آداب و رسوم شب یلدا برای تازه دامادها + پیشنهاد هدیه مناسب

یلدا با ایرانیان از گذشته های دور پیوند خورده است. کلمه یلدا به معنای تولد است. ایرانیان باستان بر این باور بودند که در شب یلدا روزها بلندتر و نور الهی زیاد می شود و به همین دلیل است که پایان پاییز و آغاز زمستان را شب تولد مهر یا تولد خورشید می نامند. و در این باره جشن بزرگی برپا می کنند.

طبق آداب و رسوم ایرانیان، خانواده داماد در شب چله یا یلدا به خانه عروس می روند و برای عروس هدیه ای به نام شب چله می آورند. خانواده عروس نیز برای استقبال از خانواده جدید داماد آماده می شوند. گاهی اوقات خانواده های نزدیک آنها را همراهی می کنند و همگی طولانی ترین شب سال را با هم جشن می گیرند.

هدایای عروسی و داماد برای عروس

جشن یلدای عروس و هدیه گرفتن برای عروس در شب یلدا سنتی است که در برخی از اقوام و خانواده های ایرانی در برخی شهرها رواج یافته است.

این سنت که در گذشته در ایران وجود داشته این است که خانواده داماد در آن شب با سینی هایی از غذا که برای آن شب تزئین شده است به خانه عروس می روند.

در بشقاب ها میوه هایی مانند انار، خرمالو و هندوانه به همراه انواع تنقلات، آجیل و شیرینی که با پارچه ها و روبان های رنگارنگ و همچنین هدایای عروس تزیین و تزیین شده بود، قرار می گرفت.

البته غذاهای مصرف شده در آن شب ارتباط مستقیمی با جغرافیای محلی محل برگزاری مراسم شب یلدا داشت و هر شهر و منطقه با توجه به میوه هایی که در آن فصل در آن منطقه موجود بود جشن می گرفتند.

این رسم هنوز هم در ایران تا حدودی رواج دارد و طرفداران خاص خود را دارد، البته بسیاری از خانواده ها به جای بشقاب یا سینی از سبدهای بافتنی، سینی های فرآوری شده یا جعبه های هدیه استفاده می کنند.

  رسانه های معروف آلمان از سردار آزمون تمجید می کنند

آوردن هدایا، میوه و شیرینی از خانواده داماد باعث نمی شود که خانواده عروس از خرید میوه های سنتی برای آن عصر و همچنین آجیل، شیرینی و تنقلات و گاهی از تهیه شام ​​غافل شوند.

پاتختی شب یلدا را معمولاً تازه عروس ها، مادر و دختر تهیه و تزیین می کنند و جدای از چیدن غذاهای مختلف روی آن، با گذاشتن گل و دستمال و عناصر تزئینی زیبا جلوه خاصی به آن می بخشند.

زیبایی پاتختی شب یلدا و تزیینات آن نشان از سلیقه عروس خانم دارد، بنابراین عروس برای هر چه زیباتر جلوه دادن دست از هیچ چیز نمی بندد.

تزیین شب عروس در یلدا و لحظات کلیدی

از نکات اصلی این مراسم تزیین هدایا و وسایل پذیرایی در خانه عروس است.

میوه آرایی

میوه آرایی یکی از عناصر تزیین کادو و لوازم عروس برای شب یلدا است که جلوه ای باشکوه و زیبا به این مراسم می بخشد. نکته جالب سفره آرایی امشب تزیین انار و هندوانه است.

در همه خانواده ها مرسوم است که انارها را علاوه بر قرار دادن در ظرف، دانه می کنند و در بشقاب های زیبایی دور سفره می چینند تا مهمانان به راحتی آن را با نمک و گل همیشه بهار بخورند.

امروزه حکاکی تزیینات از هندوانه، کدو، لبو، انار بسیار متداول است که یا توسط خانواده های خوش ذوق و هنرمند و یا با هزینه نسبتاً بالا و دادن ایده مورد نظر به افراد با تجربه انجام می شود.

تزیین کادو عروس مانند افرادی است که در تالار عروسی سفره عقد را طراحی و تزیین می کنند و برای مهمانی ها و باغچه ها گل می چینند.

تزئینات دیگر

برای زیبا و چشم نواز شدن هدایا می توانید از روبان، تورهای رنگارنگ و سایر عناصر تزئینی استفاده کنید. معمولا در طراحی کادوها از تزییناتی به رنگ های قرمز، سبز و سفید استفاده می شود که هماهنگی شگفت انگیزی با قرمز اناری و هندوانه ای ایجاد می کند.

  گزارش مقصران واژگونی اتوبوس به خبرنگاران

هدایای عروسی برای تازه عروسان

لیست هدایای شب یلدا برای تازه عروس ها و تازه عروس ها در استان های مختلف متفاوت است. اما در برخی موارد این هدایا مشترک است. اگر بخواهیم به چند هدایای سنتی برای عروس شب یلدا اشاره کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم.

طلا

بسته به آداب و رسوم خانواده ها یکی از هدایایی که خانواده داماد یا خودش در آستانه عروسی برای عروس جدیدش تهیه می کند، دستبند، گردنبند، دستبند و به طور کلی یک تکه طلاست.

هدیه پولی

یکی دیگر از هدیه های شب یلدا برای عروس، پول است. معمولاً خانواده داماد این پول را در دیوان حافظ می گذارند و به عروس جدیدشان هدیه می دهند. پس می توان گفت که هدیه شب یلدا برای عروس می تواند یک هدیه پولی باشد.

لباس های زمستانی

خرید یک لباس زمستانی جذاب و پارچه مناسب برای دوخت لباس زمستانی یکی از مواردی است که مدت هاست مد بوده و هنوز هم بسیاری از خانواده ها این وسایل را به عروس خود هدیه می دهند.

ظروف پر از میوه و تنقلات

یکی دیگر از رسوم قدیمی که هنوز هم رواج دارد، دادن ظروف تزئین شده پر از میوه، شیرینی و تنقلات از جمله آجیل برای شب یلدا است.

هدیه عروس برای داماد

خانواده عروس در شب یلدا برای تازه داماد خود هدایایی تهیه می کنند. این هدایا ممکن است بر اساس سلیقه یا آداب و رسوم آن منطقه باشد.

اما چیزهایی هست که از گذشته مرسوم است و هنوز در بسیاری از شهرها تهیه می شود و در شب یلدا به داماد می دهند. از مهم ترین هدایای یلدا به داماد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کت و شلوار

یکی از هدایایی که می توان در شب یلدا به داماد داد، خرید کت و شلوار یا پارچه مناسب برای دوخت کت و شلوار است.

عطر

خرید ادکلن و دادن آن به داماد یک سنت قدیمی نیست و اخیرا مد شده است. اما بسیاری از عروس خانم ها و خانواده هایشان یک ادکلن بسیار خوشبو و مناسب برای داماد جدیدشان می خرند. عروس این کادو را با روبان و کاغذ کادویی متناسب میپیچد و شب یلدا به همسر آینده اش میدهد.

  بازار سهام سبز شد

یک پیراهن

هدیه دادن پیراهن یا پارچه مناسب برای دوخت پیراهن از دیگر مواردی است که می توان در شب یلد به داماد هدیه داد. این نوع هدایا از آن دسته هدایایی است که جزو آداب و رسوم محلی است و هنوز هم رایج است.

ساعت

یکی دیگر از وسایلی که می توان از آن به عنوان هدیه یلدا به داماد یاد کرد ساعت مچی است. این یکی از چیزهایی است که اخیراً رایج شده و خانواده عروس در شب یلدا ساعتی زیبا را به داماد جدید خود هدیه می دهند.

نتیجه نهایی

شب یلدا تاریخی بسیار طولانی دارد و ایرانیان از گذشته تاکنون این شب را جشن می‌گیرند. آداب و رسوم زیادی در این شب وجود دارد که یکی از آنها هدیه آوردن به عروس و داماد در شب یلدا است.

این رسم بسیار قدیمی است و در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها هنوز به روش قدیمی انجام می شود. اما در برخی از شهرهای بزرگ این رسم کمی تغییر کرده است اما همچنان به تازه عروس و تازه عروس هدیه داده می شود.

یکی از راه‌های آسان‌تر خریدهای ضروری برای مراسم شب یلدا، خرید اقلام ضروری از فروشگاه‌های اینترنتی است. با استفاده از این روش می توانید تمام نیازهای خود را درب منزل خریداری کرده و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید.

اما آنچه در این میان مهم است این است که عروس و داماد تجمل گرایی را در زندگی عروسی خود فراموش نکنند. اسراف و هزینه های غیرضروری در این گمرکات چیزی جز خالی کردن جیب خانواده ها نخواهد بود!

2023-01-08 07:49:40

دیدگاهتان را بنویسید