آسیب جدی به تلسکوپ جیمز وب

جیمز وب، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ جهان، در ماه می در اثر برخورد سیارکی آسیب دید که ناسا گفت سنگین تر از حد انتظار بود.

به گفته محققان، آسیب وارد شده به تلسکوپ ناشی از برخورد با یک ریزشهاب سنگ در ماه می، وضعیت جیمز وب را بدتر از آنچه قبلا تصور می شد، قرار داده است و این مشکل احتمالاً قابل ترمیم نیست.

محققان بیان می کنند: در حال حاضر مهم ترین چیزی که نمی توان به طور قطعی گفت، اثرات درازمدت برخورد ریزشهاب سنگ است که می تواند به آهستگی به آینه اصلی تلسکوپ آسیب برساند.

دانشمندان می گویند از زمان پرتاب جیمز وب، این تلسکوپ با شش سیارک روبرو شده است. اگرچه پنج تا از این ریزشهاب‌ها آسیب جزئی به جیمز وب وارد کردند، ریزشهاب‌سنگ ششم آسیب جدی به تلسکوپ وارد کرد.

محققان با ارائه جزئیات بیشتر درباره این برخورد گفتند: این ریزشهاب سنگ بین 22 تا 24 می 2022 به بخش James Webb C 3 برخورد کرد و تغییر قابل توجهی در شکل کلی این تلسکوپ ایجاد کرد. با این حال، این تأثیر در مقیاس کامل تلسکوپ ناچیز بود زیرا تنها بخش کوچکی از تلسکوپ را تحت تأثیر قرار داد.

ادعا می شود از آنجایی که این آسیب به یکی از پنل های این تلسکوپ وارد شده است، به هیچ وجه بر توانایی تصویربرداری جیمز وب تاثیری نخواهد داشت. با این حال، مهندسانی که این تلسکوپ را طراحی کرده‌اند، می‌دانند که این آینه و سپر خورشید به‌طور اجتناب‌ناپذیر و به آرامی در اثر برخورد شهاب‌های کوچک از بین می‌روند.

  استخدام 300 نفر در هتل قصرالضیافه رکسان مشهد

علاوه بر این، دانشمندان انتظار دارند آشکارسازهای جیمز وب به تدریج توسط ذرات باردار آسیب ببینند. آنها بر این باورند که حفاظت و عایق پنج لایه خورشیدی نوآورانه آن به تدریج خواص خود را به دلیل اثرات جوی فضا از دست خواهد داد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که با بودجه ای نزدیک به 10 میلیارد دلار طراحی و ساخته شده بود، در روز کریسمس 2021 به فضا پرتاب شد. اوایل این ماه، ناسا اولین نمونه از تصاویر گرفته شده توسط این تلسکوپ از اعماق فضا را برای علاقه مندان به اکتشاف به اشتراک گذاشت. فضا و عموم مردم

منبع: آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید