و شماره تلفن آنها مشخص است، اقدام کنند و نباید صرفاً به وب‌سایت یا شماره شناسایی متکی باشند.»

سرهنگ پاشایی یکی دیگر از ترفندهای مجرمان سایبری را هک تلفن همراه با اتصالات آلوده عنوان کرد و گفت: آنها ارتباطات آلوده را از طریق پیامک یا شبکه های اجتماعی ارسال می کنند. این لینک ها گاهی به صورت پیام هایی ارسال می شوند که نشان دهنده وجود کیس یا رجیستر نشدن گوشی است.

این پیوندها حاوی نرم افزارهایی هستند که حاوی سرورهای پروکسی و بدافزار هستند. وقتی روی این لینک کلیک می کنیم، برنامه بلافاصله روی گوشی نصب می شود و به این ترتیب دسترسی غیرمجاز به گوشی داده می شود. این موبایل آلوده یا به اصطلاح زامبی است. تلفن همراه در دست ماست، اما کنترل آن در دست هکر است.

راه دیگر هکرها تبلیغ اپلیکیشن هایی مانند دوست یاب، صیغه یاب، همسر یاب، اسکورت یاب، ماهواره جیبی یا ردیاب مجازی است. این تبلیغات فریبنده باعث می شود برخی افراد این برنامه را نصب کنند و هکر به محض نصب آن به دفترچه تلفن، ایمیل، گالری تصاویر و ویدئوها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و حتی حساب های بانکی و رمز ارز دسترسی پیدا می کند.

برای جلوگیری از هک شدن، توصیه می کنیم اپلیکیشن های اپلیکیشن های معتبر و فروشگاه های آنلاین را نصب کنید. حتی اگر نمی دانید برنامه ها واقعی هستند یا نه، قبل از نصب آن ها را در سایت هایی مانند Total Virus بررسی کنید.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید