آرامش در بورس

جو رکودی در بازار سهام طی روز گذشته ادامه داشت. در آن روز اگرچه شاخص کل بورس با افت مواجه نشد و شاخص هموزن نیز از آن پیشی گرفت، اما ارزش معاملاتی کوچک آن به حدی پایین بود که دومین کم ارزش معاملات کوچک در سال جاری شد.

در آن روز خروج پول واقعی از بورس ادامه یافت به طوری که از مجموع معاملات کلیه صنایع فعال در این بازار مبلغ خالص حدود 180 میلیارد تومان برداشت شد.

قیمت سبک و سنگین

بازار سهام در دومین روز هفته کمی آرام به نظر می رسید. در آن روز رشد قیمت برخی نمادها از جمله «فارس»، «بافیار» و «نوری» باعث شد تا شاخص کل از روز شنبه مسیر نزولی را تکرار نکند و با وجود افزایش 1300 واحدی خفیف، امیدواری فعالان بازار دوباره در جهتی بالا رفتند که کانال را از دست ندهند. 1.5 میلیون واحد تا حدودی بهبود پیدا کردند، اما این بهبود نسبی در حدی نبود که بتوان آن را دلیلی برای رشد قیمت در روزهای آینده عنوان کرد.

بررسی ها نشان می دهد بورس با رشد نسبی قیمت نمادهای پتروشیمی و پالایشی در روز گذشته توانسته سطح فعلی شاخص را حفظ کند. اگرچه این عدد بسیار اندک است، اما می توان دریافت که رشد قیمت نمادهای مذکور به طور کلی حداقلی بوده و به همین دلیل تقاضا برای آنها چندان قوی نیست.

این امر منجر به افزایش میانگین موزون ارزش قیمت ها بیش از 0.09 درصد شد. بر این اساس معاملات دیروز در شرایطی به پایان رسید که نماگر اصلی بورس در سطح یک میلیون و 502 هزار واحد متوقف شد.

اما نگاه دقیق‌تر به اعداد یکشنبه نشان می‌دهد که همه چیز در بین وزنه‌ها به خنثی بودن آن‌ها نزدیک نیست. دیروز شاخص متعادل در شرایطی عملکرد روزانه خود را به ثبت رساند که اکثر نمادهای کوچک بازار توانستند در افزایش قیمت از شاخص سازان پیشی بگیرند که این امر باعث شد رشد شاخص مذکور از شاخص عمومی فراتر رفته و به یک محدوده برسد. 0.28٪.

  پیام استخدام سایپا دروغ است / هدف اخبار جعلی مبنی بر استخدام بسیجیان در شبکه های اجتماعی تخریب چهره جهادی بسیج است / برخورد با شایعات از طریق مراجع قانونی

به نظر می رسد بار دیگر با آرامش جو معاملاتی در بازار سهام و افزایش بیم از کاهش قیمت دلار و نمادهای سنگین، نمادهای کوچک و عموما بومی بازار با اقبال سرمایه گذاران مواجه شده است. . رشد بیشتر شاخص همگن را می توان دلیلی بر این گفته دانست.

تکرار مضاعف توافقات

اما جدای از اعداد و ارقام شاخص، یکی از لحظات قابل توجهی که در روز گذشته در قیمت ها مشاهده شد، تکرار مضاعف برجام و غیر برجام بود. آنچه در روز یکشنبه به عنوان همگرایی ضعیف بین شاخص های هم وزن و عمومی تلقی شد، بیش از آن که ناشی از نمادهای کوچک یا بزرگ باشد، ناشی از تأثیراتی است که جست و جوی مستمر اخبار در بورس و به طور کلی همه بازارها دارد.

در آن روز نیز مانند بسیاری از روزهای دیگر، نمادهای فعال در بورس و خارج از بازار صرفا به تاثیرات برجام واکنش نشان دادند. روز یکشنبه نمادهای مرتبط با این مذاکرات مانند شرکت‌های خودروسازی و بانکی با ناامیدی مجدد از نتیجه مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام در مذاکرات دوحه، بار دیگر با فروش سهام مذکور نارضایتی خود را از وضعیت این مذاکرات نشان دادند.

همانطور که بسیاری از فعالان بازار معتقدند، بازار تا زمانی که به نتایج مذاکرات مذکور اعتماد نکند، احتمالاً با هر خبر مثبت یا منفی، خرید یا فروش سهام شرکت های مذکور را آغاز خواهد کرد.

در هفته های اخیر بارها مشاهده شده است که با افزایش اخبار مثبت حتی با توجه به کاهش قیمت واقعی در بازار، صف خرید نمادهای مربوطه به یکباره تشکیل می شود و به سرعت جای خود را به صف فروش می دهد. می میرد

  ویدئو/ واکنش تند پیمان جمشیدی به حواشی تیم ملی

دیروز با خودنمایی نماد «وب مالت» در میان نمادهای قرمز شاخص، سایر نمادهای گروه بانکی روز بهتری را در آن روز نداشتند، بنابراین به جز نماد معاملاتی بانک دی، سایر نمادها مانند سهام. و OTC آن روز منفی بود.

وضعیت خودروها نیز تا حدودی شبیه بانکی بود با این تفاوت که برای این نمادها آخرین معاملات در محدوده مثبت شکل گرفت. از آنجایی که این نمادها به غیر از برجام، بیشتر از اخبار واگذاری سهام و شناسایی سود از این مسیر خوشحال می شوند، در روزهای اخیر توانسته اند وضعیت بهتری نسبت به سایر برجام داشته باشند.

کاهش مس و افزایش سیمان

به غیر از گروه های مذکور، نمادهای کالایی بازار به ویژه مس در روز گذشته از مطلوبیت خاصی برخوردار نبودند. در آن روز نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران (فملی) در راس نمادهای تاثیرگذار بر شاخص قرار گرفت و البته در منفی بود.

به نظر می رسد کاهش شدید قیمت مس در پایان هفته باعث شده تا سرمایه گذاران نسبت به کاهش قیمت این نماد و نمادهای مشابه واکنش شدیدی نشان دهند.

می توان گفت وضعیت صنعت سیمان به خوبی در حال توسعه است. شنیده ها حاکی از آن است که افزایش قیمت سیمان در معاملات بورس کالا زمینه را برای افزایش بازدهی در این نمادها فراهم کرده و همین امر موجب عملکرد مثبت سیمان در تابلوی بورس و فرابورس شده است.

در حال حاضر می توان تخمین زد که نمادهای فعال در این زمینه ممکن است با افزایش قیمت مواجه شوند. این نظری است که افراد حاضر در بورس در روز گذشته تقریباً به اتفاق آرا بودند. این اتفاق نظر باعث شد تا قیمت اکثر این نمادها در معاملات روز یکشنبه با حداکثر رشد مواجه شود.

  حرکت اسکوچیچ پس از باقی ماندن در تیم ملی

افزایش تقاضا برای اکثر نمادهای صنعت سیمان در آن روز به حدی مشهود بود که در دقایق پایانی معاملات روز مذکور به جز چند نماد، تمامی این نمادها سبز رنگ و افزایش قیمت داشتند.

چهره ها در آینه

نکته مهمی که روز یکشنبه در بازار سهام خودنمایی کرد، تداوم اوضاع آشفته ای بود که در روزها و هفته های اخیر در ارزش معاملات خرد خود را نشان داده است. در آن روز ارزش معاملات خرد به محدوده 2097 میلیارد تومان رسید که کمترین ارزش به جز یک روز از ابتدای سال بود.

در روزهای گذشته عنوان شده است که ادامه این روند که تاکنون بسیار طولانی بوده است، می تواند بازار را به اشتباه انداخته و با کاهش تعداد فعالان بازار، رکود جدی ایجاد کند.

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 0.09 درصد رشد کرد از 333 نماد معامله شده، قیمت پایانی 153 سهم (46 درصد) مثبت و 159 سهم (48 درصد) در سطوح منفی معامله شدند. در این بازار 25 نماد (8 درصد) به ارزش 61 میلیارد تومان صف خرید تشکیل دادند اما از سوی دیگر شاهد تشکیل صف فروش در 2 نماد بورسی (کمتر از یک درصد) به ارزش 16 میلیارد تومان بودیم.

لازم به ذکر است در آن روز خالص خرید حق در بازار مذکور به حدود 180 میلیارد تومان رسید که اگرچه نسبت به روزهای گذشته کاهش داشته، اما همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید