آغاز پرداخت سود سهام عدالت به بازماندگان

بر اساس پیگیری های انجام شده مرحله سوم پرداخت سود سهام عدالت بازماندگان از دوم مردادماه آغاز می شود.

آغاز پرداخت سود سهام عدالت به بازماندگان

من گزارش میدم زمان خبریسهم عادلانه نوعی یارانه است که از طریق شرکت های تعاونی نمایشگاهی استانی در اختیار ذی نفعان قرار می گیرد. هدف از عرضه سهام، گسترش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ایران است. طبق برنامهسهام عدالتبخشی از سهام برخی شرکت های دولتی به گروه های کم درآمد فروخته می شود.

پیش از اجرای طرح سهامداری، خصوصی سازی بسیار کند پیش می رفت و آمارها نشان می داد که تاکنون نزدیک به سه هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی واگذار شده است، اما ارزش سهام در مرحله اول دو هزار و سه بوده است. صد میلیارد تومان در همان سال 1384، پس از تفسیر جدید اصل 44 قانون اساسی، به دولت اجازه داده شد 80 درصد از سهام کارخانه ها و بنگاه های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی ها واگذار کند. دولت تا آن زمان طبق قانون اساسی. با تفسیر اصل 44، به دولت اجازه داده شد سهام شرکت های بزرگ مانند خودرو، فولاد، معادن، بیمه، بانک ها، خطوط هوایی، کشتیرانی، نیروگاه ها، مخابرات و نفت و گاز را واگذار کند. با این مجوز جدید، واگذاری بنگاه‌های دولتی تسریع شد، هرچند کارشناسان اقتصادی مدعی هستند در این مدت بیشتر بنگاه‌ها به سازمان‌ها و مؤسسات شبه دولتی و «خصوصی» واگذار شده و سهم واگذاری به بخش خصوصی ناچیز بوده است. .

از سال 96 واریز سود سهام عدالت به حساب افراد آغاز شده و سود اکثر افرادی که سهام دارند برای سال 1400 واریز شده است اما تعدادی از افراد به دلایل مختلف هنوز شماره شبا صحیحی ارائه نکرده اند. به سامانه سجام و بس مشکل باعث شده سود سال های 99 و 1400 برای آنها واریز نشود.

  فواید و اثرات مثبت گیاهان آپارتمانی

واریز سود سهام از سرمایه بازماندگان

با پیگیری های مسئولان دولت سیزدهم و همچنین شرکت سپرده گذاری مرکزی برای واریز سود سهام عدالت بازماندگان، تاکنون دو مرحله سود به حساب این افراد واریز شده است که بر اساس آمار ارائه شده در مرحله اول و دوم به ترتیب 307 و 200 هزار نفر است که مردم با حساب های بانکی معتبر خود مشکل را حل کرده و مزایای سالانه 1398 و 1399 خود را دریافت کردند.

مشمولان سهام برای عملکرد سال 1398 حدود یک میلیون و صد هزار تومان برای سهام یک میلیون تومانی و حدود 580 هزار تومان برای سهام 532 هزار تومانی دریافت کردند.

در این میان افرادی بودند که از عدم ارائه شماره حساب معتبر متاثر شده و با تأخیر در دریافت سود خود اقدام کردند و در همین راستا شرکت سپرده گذاری مرکزی بارها با انتشار پیام های مختلف به این افراد تذکر داد تا این افراد به اطلاعات جامع مراجعه کنند. مشتریان (سجام) باید ثبت نام و احراز هویت و در لیست پرداخت آتی شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار گیرند.

در ادامه چنین اقداماتی، شرکت سپرده گذاری مرکزی اواسط خردادماه امسال اعلام کرد که این شرکت در سال جاری چندین بار پرداخت سود سهام عدالت را در دستور کار خود قرار داده است، اما برای تحقق چنین رویدادی لازم است مشکل را در اسرع وقت حل کنید سال های 1398 و 1399 بود.

معاون توسعه فناوری و نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پس از اقدام برای واریز هر چه سریعتر سود سهام باقی مانده در اولین روزهای تیرماه در گفتگو با خبرنگار ایرنا ، از واریز فاز سوم سود سهام عدالت تا پایان تیرماه خبر داد و اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار حدود یک میلیون و 800 هزار نفر از مشمولان سهام عدالت به دلیل عدم ارائه شماره شبا سود دریافت نکرده اند. آنها باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و در فرآیند دریافت سود سهام تایید شوند.

  «لمینور» قدمی زننده از سینمای مهرجویی است

بر اساس آخرین پیگیری های انجام شده توسط خبرنگار ایرنا، مرحله سوم پرداخت سود سهام سرمایه از روز یکشنبه 11 مرداد آغاز می شود و تنها افرادی که تا ساعت 24 روز جمعه اطلاعات خود را در سامانه سجام اصلاح کرده اند. خواهد شد از دریافت این سود بهره مند خواهند شد و بهتر است افرادی که هنوز نسبت به اصلاح شماره شبای خود اقدام نکرده اند در اسرع وقت نسبت به اصلاح شماره شبای خود اقدام کنند.

بر اساس اعلام چنین خبری، تاکنون حدود 75 هزار نفر برای دریافت سود سهام، شماره شبای خود را تغییر داده اند.

همچنین برای 35000 نفر دیگر که با شماره شبای معتبر مشکل داشتند پیامک ارسال شده است تا در اسرع وقت نسبت به اعلام شماره شبای معتبر اقدام کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید