آشغال ها با سندرم دیوژنس آشنا می شوند

خبر مرکزیسندرم دیوژنز یا سندرم غفلت نوعی اختلال شخصیت است که باعث می شود فرد آشغال جمع کند. همچنین علاوه بر احتکار غیرقابل کنترل، مبتلایان به این اختلال از بی‌تفاوتی شدید نسبت به خود و دیگران رنج می‌برند و در نهایت خود را منزوی می‌کنند و جامعه را از نگاه و قضاوت مردم دور می‌کنند.

خجالت نکشیدن از شرایط نامناسب زندگی از ویژگی های مهم افراد مبتلا به سندرم دیوژن است، زیرا این افراد متوجه نادرست بودن رفتار خود نمی شوند.

نکته مهم در مورد این سندرم این است که فرد از نظر عاطفی به زباله ها و چیزهایی که انباشته کرده وابسته می شود و نمی خواهد آنها را دور بیندازد و رها کند.

به گزارش خبر مرکزی، برخی از کارشناسان معتقدند که سندرم دیوژن یک بیماری مستقل نیست، بلکه عارضه برخی دیگر از اختلالات روانی است.

بیماران مبتلا به این سندرم به تدریج مراقبت از خود را فراموش می کنند و این عدم مراقبت در افراد مختلف مبتلا به این سندرم متفاوت است. این عدم مراقبت تا حدی است که فرد نظافت شخصی خود مانند حمام کردن، تراشیدن سر و صورت و مسواک زدن را کنار می گذارد و بوی بد دهان و بدن باعث ناراحتی اطرافیان می شود. جامعه و اطرافیانش که در برخی موارد این افراد را طرد می کنند.

در تعریفی دیگر، فرد مبتلا به این اختلال دچار آشفتگی روانی شده و در واقع قدرت نظم را از دست می دهد و به همین دلیل نمی تواند به امور ساده ای مانند چیدمان خانه، اتاق خواب و حتی ظاهر خود رسیدگی کند. بی احتیاطی مطلق در دنیای درون و بیرون این شخص.

  اعلام تاریخ اکران سریال Drunk Love

شرایط زندگی و عدم رعایت بهداشت از سوی افراد مبتلا به سندرم دیوژن نیز منجر به ایجاد ناراحتی های جسمی در بیمار شده و گاه این افراد توسط اطرافیان طرد می شوند. وضعیت این بیماران اغلب منجر به ذات الریه یا آتش سوزی می شود.

سندرم دیوژن اغلب با سایر اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، افسردگی، زوال عقل و اعتیاد به ویژه اعتیاد به الکل همراه است.

تاریخچه و نام سندرم دیوژن

کلارک آن منکیکار اولین بار در سال 1966 سندرم دیوژنز را شناسایی کرد و این نام را برای بیماری مذکور انتخاب کرد.

نام این سندرم از نام فیلسوف یونان باستان دیوژن گرفته شده است. همانطور که گفته شد او مردی ساده و از طرفداران مکتب کلبی بود. طبق برخی روایات، او در آتن در یک کوزه بزرگ زندگی می کرد.

اما این فیلسوف زاهد و متفکری بود که می گویند هر روز در جستجوی مرد واقعی به بازار می رفت. با این حال، بسیاری بر این باورند که انتخاب این نام برای سندرم غفلت، انتخاب اشتباهی است.

آشغال ها با سندرم دیوژنس آشنا می شوند

توزیع سندرم دیوژن

به گزارش خبر مرکزی، این اختلال در افراد بالای 60 سال، افراد مبتلا به جنون و افرادی که در مقطعی از زندگی طرد شده اند و یا محیط خانوادگی ثابتی نداشته اند بیشتر دیده می شود. از نظر میزان آلودگی بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: شخصیت اسکیزوتایپی، بیماران با باورهای جادویی


علائم و عوارض سندرم دیوژنز

علائم سندرم دیوژنز به شرح زیر است:

