آمریکا بار دیگر توپ را در مذاکرات وین با ایران پرتاب کرده است

کارمند وزارت امور خارجه آمریکا توپ بدون اشاره به خودداری کشورش از انجام اقدامات لازم برای بازگشت به برجام، تلاش می کند. مذاکرات وین به ایران.

«درک شوله» توسط مشاوران وزارت امور خارجه آمریکا او روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه نشنال گزت گفت که ایالات متحده پیشنهادهای روشنی به ایران ارائه کرده است. شولا گفت: حالا توپ در زمین ایران است.

به گزارش نشنال، این دیپلمات آمریکایی بر جدایی این موضوع تاکید کرد سپاه پاسداران ایران وی درباره مذاکرات احیای برجام گفت: همانطور که به صراحت اعلام کرده ایم این را به صورت جداگانه می دانیم.

در حالی که ایران بارها اعلام کرده است که به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست و هیچ تخلفی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش نشده است، این مقام آمریکایی گفت که ایران حق تولید سلاح هسته ای را نخواهد داشت.

    آمریکا بار دیگر توپ را در مذاکرات وین با ایران پرتاب کرده است

شوله در بخشی دیگر از بیانیه خود گفت: آنچه ما معتقدیم راه خوبی برای بازگشت به برجام است… اما ایران هنوز واکنشی نشان نداده است.

علی شمهانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اخیراً در توئیتی نوشت: «لغو واقعی تحریم‌ها به این معناست که ایران از مزایای اقتصادی معتبر و پایدار برخوردار است. “تعهد ثابت شده آمریکا مهمترین تهدید برای هر معامله ای است، و آزمایش و ارائه بخشی جدایی ناپذیر از یک معامله خوب واقعا خوب است.”

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ علیرغم مخالفت جامعه جهانی و الحاق ایران به برجام به طور یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و امیدوار بود ایران را مجبور به موافقت با توافق واشنگتن کند.«فشار حداکثری». علیه جمهوری اسلامی ایران

  پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس باز هم بسته شد!

سیاست ترامپ نه تنها جواب نداد، بلکه ایران پس از یک سال پایبندی به تعهدات خود و پس از اینکه کشورهای اروپایی به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای بدهکار بودند، اقداماتی را برای کاهش تعهدات هسته ای خود انجام داده است. با این حال، ایران بارها تاکید کرده است که برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز دارد و به دنبال سلاح هسته ای نیست.

حتی مقامات ارشد آمریکایی نیز از خروج ترامپ از برجام انتقاد کرده اند و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفته است که تصمیم برای خروج از برجام و تلاش برای اعمال فشار حداکثری بر ایران ناموفق بوده است. عکس برنامه هسته خطرناک تری ایجاد می کند.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین دو ماه است که متوقف شده است. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید