آلبوم عکس محمود پازکاد از تهران قدیم

سید محمود پاکزاد (زاده ۱۳۰۳ در خیابان ری تهران، درگذشته ۱۳۸۰ تهران) یکی از اولین عکاسانی است که تاریخ خیابان های تهران و زندگی مردم و شهرهای ایران را به تصویر کشیده و مستندسازی کرده است. سازمان اسناد ملی ایران به مناسبت بیستمین سالگرد درگذشت این عکاس برجسته کشور، تعدادی از عکس های اهدایی پاکزاد به سازمان اسناد ملی در سال ۱۳۷۸ را منتشر کرد.

پایتخت پس از ربع قرن؛ از اواسط دهه 1320 تا اوایل دهه 1350 به روایت عکاسی از 18 سالگی عکاسی از نقاط مختلف تهران و نقاط مختلف ایران را آغاز کرد. سید محمود پاکزاد (زاده ۱۳۰۳، خیابان ری، تهران، درگذشته ۱۳۸۰، تهران) یکی از اولین عکاسانی است که تاریخ خیابان های تهران و زندگی مردم و شهرهای ایران را به تصویر کشیده و مستندسازی کرده است.

پاکاد ششمین گواهینامه اولیه خود را در سال 1315 دریافت کرد و پدرش در همان زمان درگذشت. بعد از مدتی مادرش او را نزد حسین آقا اقتصاد که آتلیه عکاسی دارد فرستاد. دو سال بعد، گلمرضا خان به آنجا رفت و نحوه ظاهر و چاپ عکس را یاد گرفت. در سال 1319 یک دوربین آگفا 10 جلدی خرید تا بتواند به تنهایی عکاسی کند.

از سال 1324 تا 1325 روز جمعه به لشکرگاه و آبعلی رفت و از پیست اسکی، پیست های اسکی و مناظر زیبای آنجا عکس گرفت. سپس اتاقی را اجاره می کند، اتاقی تاریک ایجاد می کند و شروع به انتشار و چاپ عکس می کند.

پس از مدتی به دلیل علاقه ای که به ورزش داشت مغازه کوچکی خرید و نام آن را «فیلم ورزشی» گذاشت. در سال 1334 از طریق مأموریت آگفا به لورکوزن آلمان رفت و پس از گذراندن دوره عکاسی به ایران بازگشت و دومین آزمایشگاه چاپ عکس رنگی را تأسیس کرد. این آزمایشگاه در فروشگاه ورزشی فیلم تاسیس شد.

  اینفوگرافیک / نکاتی که باید در مورد آبله میمون بدانید

کار ورزشی فیلم روز به روز معروفتر شد و کم کم تبدیل به یک فروشگاه مهم و معروف شد اما محمود پاکاد همچنان تهران و ایران را فیلمبرداری می کرد.

از شهرهایی که پازکاد برای عکس به آنها سفر کرده می توان به اصفهان، شیراز، تبریز، گرگان، اهواز، آبادان، هرمشهر، همدان، آذربایجان، قم و شهرهای شمالی ایران مانند گیلان، رامسر، آبعلی و … اشاره کرد. علاوه بر این، کوه های دماوند، شیراز و ته جمشید از دوربین او دور نبود و با دقت خاصی از آنها عکاسی می کرد.

[اطلاعات برگرفته از وبسایت اختصاصی سید محمود پاکزاد]پاکاد در شرح زندگی خود در ابتدای کتاب «تهران قدیم» به نحوه جمع آوری عکس هایش اشاره می کند:

چند تا از عکس ها را پرینت کردم و گذاشتم پشت پنجره و دیدم مردم مثل همین نان و پنیر پشت پنجره میخکوب شده اند و گاهی برای خرید از عکس ها می آیند. کم کم تعداد مشتری ها زیاد شد و همه کارها را رها کردیم و شروع به چاپ عکس های قدیمی کردیم.

در واقع من همه چیز را شلیک کردم. از تمامی مشاغل، مغازه ها، سایت ها، خیابان های معروف، بیمارستان ها و سینماهای تهران. در سال 1998 بازنشسته شدم و فروشگاه را فروختم. تا به حال شاید 20000 تا از این عکس ها را گذاشته ام و الان مرتب از تغییرات ساختمان ها، خیابان ها و خیابان های تهران عکس می گیرم.

تا حالا این عکسها از تلویزیون و دفتر اسناد رسمی و خیلی جاهای دیگه میومد و هر سال تقویم عکس ما به آمریکا و اروپا میرسه و همین عکسهایی که بی دلیل و فقط برای تمرین گرفتم الان منبع عالی برای شناسایی شهر هست تاریخ . .

  برنج 80 هزار تومانی کی میخره؟

“بالاخره به این نتیجه رسیدم که عکاسی یک اقیانوس بی پایان است که پس از سال ها تجربه می دانستم انگشت خود را روی آن گذاشته ام و یک عکس خوب یک الماس درخشان است.”

به گفته او: «این دوربین را در دست گرفتم و هر جا رفتم عکس گرفتم. از همه جا عکس گرفتم. «از بارگاه امام معصومه، از شاه عبدالعظیم، از مسجد سپهسالار، از مجلس شورا یا مثلاً پیرمردی که کنار خیابان نشسته است. این مستندی است که برخی آن را «عکاس-تاریخ» می نامند و آن را یکی از پیشروترین عکاسان مستند اجتماعی می نامند.

پازکاد در سال 1378 عکس های خود را به سازمان اسناد ملی اهدا کرد. عکس از فیلم های ورزشی و کپی رایت. سازمان اسناد ملی ایران در بیستمین سالگرد درگذشت این عکاس برجسته مجموعه ای از عکس های اهدایی سیدمحمود پاکزاد به سازمان اسناد ملی را منتشر کرد.

برای دیدن عکس های بیشتر به ادامه مطلب بروید این فایل دیدن.

دیدگاهتان را بنویسید