– تجمع تجهیزات منسوخ و غیرقابل استفاده
– عدم توجه به بهداشت و سلامت فردی
– انزوا از جامعه
– ترس و مقاومت در برابر تغییر
– بروز رفتار خشونت آمیز
– خودخواهی افراطی
– توهمات و توهمات شنوایی
بثورات پوستی ناشی از بهداشت کثیف و وجود حشرات مانند کک یا شپش
– بوی بد بدن
– سوء تغذیه
– کمبود آب در بدن
– وجود جوندگان در منزل بیمار
– بوی تند و نامطبوع از خانه
– عدم حیا از عدم پاکیزگی
– انکار موقعیت
– من دنبال کمک نیستم

  اعتراض شدید داریوش مهرجویی؛ بیا منو بکشیم!

علل سندرم دیوژن

به این نکته توجه کنید که وجود یک یا چند عامل خطر لزوماً به معنای ابتلا به این بیماری نیست، بلکه اغلب یک حادثه خاص مانند مرگ همسر یا عزیز یا هر اتفاقی که فرد آمادگی لازم برای آن را ندارد می‌تواند باشد. نقطه شروع بیماری

طبق گفته انجمن، 24 علت یا عامل خطر عمومی برای سندرم دیوژنز ممکن است شامل عوامل زیر باشد:
– ژنتیک
– اصابت
– از دست دادن تحرک به دلیل آرتروز
– نارسایی قلبی
– زوال عقل
– مشکلات بینایی
– افسردگی
– از دست دادن یک همراه یا مراقب مورد اعتماد
– سابقه بیماری روانی
– سابقه سوء مصرف مواد
– برخی ویژگی ها مانند درونگرایی
– عوامل آسیب زا در زندگی مانند ورشکستگی، بیکاری، طلاق، اخراج، فوت عزیزان.

آشغال ها با سندرم دیوژنس آشنا می شوند

تشخیص سندرم دیوژنز

اختلالات روانی افراد مبتلا به سندرم دیوژن به راحتی توسط اعضای خانواده و نزدیکان قابل توجه است. گاهی اوقات شکایت همسایه از شرایط نامناسب خانه بیمار و اختلالات احتمالی مانند انتشار بوی نامطبوع یا وجود جوندگان می تواند مبنای تشخیص اولیه باشد. به گفته متخصصان، دو نوع سندرم دیوژن وجود دارد.

سندرم دیوژن اولیه: این نوع اختلال علائم روانی دیگری ندارد و بدون چنین علائمی قابل تشخیص است.

سندرم دیوژن ثانویه: در این نوع بیماری، فرد مبتلا علاوه بر سندرم دیوژن، از یک بیماری روانی دیگر مانند زوال عقل یا اسکیزوفرنی نیز رنج می برد.

علاوه بر این، پزشک برای تشخیص این بیماری، شرح حال و سابقه رفتاری و اجتماعی بیمار را بررسی می کند. از تست های مغزی و تصویربرداری نیز استفاده می شود.

  رقم قرارداد سرمربی آینده استقلال مشخص شد!

آیا سندرم دیوژن قابل درمان است؟

به گزارش جامعه ۲۴، دارو یا روش درمانی خاصی برای درمان این سندرم پیشنهاد نشده است، اما برخی از داروهایی که می توان برای سایر اختلالات تجویز کرد، می تواند برخی از علائم بیمار مانند پارانویا را کاهش دهد.

با توجه به اینکه عوامل روانشناختی می تواند منجر به گسترش یا تداوم این بیماری شود، می توان از کمک روان درمانگر یا روانپزشک استفاده کرد. همچنین روش های حمایتی مانند مراقبت شخصی و خدمات ظاهری شخصی می تواند شدت علائم را کاهش دهد.

به دلیل ترس این بیماران از مشکلات پزشکی، معمولا در بخش رفاه اجتماعی از آنها مراقبت می شود.

2022-09-28 09:54:03

دیدگاهتان را بنویسید