آرامش ایران ناشی از توانایی آن در مقابله با تهدیدات است

جواد الهنداوی دیپلمات سابق عراق و رئیس مرکز عربی-اروپایی سیاست و ظرفیت سازی در بروکسل در مقاله ای درباره ماهیت سیاسی منطقه، سکوت و صبر. ایران در مقابل تحرکات گسترده سیاسی و میدانی آمریکا، اسرائیل و متحدان و دوستانش در منطقه توضیح دادند.

وی نوشت: آرامش ایران به معنای امتناع از واکنش به اقدامات یونان برای توقیف نفتکش ایرانی نیست و همچنین به معنای امتناع از توقف دوربین های نظارتی در مراکز هسته ای در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست. انرژی تهران را محکوم می کند و می گوید: «اینطور نیست، ایران، دشمنان تهران، دمشق و بیروت برخلاف محور مقابل یعنی آمریکا و اسرائیل، با آرامش و به دور از جنجال رسانه ای و سیاسی با حوادث و تهدیدات منطقه برخورد می کنند.

بایدن گفت که ایالات متحده و اسرائیل در حال تلاش برای همکاری با دیگران در تنش های منطقه ای هستند، زیرا سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه با امنیت رژیم صهیونیستی مرتبط است. بایدن در پاسخ به سوالی درباره هدف از سفر خود به منطقه گفت: این سفر به خاطر قیمت جهانی نفت نیست، بلکه سفری برای امنیت اسرائیل است. این سفر در مورد مسائلی است که بسیار مهمتر از انرژی است.»

الهنداوی نوشت: به طور کلی، به گفته بایدن، چه مشکلاتی فراتر از موضوع انرژی می تواند باشد؟ البته موضوعاتی که بایدن به آن می پردازد هیچ ربطی به حقوق، آزادی، استقلال و دموکراسی فلسطینی ها ندارد و نمی توان از آنها برای توقف جنایت و تروریسم اسرائیل استفاده کرد. همانطور که پایان اشغال میادین نفتی سوریه توسط آمریکا، پایان محاصره لبنان و اجازه فعالیت شرکت های بین المللی فعال در اکتشاف و حفاری نفت و گاز در لبنان پایان جنگ یمن نیست. مشکلات بایدن امنیت اسرائیل، هژمونی اسرائیل در منطقه و حمایت از جنایات و توسعه طلبی این رژیم است. ایالات متحده تنها به امنیت اسرائیل راضی نیست. او همچنین باید هژمونی اسرائیل را در منطقه تضمین کند تا تل آویو در حمایت از دوستان و شرکای آمریکایی در منطقه بتواند جایگزین واشنگتن به عنوان تهدیدی برای موجودیت کشورهای منطقه، همسو با واشنگتن و صهیونیسم شود.

  عهدنامه سیدجلال حسینی با پرسپولیس

هدف بایدن از این نشست طرح موضوع دیگری به عنوان موضوع مشترک اسرائیل و کشورهای عربی و آن خطر موجودیت آنهاست. برخی از کشورهای عربی مورد بحث با اسرائیل روابط سیاسی و اقتصادی دارند و برخی نیز در آستانه ایجاد چنین روابطی هستند.

آرامش ایران ناشی از توانایی آن در مقابله با تهدیدات است

ایالات متحده و انگلیس به خوبی می دانند که چگونه کشورهای عربی را در برخی مسائل دخالت دهند، چگونه این معاهده را برای خدمت به اسرائیل و منافع اسرائیل نقض کنند. جهان عرب در تاریخ، در ائتلاف با بریتانیا و در معاهداتی مانند سایکس-پیکو، سرنگونی رژیم صدام در جنگ با ایران یا اخراج تشکیلات خودگردان فلسطین از معاهده اسلو و غیره، شواهد زیادی را دیده و تجربه کرده است. نمونه هایی که پیامدهای فاجعه باری دارند.

رئیس مرکز سیاست گذاری و ظرفیت سازی عربی-اروپایی در بروکسل نوشت: به نظر می رسد ایران توجه چندانی به تحرکات نظامی و سیاسی دشمنان خود ندارد و به نظر من هرگونه جنگی علیه خود و متحدش بعید است. وی افزود: بر خلاف اسرائیل، آمریکا و متحدانش در منطقه منتظر نتیجه سفر بایدن به عربستان سعودی هستند. درست است که ایران به اندازه ایالات متحده توانایی نظامی ندارد، اما از امتیازات جغرافیایی، قلمرو وسیع و تسلط برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید