آداب و رسوم شب و روز عید فطر

فرادید| عید سعید فطر، اولین روز ماه شوال، پایان روزه واجب ماه مبارک رمضان و یکی از اعیاد مهم مسلمانان است. در داستان های این روز برای کسانی که روزه آنها در ماه رمضان قبول می شود، روز عید و ثواب معرفی شده است. در این روز بر مسلمانان روزه و زکات فطره واجب است.

در داستان ها، روز عید فطر، روز پاداش الهی، روز پاداش نیکوکاران و آمرزش گناهان معرفی شده است. از پروردگار مؤمنان (ع) روایت شده است که عید فطر عید مردی است که خداوند روزه اش را پذیرفته و عبادتش را پذیرفته است. (نهج البلاغه حکمت 428)

این روز مبارک، همراه با عید قربان، یکی از مهم ترین اعیاد مسلمانان به شمار می رود و به دلیل اهمیت آن در آداب و اعمالی که در کتب دعای شب و روز این عید قربان دارد، گفته شده است که بیشتر این مناسک برگرفته از سیره نبوی و سیره اطرات (س) است. مهم ترین این آیین ها در زیر ذکر شده است.

شب عید فطر

این شب از شبهای شریف است و احادیث فراوانی در فضیلت و ثواب عبادت و احیای آن وارد شده است، از جمله در داستان: این شب کمتر از شب قدر نیست و اعمالی بر آن مستحب است.

اولین: هنگام غروب آفتاب حمام کنید.

دومین: شب زنده داری به دعا و نیایش و استغفار از خداوند و خداوند [شب‌زنده‌داری]در مسجد.

سوم: بعد از نماز مغرب و عشاء و نماز صبح و نماز عید سعید قربان این ذکر را بگویید: الله اکبر و الله اکبر و لا اله الا الله و الله اکبر و شکر الله و شکر الله برای آنچه ما را هدایت کرد. به او، و او از ما به خاطر آنچه به ما داد تشکر کرد.

  نگاهی به «مصر باستان» در نقاشی های هنرمندان اروپایی

اللّهُ أَکْبَرُ اللّهٰ

خدا را به خاطر داشته هایمان شکر کنیم.

وَلَهُ الشُکْرُ عَلَیٰ مَا أَولانا ..

چهارم: هنگام خواندن نماز مغرب و نافله دستان خود را به سوی آسمان بلند کرده و بگوید:

یَا ذَا الْمَنِّ وَالطَّوْلِ، یَا ذَا الْجُودِ، یَا مُصْطَفِیَ مُحَمَّدٍ وَ ناصِرَهُ صَلِّ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاغْفِرْ لِی کُلَّ ذَنْبٍ أَحْصَیْتَهُ وَ هُوَ عِنْدَکَ فِی کِتابٍ مُبِینٍ.‌ای صاحب نعمت و کرم،‌ای دارای جود،‌ای برگزیننده محمّد و‌ای یاور او، بر محمّد و بر آل محمّد درود فرست و هر گناهی را که شمردی بر من رحم کن و این در کتابی بر تو آشکار است.

پنجم: این گونه عبادت می کند و در رکوع «صد مرتبه» می گوید: «در پیشگاه خدا توبه کنید. در پیشگاه خداوند توبه می کنم. سپس آنچه را که او نیاز دارد از خدا بخواه.

ششم: شیخ طوسی در کتاب مصباخ می فرماید: آخر شب به جای ر غسل کن و تا طلوع فجر در جایگاه خود بنشین.

اینفوگرافیک

خیابان عید فطر

اولین روز [شوال که]این روز عید فطر است و اعمال او چند چیز است:

اولین: بعد از نماز صبح و نماز عید، «تکبیرهایی که در شب عید می خوانید» را بعد از نماز واجب بخوانید. ثانیاً: بعد از نماز صبح دعای سیّد را بخواند: «اللَّهُمَّ أَسْحَدٌ مُحَمَّدٍ عَمَی … تا آخر» و شیخ ذکر کرده است که این درخواست را بعد از نماز عید قرائت کرده است.

دومین: ترک زکات فطره قبل از نماز عید فطر به شرح کتب قانون.

سوم: این غسل است و بهتر است در نهر بشود و وقت آن بعد از طلوع فجر تا وقت خواندن نماز عید باشد، چنانکه شیخ فرمود و گفته شده: زیر سقف سرپوشیده غسل ​​انجام دهند. . وقتی می خواهید حمام کنید بگویید:

  ارتباط بیت کوین با بازار سهام آمریکا؟!

خداوند ایشان را به ایمان و تأیید کتابت برکت دهد و از سنت پیامبرت محمد صلی الله علیه و آله پیروی کن. خدایا فقط به این دلیل که به خودت ایمان داری و به کتابت اعتراف می کنی و راه پیامبرت محمد صلی الله علیه و آله را دنبال می کنی.

آنگاه «بسم الله» بگو و به جای ر زبور بنواز، و چون زبور را تمام کردی بگو: خداوند او را به گناهان و دین پاک کافر کرد، خدا از اوست. خدایا این چنگ را کفاره گناهانم قرار ده و دینم را پاک گردان، خدایا هر پلیدی را از من دور کن.

چهارم: لباس خوب بپوش و بوی خوش، به صحرا برو تا در زیر بهشت ​​بیرون شهر مکه نماز عید بخوانی.

پنجم: افطار قبل از نماز عید روز اول است و بهتر است با خرما یا شیرینی بنوشند و شیخ مفید می فرماید: مستحب خوردن مقداری از کیسه سایه است که شفای هر دردی است.

ششم: نماز عید فطر؛ دعاهای زیادی بعد از نماز عید قرائت شده است که شاید بهترین آنها «دعای چهل و ششم» متن کامل سجادیه باشد.

مستحب آن است که نماز عید را در زیر آسمان و زمین بدون فرش بخوانند و از محل نماز برگردند مگر در راهی که برای نماز آمده و برای برادران دینداری خود دعای قبولی اعمال کنند.

هفتم: زیارت حضرت سعید الشهد.

هشتم: دعای ندبه را بخوانید.

کیفیت نماز عید فطر

دو رکعت است: در رکعت اول از سوره های حمد و عالی.

و بعد از سوره های «حمد» و «اعلی» «پنج تکبیر» بگویید.

  پیامی به احمدی نژاد به مناسبت میلاد زرتشت!

و بعد از هر تکبیر باید کنوت بخواند و بگوید:

خداوند اهل تکبر و بزرگی و اهل هستی و استکبار است.

وَأَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ، وَأَهْلَ التَّقْویْ وَالرَّحْمَةِ، وَأَهْلَ التَّقْویٰ وَالرَّحْمَةِ.

همانا این روزی است که مسلمانان را در آن عید و محمد را جشن گرفتند.

صلى اللَّهُ عَلَيْهِ وَأَلِهِ ذُخْراً

محمد و خانواده محمد

محمّد و آل محمّد را و تو او را از هر شرّی رانده ای.

مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُکَ عَلَیَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُکَ عَلَیَّداً

خدایا اگر کار خیری می خواهی آن را از بندگان صالحت مخواه.

وَ أَعُوذُ بِكَ فِيهِ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُكَ الُكَ الَصََّصَ

پس «تکبیر ششم» را بگویید و به رکوع بروید و بعد از رکوع و رکوع برای رکعت دوم بایستید.

و بعد از سوره حمد سوره شمس را بخوان، سپس چهار تکبیر و بعد از هر تکبیر کنوت بخوان و همان دعا را بخوان. چون تمام شد «تکبیر پنجم» را گفت و رکوع کرد و نماز را تمام کرد و بعد از سلام تسبیح حضرت زهرا را به جا آورد.

دیدگاهتان را بنویسید