آنتی بیوتیک ها ایمنی واکسن های کودکان را کاهش می دهند!

یک مطالعه جدید توسط دانشمندان نشان می دهد که نوزادان و کودکان خردسالی که آنتی بیوتیک دریافت می کنند نسبت به واکسن های معمولی دوران کودکی احتمال کمتری پاسخ ایمنی دارند.

به گزارش هلث دی نیوز; این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد آنتی بیوتیک ها می توانند توانایی کودکان را برای تولید آنتی بادی های ضد عفونی در پاسخ به واکسیناسیون کاهش دهند.

کارشناسان هشدار می دهند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و مشخص نیست که آیا استفاده از آنتی بیوتیک ها با نرخ بالاتر عفونت مرتبط است یا خیر.

اما طبق این مطالعه، آنتی بیوتیک ها می توانند تولید آنتی بادی را مهار کنند. داروها به طور موقت برخی از باکتری های مفیدی را که در روده زندگی می کنند از بین می برند و این باکتری ها نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی دارند.

واکسن های مرسوم دوران کودکی در برابر بیماری هایی مانند فلج اطفال، سرخک، اوریون و آبله مرغان بسیار موثر هستند. آنها با قرار دادن بدن در معرض نسخه های کشته شده یا ضعیف شده میکروبی کار می کنند که سیستم ایمنی را آموزش می دهد تا اگر کودک بعداً در معرض آن قرار گرفت، با مهاجم خارجی مبارزه کند.

در اصل، واکسن‌ها سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند تا آنتی‌بادی‌هایی تولید کند که پروتئین‌های خاصی را در سطح میکروبی شناسایی کند.

اما مدت هاست که مشخص شده است که کودکان در پاسخ آنتی بادی ها به واکسیناسیون متفاوت هستند.

این مطالعه شامل 560 نوزاد و کودک خردسالی بود که در معاینات معمول بین سنین 6 ماه تا 2 سال نمونه خون گرفتند. محققان از آنها برای اندازه گیری پاسخ آنتی بادی های کودکان به چهار واکسن رایج دوران کودکی استفاده کردند.

  قتل به دلیل مصادره پراید

342 کودک (یا 61٪) حداقل یک آنتی بیوتیک تجویزی دریافت کردند و این کودکان نسبت به کودکانی که این واکسن را دریافت نکردند احتمال بیشتری داشت که آنتی بادی های محافظ کمتری نسبت به واکسن خود داشته باشند.

محققان دریافتند که هر چه تعداد آنتی بیوتیک های دریافت شده در سال اول زندگی کودک بیشتر باشد، سطح آنتی بادی های موجود در واکسن در 12 تا 15 ماهگی کمتر می شود. هر دوز بسته به واکسن با کاهش 6 تا 11 درصدی سطح آنتی بادی همراه است.

دکتر مایکل پیکیکرو، کارشناس ارشد موسسه تحقیقات بیمارستان های عمومی در روچستر، نیویورک، می گوید: آنتی بیوتیک ها فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کنند و نباید برای عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده شوند. بنابراین والدین نباید به پزشک اطفال خود فشار بیاورند تا برای این نوع بیماری آنتی بیوتیک تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید